Górskie zakątki województwa podkarpackiego warte bliższego poznania

Województwo podkarpackie jest najbardziej wysuniętym na południe województwem kraju. Kryje w sobie moc atrakcji różnego rodzaju i zabytków. Tym, co jednak przyciąga zdecydowanie najbardziej, są bajeczne góry… Które górskie zakątki szczególnie warto odwiedzić, przekraczając granice województwa podkarpackiego?

 

Województwo podkarpackie jest najbardziej wysuniętym na południe województwem kraju. Kryje w sobie moc atrakcji różnego rodzaju i zabytków. Tym, co jednak przyciąga zdecydowanie najbardziej, są bajeczne góry… Które górskie zakątki szczególnie warto odwiedzić, przekraczając granice województwa podkarpackiego?

1. Bieszczadzki Park Narodowy

Oczywiście nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że Bieszczadzki Park Narodowy znalazł się w zestawieniu miejsc wartych odwiedzenia w województwie podkarpackim. To zakątek wyjątkowy, który koniecznie trzeba bliżej poznać. Park został utworzony w 1973 roku. Jest jednym z największych parków narodowych w Polsce (pod względem powierzchni znajduje się na 3. miejscu) i największym w polskich górach!

Celem ochrony są najwyższe partie Karpat Wschodnich na obszarze Polski. Tym, co chyba najbardziej kojarzy się z Bieszczadami, są malownicze połoniny. Park jest doskonale zagospodarowany pod względem turystycznym. Wiedzie przez niego wiele świetnie oznakowanych szlaków, które jednocześnie stanowią ścieżki przyrodnicze i dydaktyczne. Najwyższym szczytem parku, całych Bieszczadów i województwa jest Tarnica, która wznosi się na wysokość 1346,2 m n.p.m.

2. Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy 

To kolejne absolutnie wyjątkowe miejsce na mapie województwa. Na obszarze parku znajdują się trzy rezerwaty przyrody. Kolejne trzy utworzone zostały w jego otulinie. Park rozciąga się na Pogórzu Strzyżowskim i Dynowskim. Teren parku pokrywają pasma górskie, których najwyższym szczytem jest Sucha Góra wznosząca się na wysokość 591 m n.p.m.

Charakterystyczne dla krajobrazu parku są monumentalne ostańce, czyli formy terenu powstałe wskutek procesów erozji i wietrzenia. Wiele z nich to pomniki przyrody. Obszar parku jest niezwykle malowniczy – przecinają go liczne potoki, nie brakuje też urokliwych zakątków ukrytych w cieniu gęstych lasów.

3. Góry Słonne

Góry Słonne są pasmem należącym do Gór Sanocko-Turczańskich. Na ich obszarze utworzony został Park Krajobrazowy Gór Słonnych oraz dziewięć rezerwatów przyrody – w większości o charakterze leśnym. W górach tych występuje naturalna dla regionu buczyna karpacka. W gęstych lasach Gór Słonnych kryją się liczne atrakcje i zabytki, jak m.in. ruiny zamku Sobień, stare bunkry, grodzisko wczesnośredniowieczne…

Każdego roku właśnie w Górach Słonnych odbywa się Bieszczadzki Wyścig Górski. Wyjątkową “atrakcję” dla każdego, kto spragniony jest mocnych wrażeń, stanowią wijące się w górach serpentyny na trasie Sanok-Przemyśl. To jedna z najbardziej krętych i jednocześnie najbardziej malowniczych dróg samochodowych w Polsce!

Warto choć raz odwiedzić ten zakątek kraju i zatrzymać się tutaj na nieco dłużej. Doskonałą bazą do zwiedzania największych atrakcji województwa podkarpackiego jest Hotel Arłamów (propozycje pobytów dla rodzin z dziećmi znajdziecie tutaj: www.arlamow.pl/hotel-dla-dzieci). Od Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego dzieli go nieco ponad godzina drogi. Z kolei Góry Słonne są dosłownie na wyciągnięcie ręki!