Drewniane zabawki dla dziecka – dlaczego warto?

Drewniane zabawki niosą ze sobą mnóstwo korzyści dla dziecka. Podczas gdy plastikowe zabawki są najpowszechniejsze, niedrogie i pozornie mają taką samą wartość jak zabawki z drewna, mogą być niebezpieczne i nie przynoszą takich samych korzyści długoterminowo. Jakie są ich najlepsze strony?

 

Drewno jest trwałym materiałem. Uszkodzenie zabawki drewnianej jest dużo trudniejsze niż plastikowej. Wynika to częściowo z faktu, że wiele drewnianych zabawek jest wytwarzanych ręcznie. Dzięki temu jakość zabawek z drewna jest nieporównanie wyższa, a przy odrobinie szczęścia, zabawka może stać się pamiątką rodzinną

(Drewniane zabawki dla dzieci – https://misioohandmade.pl/drewniane-zabawki/)

Dodatkowo, drewniane zabawki są dzięki temu dużo bezpieczniejsze, ponieważ dziecku nie grożą żadne kawałki, które mogą się odłamać, i które potem mogą zostać połknięte.

Drewniane zabawki inspirują wyobraźnię

Drewniane zabawki są proste. Nie wydają żadnych dźwięków ani migających efektów świetlnych. Zamiast przeciążać zmysły dziecka hałasami i światłami, drewniana zabawka stymuluje wyobraźnię, w dłuższej perspektywie kreatywność dziecka. Twoje dziecko podczas zabawy będzie potrzebować inteligencji i wyobraźni i nie będzie miało pasywnie przyswajanego nadmiaru informacji.

Tego rodzaju zaangażowanie w zabawę jest ważne dla twórczego, społecznego, emocjonalnego i werbalnego rozwoju dziecka. Ich umiejętności myślenia są również wzmacniane podczas zabawy pełnej informacji.

Drewniane zabawki są przyjazne dla środowiska

Swoją dbałość o środowisko można zacząć od drobnych domowych wyborów, na przykład  od zabawek dla swojego dziecka. Jednocześnie można uczyć je, że jesteśmy częścią biosfery, a nie jej właścicielami.

Większość drewnianych zabawek produkowana jest z surowca pochodzącego z lokalnych zasobów, można też łatwo je odnowić, by służyły następnym pokoleniom.

Drewniane zabawki stymulują umiejętności motoryczne

W przypadku takich umiejętności jak koordynacja, podejmowanie decyzji, umiejętności manualne, drewniane zabawki mogą dziecku pomóc. Dzięki nim, jego rozwój intelektualny przebiega dużo sprawniej i bardziej trwale, niż w przypadku zabawek tradycyjnych lub elektronicznych.

Na przykład, jeśli twoje dziecko buduje wieżę ze stosu drewnianych klocków, ćwiczy swoją zręczność i intelekt. Dziecko musi znaleźć sposób na ułożenie drewnianych klocków w taki sposób, aby nie spadły i nie zawaliły wieży. To ćwiczy umiejętności motoryczne i poprawia koordynację.

Drewno sprawia, że dzieci są szczęśliwe

Nastała epoka elektronicznej informacji. Dla rodziców oznacza to, że dzieci spędzają godziny siedząc ze swoimi smartfonami lub przed komputerem. Efekty zostały zaobserwowane już w czasach wzrostu popularności telewizji. Nawyk wpatrywania się w ekran tłumi intelekt dziecka i niezdrowo pobudza jego młody mózg powodując niestabilność nastroju.

Tradycyjne zabawki, najlepiej drewniane mogą być na to remedium. Kreatywny i interaktywny charakter zabawy z drewnianymi klockami lub domkami uspokoją i sprawią radość dzieciom. Dziecko może się odprężyć i zapanować nad myślami, których niezdrowe tempo narzucają efekty świetlne i dźwiękowe, pojawiające się na  ekranach smartfonów.

Oto kilka przykładów na to jak drewniane zabawki mogą wpłynąć na rozwój dziecka. Są one warte polecenia wszystkim dzieciom, wystarczy jedynie dobrać je do ich wieku. Drewniane zabawki wprowadzą równowagę i spokojne tempo do zabawy. Na feerię kolorów i świateł przyjdzie jeszcze czas.