Co może oznaczać ból brzucha u dzieci?

Ból brzucha to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, która nie oszczędza także dzieci. U najmłodszych zwykle jednak przyczyny tego zjawiska są nieco inne niż u dorosłych. Stosunkowo rzadko na przykład jest to typowa niestrawność, raczej nie pojawiają się też choroby takie jak owrzodzenie czy też stany zapalne żołądka. Co zatem powoduje ból brzucha u dzieci?

 

 

  • Kolki u niemowląt

Problem nieprzespanych nocy z powodu bólu brzucha dziecka znają zwłaszcza rodzice starszej generacji. Dziś znane są skuteczne sposoby na zapobieganie tej bardzo przykrej dolegliwości, która pojawiała się zwykle popołudniami lub wieczorem, a wielogodzinny ból uniemożliwiał sen i dzieciom, i ich rodzicom. Za taki ból odpowiedzialne jest przede wszystkim połykanie przez dziecko powietrza podczas karmienia butelką. Nowoczesne butelki airless minimalizują to zjawisko, problem ten nie jest już więc tak powszechny. Skutecznym sposobem na takie bóle było i jest podawanie dziecku herbatki z kopru włoskiego, który uwalnia od wzdęć i bolesnego napięcia brzucha.

 

  • Pasożyty

Obecnie problem pasożytów wśród dzieci na szczęście nie jest już tak powszechny jak dawniej, niemniej jednak owsiki, glista ludzka czy lamblia to wciąż występujące powody bólów żołądka. Oczywiście zakażenie pasożytnicze daje też szereg innych objawów, jak na przykład utratę wagi czy ogólnie złe samopoczucie, konieczne jest więc wykonanie specjalistycznych badań. A skąd biorą się zakażenia? Można je nabyć, jadając w niehigienicznych punktach gastronomicznych czy poprzez kontakt ze zwierzętami, a więc dzieci znajdują się w grupie ryzyka. Sprzyja temu również zbyt rzadkie mycie rąk.

 

  • Zatrucia pokarmowe

Dzieci mają wrażliwy układ pokarmowy, więc zatrucia zdarzają się u nich dość często. Ryzyko stwarzają zwłaszcza pokarmy, w których znajdują się surowe jajka czy mleko, a więc na przykład lody. W pokarmach takich szybko rozwijają się bakterie, mogą więc powodować zatrucia nawet jeśli na pozór nie ma zastrzeżeń co do ich świeżości. Nie zawsze ma się wpływ na to, co jada dziecko i wiedzę o tym, jeśli więc pojawia się ból żołądka, a zwłaszcza jeśli towarzyszą mu wymioty i biegunka, warto wziąć pod uwagę możliwość zatrucia. Dodatkowo trzeba pamiętać, że jego objawy mogą pojawić się nawet w kilka dni po zjedzeniu skażonej żywności.

 

  • Alergie pokarmowe

Problem ten niestety jest coraz powszechniejszy, a ból brzucha  to jeden z najczęstszych objawów nietolerancji glutenu czy laktozy. Jeśli dziecko odczuwa dolegliwości po spożyciu pokarmów mlecznych czy zbożowych, może to wskazywać na istnienie u niego alergii pokarmowej. Konieczne jest wówczas przeprowadzenie badań w kierunku  alergii. Jest to bardzo ważne, gdyż jeśli nietolerowany składnik będzie nadal pojawiał się w diecie dziecka, konsekwencje tego mogą być dużo poważniejsze niż tylko ból brzucha.

 

  • Reakcja na stres

Ból brzucha  pojawiający się w reakcji na stres i związany na przykład z zespołem jelita drażliwego nie jest niestety zarezerwowany tylko dla dorosłych. Dzieci mogą jeszcze mocniej przeżywać stresujące sytuacje, a wówczas brak apetytu, ból, a nawet nudności i biegunka są typowymi objawami, jakie towarzyszą napięciu. W takich sytuacjach można zastosować domowe metody leczenia, wykorzystując napary ziołowe, ale przede wszystkim trzeba usunąć czynnik stresogenny.

Więcej informacji na temat możliwych przyczyn bólu brzucha , a przede wszystkim sposobów jego leczenia u dzieci, można znaleźć na stronie amol.pl/dlaczego-boli-zoladek-przyczyny-i-sposoby-leczenia. Warto w przypadku zwłaszcza najmłodszych postarać się stosować naturalne metody leczenia, które nie obciążają młodego organizmu. Jeśli wymienione wyżej sposoby nie działają a ból utrzymuje się dłużej niż 1 dzień, rodzice powinni niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

 

AMOL. Postać: płyn doustny, płyn do stosowania na skórę. Skład: produkt złożony. Wskazania: zewnętrznie: w celu poprawy złego samopoczucia, np.: w przebiegu przeziębienia (do nacierań), w bólach głowy, bólach mięśniowych, w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów, wewnętrznie: w dolegliwościach trawiennych (dyspeptycznych) np.: wzdęcia, niestrawność. Przeciwwskazania: Preparatu Amol nie wolno stosować: w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników produktu, w astmie oskrzelowej i innych schorzeniach dróg oddechowych, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych, u dzieci poniżej 12 roku życia. Wewnętrznie: niedrożność dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy żółciowej), zapalenie pęcherzyka żółciowego, u osób z przewlekłymi chorobami wątroby, u osób uzależnionych od alkoholu. Zewnętrznie: na uszkodzoną skórę np. przy oparzeniach, wypryskach i ranach otwartych, przy chorobach skóry przebiegających z wysypką, na błony śluzowe oraz w okolicach oczu. Podmiot odpowiedzialny: Takeda Pharma Sp. z o.o.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA