Chwytająca za serce wystawa „DZIECI ŚWIATA” w Bydgoszczy

Bo od nich właśnie, od Dzieci uczyć się powinniśmy jak nawiązywać przyjaźń, jak żyć razem mimo różnic, bowiem jeden dom mamy, jeden wspólny, a jest nim nasza Ziemia. O niego powinniśmy się troszczyć tak samo jak o siebie nawzajem, bez podziałów, bez względu na kolor skóry czy miejsce urodzenia. Wszyscy jesteśmy DZIEĆMI ŚWIATA, wszyscy mamy marzenia, lecz czy Ty jako dorosła osoba jeszcze o tym pamiętasz?

O czym marzą DZIECI ŚWIATA, jak pięknie się różnią, jak wygląda ich codzienne życie i jak skrajnie różne mogą być ich doświadczenia dostrzec można na plenerowej wystawie fotografii autorstwa wyjątkowej Polskiej podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej.

 

 

„Dzieci Świata to kolejna wystawa po Uśmiechu Świata przepełniona różnorodnością kulturową i empatią, prezentująca z niezwykłą wnikliwością  dolę i niedolę najmłodszych mieszkańców naszego globu (przede wszystkim tych z Azji, Afryki czy Ameryki Łacińskiej). Jak pisze autorka w albumie Dzieci w fotografii Elżbiety Dzikowskiej, „Tam się dzieci rodzi najwięcej, tam ich los jest najtrudniejszy, ale tak samo jak w Polsce kochają swe dzieci tamtejsi rodzice, tak samo pragną by ich przyszłość była lepsza. Chciałabym, aby (…) polskie dzieci zaprzyjaźniły się z przedstawionymi na moich fotografiach rówieśnikami”.

Dzieci w fotografiach Elżbiety Dzikowskiej najczęściej żyją w biedzie, bez możliwości nauki. Od najmłodszych lat pracują, aby wspomóc rodziców, opiekują się młodszym rodzeństwem, niejednokrotnie głodują. Pomimo wielu trosk i przeciwieństw losu starają się znaleźć czas na zabawę i dzielą się z nami tym, co mają najcenniejsze, uśmiechem, który jest najkrótszą drogą do serca.”

 

 

Wystawę podziwiać można codziennie od 9 do 29 lipca 2021r na Placu przy Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego, ul. Andrzeja Szwalbego 6 w Bydgoszczy.
Inauguracja wystawy: 9 lipca 2021, godz.17.00

 

Wystawie towarzyszy konkurs plastyczny dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat pt” Mój przyjaciel z dalekiego świata”. Szczegóły konkursu na stronie www.biblioteka.bydgoszcz.pl

  

Wystawa została objęta honorowym patronatem UNICEF Polska, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Miasto Bydgoszcz jest partnerem wystawy.

 

źródło:https://biblioteka.bydgoszcz.pl/wydarzenia/dzieci-swiata/