DZIADEK DO ORZECHÓW – Balet w Operze NOVA, godz. 17.00

DZIADEK DO ORZECHÓW

Balet – feeria w 2 aktach, 3 obrazach
18,19 i 20 stycznia 2020
(sprzedaż biletów od 6 września)

“W końcowych latach życia Piotra Czajkowskiego, kontrastujące ze sławą, otaczającym go szacunkiem i uznaniem, było narastające przygnębienie artysty. Bez pracy twórczej życie było dla niego niemożliwe. Gdy dyrektorem stołecznych teatrów Petersburga został wykształcony i artystycznie utalentowany Iwan Wsiewołożski, bardzo przychylny kompozytorowi, kierował do niego liczne zamówienia na opery i balety. Na ostatnie osiem lat życia Czajkowskiego przypada powstanie tak wielkich dzieł jak m.in. opery Dama Pikowa, Jolanta oraz balety Śpiąca królewna i Dziadek do orzechów. Francuski przekład baśni E.T.A.Hoffmanna “Dziadek do orzechów” stał się inspiracją dla Czajkowskiego do skomponowania baletu pod tym samym tytułem do libretta Mariusa Petipy i Iwana Wsiewołożskiego. Rozpoczął pisanie baletu w 1891 r. 23 marca 1892 r. partutura była gotowa.”Dziadek do orzechów” wykonany został po raz pierwszy 6 grudnia 1892 r.w Teatrze Maryjskim , w choreografii Lwa Iwanowa.

“Z punktu widzenia rozwoju gatunku balet “Dziadek do orzechów” stanowi etap przejściowy między symfoniczną muzyką “Jeziora łabędziego” i “Śpiącej królewny” a marionetkowymi widowiskami baletowymi w rodzaju “Pudełka z zabawkami “Debussy’ego i “Pietruszki Strawińskiego”. Arnold Alszwang PWM 1979

Pierwsze powojenne wystawienie polskie “Dziadka do orzechów” w choreografii Rajmunda Sobiesiaka odbyło się w Bydgoszczy, 10 kwietnia 1958 r. Było to ważne, wręcz historyczne, wydarzenie w historii bydgoskiego teatru muzycznego : pierwsze samodzielne,pełnospektaklowe przedstawienie baletowe Studia Operowego. Następnie na afiszu bydgoskiej Opery balet ten pojawił się w 1986r.(choreografia Przemysław Śliwa) i grany był-na scenie Teatru Polskiego-kilkanaście lat.

Obecna realizacja w choreografii prawdziwej gwiazdy baletu,wybitnego tancerza i choreografa Paula Chalmera, jest imponująca.

PAUL CHALMER – tancerz, choreograf

Urodził się w Ottawie w Kanadzie. Naukę tańca pobierał w National Ballet School of Canada.

Jego zachwyt baletami choreografa Johna Cranko był motywacją do opuszczenia Kanady i związania się w 1980 roku z zespołem Stuttgarter Ballett, gdzie trzy lata później został solistą, tańcząc wiele głównych ról z jego repertuaru. Występował także jako gościnny solista w The English National Ballet, The Birmingham Royal Ballet, The Scottish Ballet, The London City Ballet, Teatro Colon w Buenos Aires, Teatro dell’ Opera di Roma i w mediolańskim Teatro alla Scala. Tańczył m.in. w choreografiach Georgesa Balanchine’a, Jiříego Kyliána, Kennetha MacMillana, Johna Neumeiera, Williama Forsythe’a i Uwe Scholza.

W 1999 roku Paul Chalmer został baletmistrzem zespołu baletowego Sächsische Staatsoper Ballett (Semperoper) w Dreźnie, a w 2000 roku na zaproszenie Uwa Scholza został baletmistrzem zespołu Leipziges Ballett. Zadebiutował także jako choreograf. W latach 2005-2010 Paul Chalmer był dyrektorem zespołu baletowego opery w Lipsku. Dla Leipziger Ballett stworzył takie produkcje jak Jezioro łabędzie (2005), Dziadek do orzechów (2007), Ognisty ptak (2008), Giselle (2009) i Pietruszka (2009).

W 2010 roku Chalmer stworzył nową, pełnospektaklową choreografię dla Opery Rzymskiej z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. W 2011 roku był jurorem podczas Międzynarodowego Konkursu Baletowego Prix de Lausanne. W tym samym roku stworzył choreografię do Jeziora łabędziego dla zespołu MaggioDanza, z premierą podczas festiwalu Maggio Musicale Fiorentino. W listopadzie 2013 roku zespół baletowy przy Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu wystawił jego Romeo i Julię. W 2014 r. Balet Teatru Wielkiego w Poznaniu przygotował premierę „Kopciuszka” Prokofiewa w choreografii Paula Chalmera. W maju/czerwcu 2014 roku balet Opery Rzymskiej zrealizował Śpiącą królewnę w jego choreografii. Kolejnego “Kopciuszka” Chalmer zrealizował w Narodowym Teatre im.Dworzaka w Ostrawie , Czechy, w kwietniu 2015 r. Premiera nowej produkcji “Dziadka do orzechów” z choreografią Paula Chalmera w Operze Nova w Bydgoszczy odbyła się 24 października 2015 r.”

 

www.opera.bydgoszcz.pl

OPERA NOVA w Bydgoszczy

ul. Marszałka Focha 5
85-070 Bydgoszcz

 

Kasa biletowa – w holu głównym Opery Nova tel. 52 325 15 55

czynna:

  • wtorek: 15.00 – 18.30
  • środa: 15.00 – 18.30
  • czwartek: 15.00 – 18.30
  • sobota: 15.00 – 18.30
  • niedziela: 16.00 – 18.30
źródło:http://www.opera.bydgoszcz.pl