Gry i zabawy dla dzieci w domu – jak zająć czas pociechom?

„Nudzę się”. To zdanie, które znają chyba wszyscy rodzice. Dzieci lubią mieć zorganizowany czas wolny, nuda nie jest dla nich. Nie zawsze można wyjść z domu, pójść na plac zabaw czy wyjść na boisko. Ale czas spędzony w domu również można ciekawe wykorzystać. Możne być przeznaczony na wspólną zabawę, nawiązanie bliższych relacji, na wygłupy i długie rozmowy. Zabawy dla dzieci w domu mogą być ciekawe i rozwijające. Czasami warto odstawić sprzęty elektroniczne, powrócić do zabawek, planszówek, które pozwolą zająć czas na długie godziny. Aby pozbyć się nadmiaru energii, można zorganizować dzieciom zabawy ruchowe. To wszystko sprawi, że czas spędzony w domu będzie przyjemnością, zarówno dla maluchów, jak i ich rodziców.

 

Ruchowe gry i zabawy dla dzieci w domu

Dzieci mają olbrzymie pokłady energii, którym trzeba dać upust. Dobrym pomysłem będą zabawy ruchowe, do których można wykorzystać artykuły dostępne w każdym domu. Jedna z ciekawszych  zabaw dla dzieci to slalom. Do jej przygotowania można wykorzystać kartony, poduszki czy butelki. Za ich pomocą należy przygotować slalom, po którym dzieci będą musiały poruszać się z zawiązanymi oczami. Zabawa wspaniale rozwija zmysł równowagi, poprawia koncentrację i koordynację ruchową. Inna lubiana przez najmłodszych zabawa to tor przeszkód. Można do niej wykorzystać krzesła, poduszki, butelki, linki itp. Należy wymyślić przeszkody o różnym stopniu trudności, np. przeskakiwanie na jednej nodze, przeczołganie się pod liną czy wejście do kartonu. Opcji zabawy jest bardzo dużo, zależą od pomysłowości rodziców i dzieci. Pociechy w każdym wieku kochają poszukiwanie skarbów, dlatego organizacja takiej przygody będzie świetnym pomysłem. Skarbem może być wszystko, np. ładny kamień czy ulubiona maskotka. Rodzic może naprowadzać malucha, mówiąc ciepło, zimno. Oczywiście, znalezienie skarbu powinno zakończyć się miłą nagrodą. Do zabaw ruchowych można wykorzystać różne akcesoria, np. drewnianą deskę do balansowania czy dużą piłkę. Do zabaw ruchowych idealnie nadadzą się zabawki zręcznościowe, np. deska do balansowania lub ringo.

Kreatywne zabawy z dzieckiem w domu

Dzieci lubią odgrywać scenki, wcielać się w różne postacie. Zabawa w teatrzyk będzie wspaniałym pomysłem na zorganizowanie czasu w domu. Można do niej wykorzystać pluszaki, np. pluszowego liska, jednorożca lub konia na kiju czy pluszowego przyjaciela Porga z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Zabawa wspaniale rozwija wyobraźnię, pomaga zrozumieć otaczający świat, a także ćwiczy umiejętności wymowy. Inna, domowa zabawa dla dzieci i rodziców, to wszystkim znane kalambury. Do tej gry potrzebna jest tylko duża karta i mazaki, można wykorzystać także dwustronną tablicę do rysowania, taka jak model Viga. Jedna osoba rysuje jakiś przedmiot, druga musi go rozpoznać. Zabawa gwarantuje dużą dawkę śmiechu. Kalambury można zastąpić zabawą w koło fortuny, do której idealnie sprawdzi się Fortune Whell Active – koło fortuny dla dzieci od Small Foot.

Bardzo ciekawe są też gadżety z rodzaju “zrób to sam”. Można bawić się masami plastycznymi, skrawkami materiału, butelkami, z których mogą powstać oryginalne zabawki. Małym majsterkowiczom czas umili  drewniana skrzynka z narzędziami dla dzieci, która pozwoli poczuć się jak prawdziwa “złota rączka”. Wspaniała kreatywna zabawa to układanki przybijanki, np. Robot, a także drewniane koraliki do nawlekania czy zestaw konstrukcyjny dla dziecka. Zabawki takie nie tylko bawią, ale i uczą. Dzieci mogą bawić się nimi samodzielnie, rodzice w tym czasie mają czas dla siebie.

Jeśli jednak szukasz zajęcia dla rocznego dziecka, sprawdź ofertę i ranking drewnianych zabawek producenta Small Foot na stronie kartymody.pl.

Nauka przez zabawę

Do zabawy dla dzieci w domu można skutecznie włączyć też naukę, oczywiście w przyjemnej formie. Doskonale przydadzą się do tego zestawu, np. zegar edukacyjny, zabawkowe pieniądze dla dzieci, tabliczka mnożenia, a także kalendarz magnetyczny czy nawlekane koraliki – literki. Doskonałym pomysłem są magnetyczne cyferki i literki, które można przyczepić na lodówce. Dziecko może bawić się nimi, w czasie gdy rodzice przygotowują posiłek. Bardzo fajne są zabawki, w których dzieci mogą uczyć się wykonywać czynności domowe. Dla dziewczynek i chłopców polecane są kuchnie z akcesoriami, zestawy śniadaniowe czy obiadowe, a także zestaw małego lekarza, stół majsterkowicza czy zestaw krawiecki. Takie zabawki umożliwiają zabawę samodzielnie, z rodzicami lub rówieśnikami.  Zabawy z dzieckiem w domu mogą również być formą terapii, np. zaburzeń integracji sensorycznej. Przyda się do nich sensoryczna tablica z nauką alfabetu lub literek, drewniane krosno tkackie, rozwijające motoryką małą, a dla młodszych dzieci sensoryczne pudełko edukacyjne. Bardzo pomocne będą też zabawkowe buty do nauki wiązania, które pomogą dzieciom opanować tę trudną sztukę. Szeroki wybór tego rodzaju zabawek w atrakcyjnych cenach znajdziesz w sklepie Maludas.pl w kategorii “Zabawki rozwojowe“.

Jak widać, zabawy z dziećmi w domu, mogą być ciekawe, wesołe, pozwalające na wspólne, miłe spędzenie czasu. Opcji zabaw jest niezliczona ilość, liczy się pomysłowość i dobre chęci. Co ważne, można do nich wykorzystać przedmioty dostępne w każdym domu, jednak z pewnością przydadzą się również zabawki. Dzięki temu czas spędzony w domu będzie mijał przyjemnie, a dzieci nie będą się nudzić! Jeśli nadal nie wiesz, jak zająć czas dziecku, zainspiruj się rankingami zabawek dla dzieci na stronie https://terdeals.com/pl/kategorie/4/dla-dziecka/ranking.