“Kopciuszek” w Operze Nova, godz. 11.00 i 18.00

 

KOPCIUSZEK

14 stycznia 2020, godz. 11.00 i 18.00

Fot. J.Hader

 

 

“Tykający zegarek Kopciuszka nakazuje myśleć jej o zmarłej matce. Jeśli przestanie to robić, nawet na moment, matka na pewno odejdzie. Patrzy więc na zegarek, ustawia budzik i myśli.

W tle słychać podekscytowaną Macochę, która opowiada córkom o swojej wizycie w sklepie, gdzie jej figura, uroda i wdzięk po raz kolejny zostały docenione. Podobno zaczyna ją to nudzić. W pokoju Kopciuszka siedzi jej ojciec, stary wdowiec, który postanowił na nowo odnaleźć szczęście w szklanym i nowoczesnym domu Macochy. Teraz odpala kolejnego papierosa wbijając nieobecny wzrok w ścianę. Słychać trzask, ale to nic takiego. To tylko ptaki rozbijające się o ściany szklanego domu.

Francuski dramatopisarz przepisał na nowo znaną na całym świecie baśń, czyniąc z niej błyskotliwą opowieść o dojrzewaniu, godzeniu się ze stratą i walce o własne poczucie wartości. Kopciuszek, by osiągnąć szczęście, nie musi już wychodzić za księcia. Nie zamieszka w pałacu, choć zapewne – będzie żyć długo i szczęśliwie. Nim to się jednak stanie, musi pogodzić się ze śmiercią swojej matki. Pommerat w sposób bezkompromisowy porusza się po terenach nieprzetartych podejmując szczery i otwarty dyskurs z młodzieżą. Tematy takie jak śmierć, czy przechodzenie przez proces żałoby to wciąż tematy tabu, a poruszanie ich musi wiązać się z przekraczaniem pewnych granic.

Spektakl w reżyserii Łukasza Gajdzisa to błyskotliwa, familijna opowieść o dojrzewaniu i wchodzeniu w relacje, o znaczeniu dialogu i chęci milczenia, w końcu – o postrzeganiu siebie przez pryzmat własnych doświadczeń, które nigdy nie przestają zaskakiwać.”

Joël Pommerat
Kopciuszek
reżyseria i tłumaczenie Łukasz Gajdzis
dramaturgia Daria Sobik
scenografia i kostiumy Łukasz Błażejewski
muzyka Daniel Pigoński
wideo Jakub Hader
reżyseria świateł Robert Łosicki
choreografia Dorota Furmaniuk
inspicjent Adam Pakieła
występują: Katarzyna Figura, Dagmara Mrowiec – Matuszak, Emilia Piech, Michalina Rodak, Marian Jaskulski, Michał Surówka, Jakub Ulewicz, Marcin Zawodziński

Spektakl familijny zalecany od 10. roku życia.

Spektakl TEATRU POLSKIEGO

im. Hieronima Konieczki  w Bydgoszczy

w reżyserii Łukasza Gajdzisa

zobaczymy w gmachu 

OPERY NOVA w Bydgoszczy

ul. Marszałka Focha 14

www.teatrpolski.pl

 

REKLAMA
Display/15/kreacje generyczne Plus-750-200

źródło:teatrpolski.pl