Garnitur na spotkania rodzinne, komunię i święta – jak dobrać go dla dziecka?

Garnitur, który mały mężczyzna zakłada w dniu swojej Pierwszej Komunii Świętej, wyjątkowe spotkania rodzinne czy inne święta jest najczęściej jego pierwszym eleganckim strojem w życiu. Aby nie zrazić chłopca do tego formalnego ubioru należy dobrać garnitur, tak by czuł się w nim komfortowo. Warto zwrócić uwagę na kolor, materiał, krój oraz odpowiednie dopasowanie stroju.

 

 

W zakresie kolorystyki garniturów dla chłopców niezmiennie od lat królują czerń i granat. Są to stonowane, bardzo eleganckie kolory, które doskonale nadają się na ważną uroczystość. Są to kolory uniwersalne. Taki garnitur posłuży małemu mężczyźnie także przy innych okazjach. Popularne jeszcze do niedawna białe garnitury, aktualnie są nieco rzadziej wybierane. Jednak biel kojarzy się z niewinnością i czystością, a właśnie te cechy są szczególnie podkreślane przez Kościół podczas sakramentu Pierwszej Komunii oraz innych świąt. Z tego też powodu dekoracje świąteczne mają biały kolor, podobnie sukienki dziewczynek. Biały garnutur będzie zatem podkreśleniem wartości związanych z sakramentem. Szczególnie modne w ostatnich latach stają się garnitury popielate oraz beżowe, co nie dziwi biorąc pod uwagę panujące trendy w męskiej modzie. Garnitur dla chłopca może być zarówno błyszczący, jak i matowy. Natomiast nie są dobrze widziane prążkowane czy wzorzyste stroje tego typu. Zgodnie z garniturowym bon – ton takie stroje uważane są za casualowe. Zdecydowanie nie są one odpowiednie na tego typu okazje.

 

Fason odświętnego garnituru jak od lat pozostaje niezmienny. Najczęściej wybierane są trzyczęściowe zestawy z kamizelką. Marynarka dopasowana, ale nie obcisła, jednorzędowa z jednym rozcięciem z tyłu. Spodnie o prostych nogawkach nierzadko z mankietami. Podczas wyjątkowych okoliczności chłopcy najczęściej noszą muszki i poszetki w tym samym kolorze. Kupując garnitur dla dziecka należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie był zbyt ciasny i nie krępował ruchów. To ważne, aby młody człowiek czuł się w nim komfortowo. Oczywiście garnitur nie powinien być także zbyt obszerny. Kupując garnitur warto odwiedzić firmowe sklepy z odzieżą męską, takie jak Smart Outlet Center Ewtex, gdzie profesjonalni sprzedawcy dobiorą garnitur do sylwetki dziecka.

 

Obok fasonu i koloru ogromnie ważny dla komfortu dziecka jest także materiał, z jakiego wykonano garnitur. Wszelkiego typu spodnie i marynarki uszyte z poliestrów, poliamidów, spandex’u czy wiskozy kuszą ceną, natomiast są to materiały nieprzewiewne. W takim garniturze chłopcu będzie gorąco i będzie się mocno pocił. Lepszym wyborem, zwłaszcza że maj i czerwiec to często gorące miesiące, będą garnitury z naturalnych materiałów: wełny, angory czy bawełny.

 

Dzieci w tym wieku bardzo szybko rosną, dlatego garnituru nie należy wybierać zbyt wcześnie. W przeciągu pół roku może wiele zmienić się we wzroście i sylwetce pociechy. Złym pomysłem jest też kupowanie garnituru z myślą, że do czasu komunii „chłopiec do niego dorośnie”. Zmiany w budowie ciała trudno przewidzieć. W dzień uroczystości może okazać się, że garnitur jest za duży i efekt będzie odwrotny niż zamierzony. Zamiast eleganckiego mężczyzny pojawi się komicznie wyglądający chłopiec w „garniturze starszego brata”. Jeśli natomiast dziecko rośnie w szybszym tempie niż zakładali rodzice kupując garnitur, wówczas w dniu komunii okaże się, że nogawki i rękawy są za krótkie. Z tych powodów nie należy zbytnio śpieszyć się z wyborem stroju na Pierwszą Komunię dla chłopców i zawsze warto skorzystać z porad sprzedawców, którzy mają duże doświadczenie w doborze dziecięcych garniturów.