Jak malować pastelami, aby uzyskać piękny efekt?

Malarstwo pastelowe to technika dla każdego. O tym, jak malować pastelami, uczą się już małe dzieci. Bywa, że pasja do brudzących dłonie kredek nie mija i sięgają po nie także osoby dorosłe. Jak tworzyć piękne, a zarazem trwałe dzieła?

Kolorowe kredki

Rysowanie pastelem polega na wcieraniu w papier kolorowych pigmentów, bez udziału płynnych tworzyw malarskich. Kredki można rozcierać, malować nimi warstwowo, za każdym razem uzyskując inny efekt. Pracując bokiem kredki, uzyskuje się szeroką smugę, rysując tylko czubkiem, można liczyć na bardziej precyzyjny ślad. Technika pastelu upowszechniła się w XVIII wieku, a najbardziej spopularyzowali ją impresjoniści. Jak malować pastelami, aby uzyskać estetyczny efekt? Należy dobrze poznać technikę, aby „wyciągnąć” z niej jak najwięcej. Kredki pastelowe nie absorbują światła. By je uzyskać, należy odpowiednio operować barwami, wybieranymi do rysunku.

Bogactwo formy

Małe dzieci zwykle bardzo lubią pracę pastelami. Kredki są niewielkie, poręczne, dobrze „leżą” w dłoni. Dają zdecydowany kolor, a jednocześnie wielką frajdę przy malowaniu. Można je rozcierać, poprawiać wcześniejsze kreski. Technika malowania pastelami zawsze intrygowała bogactwem tematyki i formy. Rysunki Witkacego czy Wyspiańskiego do dziś cieszą oko pięknymi portretami, czy nastrojowymi pejzażami. Bardzo często kupuje się ich reprodukcje, co jest kolejnym dowodem na popularność tej techniki. Jak malować pastelami, aby dzieło przypominało malarstwo olejne? Wiele zależy od samych pasteli, które dzielą się na kilka kategorii. Najważniejsze z nich to kredki miękkie i twarde.

Materiały i narzędzia

Pastele produkuje się z mielonego pigmentu, kredy lub glinki i spoiwa. W zależności od zestawu można liczyć na kilkanaście lub kilkadziesiąt różnych kolorów. Zaletą ich stosowania jest także możliwość łączenia barw, poprzez rozcieranie na kartce. Przygodę z pastelami można rozpocząć od zakupów w sklepie E-sap. Pierwsze opakowanie kredek z pewnością nie będzie ostatnim. Warto wybierać pastele dobrych firm, ponieważ nauka, jak również jej efekty będą bardziej satysfakcjonujące. Poza pastelami należy zaopatrzyć się w papier welurowy, czerpany lub ziarnisty. Potrzebna jest także fiksatywa, która utrwala całość, chroniąc rysunek przed osypywaniem się.

Piękne rysunki warto eksponować. Pastel nie powinna być wystawiona na działanie światła dziennego, ponieważ blaknie. Dobrze prezentuje się pod szkłem. Oprawa powinna być z passe-partout, aby powierzchnia rysunku nie przylegała do szkła.