Jak sprawdzić słuch niemowlaka?

Trudność wykrycia dolegliwości zdrowotnych u niemowląt polega na tym, że dziecko nie potrafi jeszcze wyrazić, co mu dokucza. Dokładnie tak samo jest w przypadku słuchu. Jak sprawdzić, czy maluch nie ma problemów ze słuchem? Po czym poznać, że wszystko jest w porządku?

Pierwsze badanie słuchu niemowląt

Zmysł ten zaczyna się kształtować bardzo wcześnie – jeszcze w życiu płodowym dziecko słyszy zarówno dźwięki wewnątrz brzucha mamy, jak i te docierające do niego ze świata zewnętrznego. Aby upewnić się, że rozwój przebiega prawidłowo, w roku 2002 wdrożono w Polsce Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, w ramach którego każde nowonarodzone dziecko musi przejść takie badanie. Mimo to jednak zawsze należy samodzielnie kontrolować, czy słuch malucha poprawnie się rozwija. Jak to sprawdzić?

Słuch niemowlaka pod kontrolą z Acustic.pl

Jeżeli nie jesteś pewien, czy dziecko prawidłowo słyszy, warto obserwować w jaki sposób reaguje na dźwięki z otoczenia. Dlaczego to takie ważne? Poprawne rejestrowanie i rozpoznawanie dźwięków – szczególnie tych składających się na mowę ludzką – umożliwia dziecku prawidłowy rozwój mowy. W okolicach 6. miesiąca życia maluch zaczyna bowiem wokalizować naśladując dźwięki zasłyszane z otoczenia. Wówczas łatwiej jest zweryfikować, czy odbiór bodźców dźwiękowych przebiega poprawnie. Wystarczy zapisywać, jakie jednostki fonetyczne są odtwarzane i na tej podstawie ocenić, jak przebiega u dziecka różnicowanie słuchowe.

Zanim dziecko zacznie wokalizować, również możesz obserwować je pod tym kątem. Na co zwrócić uwagę?

  • Czy reaguje na łagodne dźwięki np. muzyki
  • Czy reaguje na nagły dźwięk lub hałas
  • Czy reaguje na głos rodzica (nawet gdy go nie widzi)

Sprawdzenie słuchu niemowlaka u lekarza

Oczywiście, jeżeli pojawia się jakakolwiek wątpliwość, należy natychmiast zareagować. Objawem, który najczęściej niepokoi świeżo upieczonych rodziców jest fakt, że półroczne dziecko nie zaczęło jeszcze gaworzyć. Jest to jak najbardziej słuszna obawa – choć dzieci rozwijają się w różnym tempie, warto pamiętać, że maluch, który nie wokalizuje, najprawdopodobniej nie naśladuje żadnych dźwięków, ponieważ ich po prostu nie słyszy.

Kiedy zgłosić się do lekarza? Im szybciej rozwiejesz swoje wątpliwości, tym lepiej – wcześnie wykryte wady słuchu umożliwiają wdrożenie odpowiedniego leczenia. W przypadku małego dziecka warto zdecydować się na wizytę domową, która zapewni jeszcze większe bezpieczeństwo (tak ważne szczególnie w dobie pandemii COVID-19) oraz komfort małego pacjenta.

Więcej na – www.acustic.pl

Bibliografia

Olempska-Wysocka M., Rozwój mowy i komunikacji dziecka z uszkodzonym słuchem, Interdyscyplinarne Konteksty Pedagogiki Specjalnej, Nr 14/201

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA