Dziecko na basenie – praktyczne porady.

Wybierasz się ze swoim dzieckiem po raz pierwszy na basen? Nie zwlekaj.

Pływanie jest umiejętnością, która sprawia dzieciom niezwykle dużo frajdy, a zarazem zwiększa ich bezpieczeństwo i redukuje stres rodziców podczas wakacyjnych zabaw w pobliżu otwartych zbiorników wodnych. Korzyści jakie niesie pływanie jest jednak znacznie więcej. Promuje ono ruch, zdrowy tryb życia, dba o sylwetkę, zmniejsza prawdopodobieństwo otyłości, ma pozytywny wpływ na układ krążenia, a także oddechowy, wzmacnia mięśnie i nie obciąża stawów, dodatkowo wspiera odporność organizmu. Jest to rodzaj aktywności, który poleca większość fizjoterapeutów na popularne wady postawy charakterystyczne dla rosnących dzieci. Od kiedy zatem warto zacząć naukę pływania i jakie zabawy w basenie mogą okazać się pomocne?

Od kiedy można zacząć naukę pływania?

Im wcześniej, tym lepiej i szybciej. Zaleca się poczekać z włożeniem dziecka do publicznego basenu 8 tygodni. Zawsze warto skonsultować się z pediatrą, jednak w przypadku zdrowych maluszków, w wieku 2 miesięcy zwykle nie ma przeciwwskazań do rozpoczęcia przygody z wodą. Małe niemowlęta posiadają jeszcze naturalny odruch pływania, nie boją się zanurzać. Może się okazać, że to samo dziecko w wieku 8 miesięcy znacznie trudniej przeżyje swoją pierwsza wizytę na basenie niż miałoby to miejsce po ukończeniu kilku tygodni. Dużo nowych bodźców, intensywny zapach, hałas, i nowe doświadczenia mogą przeciążyć układ nerwowy. Dla młodszych dzieci kontakt z wodą będzie kojący, przypominający wspaniały okres prenatalny. W przypadku starszych dzieci, każdy moment na naukę pływania będzie doskonały.

Jakie ćwiczenia z dzieckiem wykonywać w  wodzie?

Na początku dziecko powinno się oswoić z wodą tak, aby nie panikować gdy naleje mu się do nosa, oka, czy chlapnie na buzię. Wskazane są zatem wszelkiego rodzaju zabawy, w których będzie zanurzyć się pod powierzchnią, by zrobić skłon, sięgnąć zabawkę z dna, złapać się za kolana, zjechać na zjeżdżalni itp. Starszaki mogą ćwiczyć z różnymi przyrządami, popularnym makaronem, deską, piłką, czy kółkiem. Większość zabaw przewiduje również zanurzanie się dziecka pod wodą.

– Rzucanie piłką – osoba, która ją złapie musi przykucnąć zanim ją odrzuci.
– Zabawa z kółkiem – kilkoro dzieci zbiera się przy jednym kółku i na sygnał po kolei nurkują by wynurzyć się w kółku, a potem z powrotem.
– Skoki do wody z przysiadem na dnie.

Jakie akcesoria mogą się przydać na basenie?

Pływające zabawki uatrakcyjnią lekcje, zachęcą, dadzą wiele nowych możliwości, szczególnie najmłodszym pływakom. Warto przed pierwszą wizytą na basenie zaopatrzyć się również w akcesoria, które zadbają o bezpieczeństwo dziecka. Dobrze przygotowane, bez stresu będzie mogło skupić się na zabawie i oswajaniu z nowym środowiskiem. Bardzo pomocne w pierwszych kontaktach z dużą wodą są kamizelki dziecięce do pływania. Lepiej utrzymują na wodzie niż rękawki i nie ma możliwości, by dziecko z nich wypadło, jak w przypadku dmuchanego koła. Dla najmłodszych świetnie sprawdzają się foteliki.

Podstawową regułą, o której nie wolno zapominać, jest to, że nauka pływania ma być dla dziecka głównie zabawą. Absolutnie nie wolno malucha do niczego zmuszać, niczego robić na siłę. W przeciwnym wypadku odniesiemy odwrotny skutek i na zawsze możemy go zniechęcić do tego cudownego sportu.

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

Publikacja: listopad 2022; Aktualizacja: luty 2024