DIY łączy pokolenia, czyli o ciekawym spędzaniu czasu z dzieckiem

Dzieci są bardzo kreatywne, szkoda byłoby to zaprzepaścić. Rodzice powinni tworzyć warunki, sprzyjające rozwojowi nieszablonowego myślenia u najmłodszych. Jednym z narzędzi służących temu celowi będzie wspólne rękodzieło. Robiąc artykuły DIY sami dorośli też mogą się świetnie bawić.

 

Przy okazji zaangażują do pracy szare komórki, co przyda im się w pracy podczas najbliższej burzy mózgów. DIY bywa też sposobem nawiązywania więzi pomiędzy dziadkami i wnukami. Jeżeli seniorzy nie wiedzą, jak wypełnić czas najmłodszych, warto zaproponować realizację wspólnego projektu w ramach DIY.

 

Wspólne spędzanie czasu

Postęp technologiczny ułatwia życie, ale w znacznym stopniu przyczynia się też do pogłębiania przepaści międzypokoleniowej. Dziadkom, a często nawet rodzicom, trudno porozumieć się z dziećmi i młodymi ludźmi. Tym ostatnim do pełni szczęścia wystarczy smartfon czy laptop. Starsi nie znają się na nowych technologiach, poza tym wychowali się na rozmowach twarzą w twarz. I teraz za tym tęsknią. Jeżeli dzieci lub wnuki uda się skłonić do wspólnego rękodzieła, będzie to doskonała okazja do tradycyjnej konwersacji.

Przy okazji przedstawiciele młodego pokolenia mogą dla odmiany obcować z czymś innym niż płaski ekran. Dotykanie różnych faktur i materiałów pozytywnie wpływa na samopoczucie. Jest szczególnie ważne dla młodych, wciąż rozwijających się organizmów. Robiąc artykuły DIY starsi mogą się wykazać swoją wiedzą i zainspirować kolejne pokolenia do robienia nietypowych rzeczy.

 

Projekty do szkoły

Rękodzieło przeżywa obecnie swój renesans, co widać chociażby po różnorodności szkolnych zadań. Nauczyciele proszą uczniów o samodzielne zrobienie różnych rzeczy, tym samym dając młodym ludziom okazję poznania czegoś innego niż gotowe produkty ze sklepu. W nie tak znowu dalekiej przeszłości artykuły DIY były normą. W obliczu pustych sklepowych półek, ludzie musieli sporo kombinować. Samodzielne szycie ubrań nie było niczym nadzwyczajnym, tak samo jak własnoręcznie wykonane ozdoby i akcesoria.

Osoby wychowane w takich realiach nabyły mnóstwo praktycznych umiejętności, którymi dzisiaj mogą pochwalić się przed dziećmi oraz wnukami. Warto tym ostatnim pokazać kilka praktycznych sztuczek, ale zamiast robić wszystko samodzielnie, lepiej zaprosić młodych ludzi do wspólnej pracy. Początkowo mogą nie być zbyt chętni, ale prędzej czy później złapią bakcyla. I nauczą się dzięki temu czegoś przydatnego. Okazją do wspólnej pracy może być szkolne zadanie domowe. Karmik, serwetka czy wazon cieszą bardziej, jeżeli zrobiło się je wspólnie z ważną dla siebie osobą.

DIY to ciekawa forma spędzania czasu, a coraz częściej także sposób na zarobek. Artykuły DIY na ogół przedstawiane są jako hobby czy pomysł na biznes. Warto spojrzeć na nie także w kategoriach pozytywnego wpływu na relacje rodzinne. Wspólna praca nad projektem pomaga nawiązać relacje międzyludzkie, nawet wówczas gdy ludzi nie łączy zbyt wiele. Jest okazja, by porozmawiać, nacieszyć się własnym towarzystwem, a przede wszystkim nieco lepiej zrozumieć drugiego człowieka.

 

Więcej informacji
Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą https://czakos.pl/ – hurtownią i importerem artykułów dekoracyjnych.