Dezynfekcja ubrań – o czym należy pamiętać

Chcąc uniknąć ryzyka zarażenia się różnego rodzaju chorobami przenoszonymi przez drobnoustroje, należy regularnie dezynfekować tkaniny. O czym powinniśmy pamiętać, jeśli zależy nam na tym, by ubrania wyjęte z pralki były zawsze świeże i pachnące? Doradzamy w poniższym artykule!

Odpowiedni produkt do dezynfekcji

Aby poprawnie przeprowadzić dezynfekcję tkanin, wybierzmy taki produkt, który pozwoli nam osiągnąć najlepszy efekt oczyszczenia, a przy okazji zadba o jakość pranych materiałów. Dobrze dobrany proszek do prania dezynfekujący to taki, który dezynfekuje już w 40 stopniach Celsjusza. Dlaczego warto postawić na taki środek piorący? Dzięki takim właściwościom uchronimy tkaniny przed zniszczeniem. Zwykłe środki piorące pozwalają zdezynfekować pranie dopiero w bardzo wysokich temperaturach, nawet w 90 stopniach Celsjusza. Takie warunki negatywnie wpływają na włókna materiałów. Tradycyjne środki dezynfekujące zaś mają bardzo intensywne działanie – jeśli nie zostaną dobrze wypłukane, mogą podrażniać skórę. Dlatego wybór proszku do prania który będzie zarówno skuteczny, jak i bezpieczny dla skóry oraz tkanin jest aż tak ważny.

 

Dezynfekujący proszek hipoalergiczny

Na idealnej czystości tkanin zależy każdemu, jednak to alergicy i posiadacze bardzo wrażliwej skóry powinni przede wszystkim o to dbać. Dzięki zdezynfekowaniu odzieży można pozbyć się alergenów, które gromadzą się na tkaninach. To przede wszystkim roztocza kurzu domowego, uczulające największą grupę alergików. Dobre środki piorące o właściwościach dezynfekujących (na przykład produkty Mr. ZIGGI) pozwalają pozbyć się bakterii, grzybów, a także wspomnianych roztoczy. Nie można jednak zapomnieć o tym, by środek piorący miał delikatny i bezpieczny dla wrażliwej skóry skład. W przeciwnym razie jego niedokładne wypłukanie może powodować reakcje alergiczne. Szukajmy zatem proszków i płynów dezynfekujących, ale opartych na działaniu hipoalergicznych substancji. 

Co należy dezynfekować?

Większość materiałów powinniśmy prać w jak najniższych temperaturach. Dowiadujemy się tego z metek – przeczytaj poradnik o tym, jak czytać oznaczenia na ubraniach https://mr-ziggi.pl/oznaczenia-prania-na-ubraniach/. Zanim zdecydujemy się je zdezynfekować, sprawdźmy zarówno to, jakie są zalecenia producenta ubrań czy innych tekstylnych przedmiotów, ale i właściwości środka piorącego. Wybranie takiego, który aktywuje się w niższej temperaturze, pozwoli nam przeprowadzić dezynfekcję naprawdę wielu różnych tkanin. Co jeszcze, poza ubraniami, powinniśmy dezynfekować?

  • pościele (to główne siedlisko roztoczy kurzu domowego);
  • koce, poszewki na poduszki, prześcieradła (wszystko, co ma bezpośredni kontakt z naszą skórą);
  • ręczniki (przez warunki panujące w łazienkach mogą gromadzić się na nich drobnoustroje wywołujące choroby);
  • szmatki i ścierki kuchenne.


REKLAMA

Zdezynfekować możemy również materiałowe zabawki, z którymi kontakt mają dzieci (najpierw sprawdźmy na metce, czy producent zezwala na pranie). 

Najważniejsze zasady związane z dezynfekcją ubrań

Jeśli chcemy poprawnie przeprowadzić dezynfekcję ubrań i pozostałych tkanin, postawmy na odpowiedni środek piorący – taki, który pozwoli na dezynfekcję w niskich temperaturach, będzie miał skład przyjazny naszej skórze, ale i pranym materiałom. Dobrze, jeśli jego właściwości (dezynfekujące i hipoalergiczne) zostaną poświadczone certyfikatami z badań laboratoryjnych. Wówczas mamy gwarancję skuteczności i jakości produktu. Zanim zdezynfekujemy jakąkolwiek tkaninę, musimy najpierw sprawdzić oznaczenia na metce i upewnić się, że nie zaszkodzi to strukturze włókien. Odpowiednio przeprowadzona dezynfekcja ubrań zapewni nam wolność od drobnoustrojów i brudu!

 

 

ARTYKUŁ REKLAMOWY

Sprawdź także:

3 najlepsze zabawki, które twoje dzieci pokochają...
6 kreatywnych sposobów na zabawę z 4...
A gdyby tak na aktywnościach spędzać cały...
Badania słuchu u dzieci – co to...
Bajki wychowajki – Super prezent dla dziecka...
Bezpieczne i kreatywne zestawy klocków dla najmłodszych...