Obiadki dla niemowląt po 4 miesiącu – co możesz podać, a czego nie?

Rozszerzenie diety dziecka to zawsze trudny i skomplikowany temat. Rodzice niejednokrotnie spierają się między sobą, kiedy i od czego zacząć, co podawać kilkumiesięcznemu dziecku, a co zdecydowanie odpada. Potrzeby dziecka zmieniają się i rosną wraz z nim, dlatego bardzo ważne jest to, by dopasować dietę do wieku i rozwoju dziecka, a w drugiej kolejności do tego, co radzą inni. My podpowiadamy, co może jeść, a czego powinno unikać dziecko po 4 miesiącu życia.

Jak powinno odbywać się rozszerzenie diety?

Rozszerzenie diety, powinno być przeprowadzane według schematu, który zakłada potrzeby i naturalny rozwój dziecka. Przez pierwsze miesiące całkowite zapotrzebowanie na pożywienie zaspokaja pokarm matki bądź mleko zalecane przez pediatrę. Po 6 miesiącu spokojnie można zacząć rozszerzanie diety o inne pokarmy, zwłaszcza że właśnie wtedy zaczynają wyrastać ząbki. Nie warto zwlekać z rozszerzaniem, ponieważ jest to bardzo ważne, by dziecko poznawało i przyzwyczajało się do nowych smaków. Ponadto w organizmie takiego dziecka mogą zacząć pojawiać się niedobory niektórych składników odżywczych, takich jak np. żelazo. Warto wiedzieć, że z czasem skład mleka matki także ulega zmianie.

Obiadki dla niemowlęcia po 4 miesiącu życia

Dziecko, które jest karmione piersią, rozszerzenie diety powinno zacząć około szóstego miesiąca życia. Przy jednoczesnym karmieniu piersią podajemy niemowlęciu nowe produkty. Na początek warto, by były to warzywa lub owoce w jak najprostszej do przyswojenia formie, czyli startej papki. Z kolei dziecko, które jest karmione butelką, w tym także mlekiem modyfikowanym, może rozpocząć rozszerzenie wcześniej, czyli już po czwartym miesiącu. Musi być ono jednak uzależnione od umiejętności siedzenia z podparciem, kontrolowania ruchów głowy i szyi, a także jedzenia z łyżeczki. Jest to bardzo ważne, bo w innym przypadku dziecko może się zadławić.

 

Obiadki dla niemowląt po 4 miesiącu życia wciąż powinny opierać się na mleku, jednak w ramach deseru można podać dziecku kilka łyżeczek tartego jabłka, soku bądź papki z marchwi. Ponadto można te starte owoce lub warzywa połączyć z mlekiem modyfikowanym i uzyskać pełnowartościowy posiłek. Można także przygotować zupę warzywną z odrobiną masła. Ważne jest to, by przygotować niemowlę do nowej, nieznanej mu konsystencji. Taką zupę podawać można łyżeczką. Jeśli maluch polubi przygotowywane dania, można z czasem dodawać do nich inne składniki, takie jak pietruszkę, kalafior, dynię, cukinię, brokuł. Zdecydowanie należy unikać selera, ponieważ może uczulać. Absolutnie nie należy dodawać cukru, soli ani żadnych pikantnych przypraw.

Dziecku po 4 miesiącu życia można podawać także kleiki i papki. Najlepiej zrobić je, mieszając płaską łyżeczkę kleiku z mlekiem. Taką kaszkę można dodać do zupy, by złagodzić smak i uzyskać sycącą konsystencję.

 


REKLAMA

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA