Jak ochronić dzieci przed kleszczami?

Wakacje to wspaniały czas, każdy z nas chce się biegać, skakać, korzystać ze słońca! Ta piękna pora roku niesie ze sobą jednak nie tylko pełne przygód ciepłe dni, ale również zmusza nas do zwiększenia czujności podczas spacerów w lasach, miejskich parkach, na łąkach, działkach oraz na placach zabaw.

A co jest zagrożeniem? Nosiciel przeróżnych chorób, łakomy pajęczak, którego ukąszenie może spowodować nie tylko reakcję alergiczną, ale być przyczyną wielu odkleszczowych chorób takich jak   borelioza,  anaplazmoza, a nawet prowadzić do kleszczowego zapalenie mózgu, jak zatem ochronić dzieci oraz siebie przed ukąszeniem kleszcza?

Wydawałoby się, że przed ukąszeniem kleszcza może ochronić nas ubranie, długi rękaw, spodnie i buty za kostkę, niestety nie jest tak do końca. Owszem ubranie utrudni kleszczom wszelką próbę wbicia się w potencjalnego żywiciela, niestety jednak nie da się ubrać całego ciała.

 

 

Skutecznym odstraszaczem na tego pasożyta są ekologiczne wywary, które wraz z dziećmi  możemy przygotować w domu, jeśli tylko mamy dostęp do wrotyczu, chrzanu, cebuli, czeremchy, kocimiętki, tataraku czy  clematisa. Internet jest pełen wiedzy jak się do tego zabrać, pomocne będą też wszelkie poradniki o tym jak zbierać i wykorzystywać zioła na co dzień, do czego zachęca chociażby Zielarnia

Dostępne w aptekach specyfiki odstraszające nazbyt często niestety dają nam złudne poczucie bezpieczeństwa, nieznana jest bowiem chemiczna  substancja skutecznie odstraszająca tego insekta. Czy da się zatem łatwo i bezpiecznie zabezpieczyć dzieci przed ukąszeniem kleszcza? Okazuje się, że tak, pomocna w tym temacie przychodzi bowiem nowoczesna technologia! 

Odstraszacz kleszczy TICKLESS  w wersji Baby czy Human to opracowane we Włoszech urządzenie działające na zasadzie emisji ultradźwięków o częstotliwości 40kHz, które nie są szkodliwe ani uciążliwe dla ludzi i zwierząt domowych, działają natomiast odstraszająco na kleszcze i trzymają je z dala od nas. 

Kleszcze do zlokalizowania żywiciela posługują się narządem Hallera, to narząd występujący na pierwszych odnóżach tego pasożyta pozwalający mu reagować na zmianę wilgotności i pełniący jednocześnie funkcję zmysłu węchu. TICKLESS emitując fale ultradźwiękowe skutecznie paraliżuje narząd Hallera u kleszczy. Pajęczak w czasie działania urządzenia nie atakuje, nie wbija się w skórę, może jednak zdarzyć się, że będzie po naszym ciele spacerował.

Zasięg działania urządzenia podany przez producenta to 1.5 metra dla wersji Baby oraz 3 metry dla wersji Human.

TICKLESS swoim kształtem przypomina breloczek, który pragnąc uzyskać maksymalną ochronę należy przypiąć do zewnętrznej warstwy ubrania lub zamka plecaka. Urządzenie jest odporne na wilgoć, nie jest jednak wodoszczelne, warto o tym pamiętać, gdyż po upadku do kałuży może przestać działać. 

 

Skuteczna ochrona przed kleszczami ma bardzo duże znaczenie. Kleszcze przenoszą bowiem szereg groźnych chorób takich jak borelioza czy od kleszczowe zapalenie opon mózgowych. 

Po powrocie ze spaceru po lesie czy łące, po wycieczce rowerowej, a nawet po zabawie na placu zabaw warto podczas wieczornej kąpieli mimo wszelkich zabezpieczeń obejrzeć ciało dziecka. Jedynym sposobem na uniknięcie groźnych chorób przenoszonych przez te pajęczaki jest w przypadku ukąszenia szybkie usunięcie kleszcza.