Dlaczego warto zapewnić dziecku kontakt z muzyką?

Już od najwcześniejszych chwil życia, nawet w okresie płodowym, dziecko zaczyna słyszeć i rozróżniać dźwięki. Uspokajają je miarowe bicie serca mamy i jej głos, a także inne odgłosy. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jaką rolę może i powinna odgrywać muzyka w życiu dziecka.

 

 

Muzyka łagodzi obyczaje

To znane i powszechnie powtarzane stwierdzenie, w którym jest sporo prawdy. Otóż zwłaszcza w przypadku dzieci można mówić o korzystnym wpływie muzyki. Jak potwierdzają psycholodzy dziecięcy, działa ona stymulująco na rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny maluszka. Dzięki zajęciom umuzykalniającym można poszerzać horyzonty myślowe malca i ubogacać jego życie kulturalne.

Nie jest potrzebny muzyczny talent czy doskonały słuch, aby czerpać realną przyjemność z uczestnictwa w zajęciach muzycznych. Można śpiewać i grać na instrumentach wybranego rodzaju, ale i obcować z muzyką na inne sposoby – tańcząc, a nawet po prostu jej słuchając. Nie oczekujmy, że dziecko posyłane na zajęcia umuzykalniające w przyszłości zostanie na pewno wirtuozem danego instrumentu czy gwiazdorem. Edukacja muzyczna jednak niezależnie od predyspozycji młodego człowieka oddziałuje na niego pozytywnie.

Kiedy można zapisać dziecko na warsztaty i zajęcia muzyczne?

Warsztaty muzyczne dla dziecka organizowane są już dla maluszków od 1 roku życia. Najlepszym tego przykładem jest oferta Teatru Małego Widza. Organizuje on warsztaty muzyczne dla dzieci w Warszawie, w których uczestniczyć mogą pociechy w wieku od 1 do 3 lat wraz z rodzicami. To właśnie na tym etapie kształtuje się wiele cech osobowościowych dziecka, a muzyka może pomóc w radzeniu sobie z emocjami i pozwolić na pełniejszy rozwój społeczny naszej pociechy.

Jeśli zdecydujemy się na takie warsztaty, uczestniczmy wraz z dzieckiem w zajęciach i potraktujmy je jako formę inwestycji we własnego syna czy własną córkę. Nie muszą i zwykle nie są one początkiem świetlanej kariery muzycznej dziecka, ale przecież nie do końca o to w nich chodzi.

https://www.teatrmalegowidza.pl/pl/spektakle/category/warsztaty