Jak nauczyć dziecko czytać? Poznaj metodę Glenna Domana!

Jedną z podstawowych umiejętności, które w czasie dorastania musi przyswoić dziecko, jest czytanie. Mogłoby się wydawać, że ten etap edukacji należy zostawić dopiero na lata szkolne, gdyż tylko wtedy maluch jest w stanie nauczyć się tej trudnej sztuki. Nic bardziej mylnego! Naukę czytania warto zacząć jak najwcześniej – najlepiej poprzez zabawę. W tym celu pomocna może okazać się metoda Glenna Domana. Więcej informacji na jej temat znajdziesz w naszym dzisiejszym poradniku – sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

Nauka czytania – kiedy zacząć?

Wbrew pozorom naukę czytania można zacząć już w wieku niemowlęcym. Najpierw jednak niezbędna jest odpowiednia stymulacja wzroku. Oczy dziecka na początku życia są jeszcze niedojrzałe. Łatwość widzenia następuje dopiero w 12 lub jeszcze późniejszym tygodniu życia. Wzrok niemowlęcia można jednak stymulować, np. za pomocą specjalnych kart z obrazkami w wyrazistych kolorach i dość dużych rozmiarach. Dzięki temu oczy maleństwa osiągają łatwość widzenia już między 8 a 10 tygodniem życia. Po tym czasie możesz spokojnie rozpocząć z dzieckiem naukę czytania.

Nauka czytania metodą Glenna Domana

Najlepszy sposób nauki to ten poprzez zabawę! Dlaczego więc i Ty nie miałbyś pobawić się ze swoim maluszkiem „w czytanie” metodą Glenna Domana? Polega ona na pokazywaniu dziecku trzy razy dziennie zestawu kart z napisami, w odstępach nie mniejszych niż 30 minut. Jeden zestaw zawiera pięć tabliczek, które modyfikuje się codziennie. Na początku należy pokazywać maleństwu karty tylko z nazwami prostych rzeczowników, które może znaleźć wokół siebie. Istotnym jest czas trwania takiej sesji nauki – powinna wynosić tylko kilka sekund, tak aby dziecko nie straciło zainteresowania nową zabawą. W pierwszym tygodniu pokazujemy maluchowi codziennie ten sam zestaw tabliczek, aby miał szansę oswoić się z ćwiczeniem. Potem słowa na kartach będą podlegały modyfikacjom, zgodnie z harmonogramem, a potem będą przechodzić w wyrażenia dwuzdaniowe i proste zdania. Kluczem do sukcesu jest rzecz jasna systematyczność. Dzięki tej metodzie Twoje dziecko będzie zapamiętywało wyrazy słuchowo oraz wzrokowo w tzw. pamięci chwilowej. System powtórzeń zapisze się zaś w pamięci trwałej.

Przybory edukacyjne do nauki czytania

Do nauki czytania metodą Glenna Domana niezbędne będą odpowiednie materiały edukacyjne w postaci tabliczek z wyrazami. W sklepie internetowym https://www.wczesnaedukacja.pl/ znajdziesz gotowe pakiety kart, wraz z harmonogramem, dostosowane do poszczególnych etapów nauki. Dzięki nim nie tylko będziesz mógł spędzić ze swoim dzieckiem trochę czasu w ciekawy sposób, ale również pomożesz mu bardziej zrozumieć otaczający go świat.