W trosce o dziecięcy uśmiech.

Dentysta – to słowo spędza sen z powiek dzieciom. Najmłodsi bardzo często boją się wizyt u tego specjalisty, dlatego też rodzice, aby oszczędzić dziecku nerwów, rezygnują z kontroli stomatologicznych. Uważają, że zęby mleczne i tak wypadną, więc leczenie ich jest niepotrzebne. Nic bardziej mylnego! Nieleczenie mleczaków może nieść za sobą spore konsekwencje łączące się nie tylko z problemami z uzębieniem stałym, ale także z kwestią finansową a dokładniej z kosztami wynikającymi z leczenia ortodontycznego dziecka. Dzieci borykają się bardzo często z próchnicą, jedną z metod zabezpieczających przed nią jest lapisowanie zębów u dzieci.

 

 

Czym jest lapisowanie zębów?

Jest to jedna z najpopularniejszych i najbardziej efektownych metod zwalczania próchnicy. Polega ona na nasączeniu powierzchni mleczaków preparatem, który chroni je przed rozwojem próchnicy oraz późniejszej ich utracie. Do przeprowadzenia tego zabiegu wykorzystuje się dwa związki.

Azotan srebra: związek chemiczny, który pomimo swojej bezbarwności, drażni skórę i pozostawia na niej czarne plamy. Działa on bakteriobójczo, wykonując lapisowanie zębów u dzieci, używa się 10-40% roztwór. Po nałożeniu azotanu ząb czernieje. Jest to jedyny minus tego zabiegu. Wyrastające zęby stałe, które kiedyś wyrosną w miejscu leczonym, będą oczywiście białe.

Chlorek cynku: jest to związek chemiczny bezbarwny, który po nałożeniu nie zabarwia zęba na czarno. To tzw. lapisowanie na biało bądź bezbarwne. Jest on rzadziej stosowany, ponieważ nie przynosi takich rezultatów jak azotan srebra. Podczas zabiegu używa się 30-50% roztworu tego związku.

 

Jak wygląda zabieg?

Zabieg ten składa się z kilku etapów. Na początku lekarz ogląda uzębienie, oczyszcza je z osadu szczoteczką, która jest nasączona wodą utlenioną, myje oraz osusza, a później hamuje dostęp śliny do leczonego miejsca. Następnie zęby są odkażane za pomocą np. płynem Lugola a w kolejnej części dzięki specjalnemu pędzelkowi na zmiany próchnicowe nanoszony jest wybrany preparat. Zabieg lapisowania zębów u dzieci jest, krótki i bezbolesny. Nakładanie trwa ok. 5min. Na koniec jama ustna musi zostać wypłukana specjalną substancją. Jeśli do zabiegu używany jest azotan srebra, to ząb na koniec musi zostać posmarowany np. kwasem pirogalusowym (ewentualnie solą kuchenną), który uwalnia jego dobroczynne właściwości. W połączeniu z twardą strukturą zęba azotan tworzy antybakteryjną barierę chroniącą przed próchnicą, tzw. białczan srebra. O używanym preparacie decyduje lekarz, który ocenia stan uzębienia i zaawansowanie próchnicy. Lapisowanie zębów jest bezbolesne, a sam proces nakładania preparatu trwa kilka minut. Dla dobrych efektów powinien on być powtarzany 3 razy w tygodniowych odstępach, jednakże, aby oszczędzić dzieciom stresu, przeprowadza się go najczęściej 3 razy w ciągu jednej wizyty. Jeżeli do lapisowania zębów u dzieci został wybrany chlorek cynku, należy powtórzyć zabieg przez jego mniejszą skuteczność. Po zabiegu dziecko nie powinno jeść ani pić nic przez 2 godziny, co bywa dla małych pacjentów najtrudniejszym zadaniem, bo jak wiemy, apetyt wzrasta w czasie, którym jest to zabronione. Ta metoda zwalczania próchnicy w Polsce dla dzieci do 18 roku życia jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (oczywiście w gabinetach, które mają podpisaną umowę z NFZ) a w prywatnym gabinecie stomatologicznym kosztuje kilkadziesiąt złotych. Pamiętajmy również, że po zabiegu bardzo ważna jest higiena jamy ustnej oraz zmiany w nawykach żywieniowych.

 

Dlaczego warto leczyć zęby mleczne?

O zęby mleczne u najmłodszych powinniśmy dbać tak samo, jak stałe. Ich kondycja w pływa bowiem na zęby stałe, które pojawią się w późniejszym czasie. Największym problemem przedwczesnego pozbycia się zębów mlecznych jest pojawienie się wad ortodontycznych. Jeżeli zęby mleczne naszego dziecka będą zdrowe, to możemy być pewni, że późniejsze również wyjdą bez zbędnych komplikacji, a wady zgryzu ominą naszego potomka.

Zabieg lapisowania zębów u dzieci jest bardzo ważny. Prawie każde dziecko zgodzi się na „pomalowanie” ząbków a przede wszystkim nie wiąże się on z bolesnymi wspomnieniami oraz traumą związaną z fotelem dentystycznym. Pamiętajmy jednak, że lapisowanie zębów u dzieci nie pozwala na wyleczenie próchnicy, lecz na zahamowaniu lub zatrzymaniu działania próchnicowego. Dbajmy o zęby mleczne dzieci tak samo, jak o zęby stałe. A higieny jamy ustnej uczmy od najmniejszych lat, pokazując, że wspólne mycie zębów może być naprawdę fajną zabawą.

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

Promocja marki Ziombki.pl