Bezpieczne place zabaw to nie fikcja

Place zabaw uwielbiane są przez dzieci w niemal każdym wieku. Nasze pociechy potrafią spędzać na nich nawet kilka godzin. Mogłoby się wydawać, że są to miejsca zaprojektowane w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla życia i zdrowia najmłodszych. Producentów placów zabaw obowiązują rygorystyczne normy, jednak pamiętajmy, że nie każde miejsce jest zmodernizowane.

Wiele osób ma w swoim otoczeniu plac zabaw, który od kilku, a nawet kilkunastu lat nie był przez nikogo kontrolowany. Warto również wiedzieć, że jeszcze kilkanaście lat temu wymagania dotyczące tego typu miejsc znajdowały się na bardzo niskim poziomie. Właśnie dlatego odnotowywano tak wiele wypadków podczas zabawy, która z założenia powinna być beztroska. Jak rozpoznać bezpieczne place zabaw?

Właściwie przygotowana nawierzchnia
Chyba każdy wie, jak wyglądają zabawy dzieci. Bardzo często wykorzystują one chwilę nieuwagi na wygłupy, które mogą skończyć się bolesnym upadkiem. Niemal każdy z nas widział place zabaw, które były pozostałością po czasach PRL-u. Często z niezrozumiałych przyczyn można było spotkać między urządzeniami betonowe nawierzchnie. Dziecko zjeżdżając ze ślizgawki lądowało na piasku, jednak w razie potknięcia uderzało o twardy beton, który znajdował się w zbyt bliskiej odległości. Kostkę brukową w okolicy urządzeń do zabawy można spotkać do dziś, szczególnie na placach osiedlowych.

Ważne jest, aby nawierzchnia znajdująca się w okolicy urządzeń, z których dziecko może spaść (z wysokości przekraczającej 1 m) była odpowiednio dobrana. Pełni bowiem ona bardzo ważną rolę – amortyzuje upadek. Nowoczesne place zabaw dla dzieci zwykle wyposażone są nie tylko w piasek, ale również żwirek, korę, czy też tworzywa syntetyczne.

Ogrodzenie placu zabaw
Ogrodzenie placu zabaw nie jest obowiązkowe w każdym przypadku. Zwykle stosuje się je w okolicach drogi, torów kolejowych, zbiorników wodnych, a także innych obiektów stwarzających zagrożenie. Warto dodać, że ogrodzenie jest niezwykle przydatne, gdyż dziecko nie wybiegnie nagle poza teren placu. Dodatkowym plusem ochrona przed zwierzętami, które jak wiadomo nie powinny znajdować się w takim miejscu.

Dobry producent placów zabaw (m.in. Activeline) zagwarantuje nam ogrodzenie o optymalnej wysokości, a także wygodne w użytkowaniu. Nie chodzi o to, aby stworzyć mur ogradzający. Ogrodzenie nie może negatywnie wpływać na zabawę. Ponadto musi być ono komfortowe w użytkowaniu – jeśli stosujemy bramki, to z ich otworzeniem muszą poradzić sobie nawet najmłodsze maluchy.

Podział placu zabaw na strefy
Ważne jest to, aby urządzenia znajdujące się na placu zabaw były rozmieszczone w prawidłowy sposób. Ponadto odległość między urządzeniami musi być zgodna z wartościami znajdującymi się w normach. Nie można dopuścić do takiej sytuacji, aby dziecko schodząc z jednego urządzenia „wpadało” na następne. Zbyt bliska odległość między urządzeniami powodowałaby również zderzanie się dzieci.

Dobrze jest również, aby plac był podzielony na charakterystyczne strefy, czyli np. huśtawki skupione w jednym miejscu, ślizgawki w drugim.

Wytrzymałe i bezpieczne urządzenia
Wyposażenie placów zabaw musi spełniać wszystkie obowiązujące normy. Ważne jest, aby urządzenia na plac zabaw były produkowane z trwałych i solidnych materiałów. Dzięki temu nie będą one stanowić zagrożenie dla użytkowników, a ponadto dłużej pozostaną w nienaruszonym stanie. Ponadto istotnym jest, aby nie posiadały one żadnych ostrych krawędzi, wystających gwoździ, czy też innych elementów stwarzających zagrożenie. Siedziska powinny być wykonane z lekkich, a zarazem wytrzymałych tworzyw. Dzięki temu ewentualny wypadek nie będzie aż tak groźny (wystarczy wyobrazić sobie dziecko wpadające pod ciężką, metalową huśtawkę).

W urządzeniach na plac zabaw liczy się każdy detal. Huśtawka nie powinna być zamieszczona na sztywnej konstrukcji, a na łańcuchu. Podobnych zasad jest naprawdę wiele. Wszystko po to, aby do minimum ograniczyć ryzyko tego, że dziecko zrobi sobie podczas zabawy krzywdę.

Certyfikowane place zabaw (m.in. od producenta Activeline) są w pełni przystosowane do obowiązujących przepisów. Gwarantują one najwyższy standard bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Place zabaw z atestem są przyjazne dzieciom w każdym wieku. Znajdziemy tam zarówno urządzenia dostosowane do bardzo małych smyków, jak i starszych dzieci.

 

Regulamin placu zabaw
Ważne jest, aby na placu zabaw znajdował się regulamin, który jasno określa, czego nie można robić w takim miejscu. Oczywiście znajdują się na nim nie tylko zakazy, ale również przydatne informacje, takie jak np. numer telefonu alarmowego, czy też kontakt do zarządcy.

 

Właściwe rozmieszczenia ławek
Na placach zabaw często umieszczane są ławki, na których mogą odpoczywać zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie. Ważne jest, aby były one umieszczone w odpowiedniej odległości od urządzeń. W przypadku, gdy plac jest ogrodzony, to ławka nie może stać zbyt blisko ogrodzenia (dzieci mogłyby skakać z niej przez płot).

 

Roślinność na placu zabaw
Zwykle na placach zabaw nie znajdziemy roślin, jednak wszystko zależy od indywidualnego projektu. Oczywistym jest, że ich obecność pozytywnie wpływa na miejska architekturę. Muszą być to jednak rośliny, które nie są niebezpieczne dla dzieci, czyli np. nie posiadają owoców, kłujących elementów, czy też nie są podatne na szkodniki i choroby.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem placów zabaw Activeline.

 

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

Sprawdź także:

Rodzinne aktywności uwielbiane przez dzieci.
Dziecko na basenie – praktyczne porady.
Generator „Krzyżówka”. Nauka i zabawa w jednym
6 kreatywnych sposobów na zabawę z 4...
Co powinieneś wiedzieć o klockach magnetycznych przed...
Ekologia i Design – wyjątkowe produkty dla...
Wycieczki szkolne – przygoda i edukacja dla...