Jak wybrać idealny fotelik samochodowy dla Malucha?

Wybór fotelika samochodowego jest tak samo ważne, jak wybór odpowiedniego wózka. W tych dwóch miejscach dziecko spędza bardzo dużo czasu, więc bezpieczeństwo i komfort przede wszystkim! Tylko jak wybrać najlepszy fotelik samochodowy, czym się kierować, a co najważniejsze, jak zapewnić dziecku maksymalny poziom bezpieczeństwa?

 

 

Wybór fotelika samochodowego jest tak samo ważne, jak wybór odpowiedniego wózka. W tych dwóch miejscach dziecko spędza bardzo dużo czasu, więc bezpieczeństwo i komfort przede wszystkim! Tylko jak wybrać najlepszy fotelik samochodowy, czym się kierować, a co najważniejsze, jak zapewnić dziecku maksymalny poziom bezpieczeństwa?

Odpuść sobie rady koleżanek, nie kieruj się ich zdaniem!

To chyba najgorsza rada, jaką mogą dać znajomi przyszłym rodzicom, zakup używanego fotelika w internecie też nie zda egzaminu, chyba, że wcześniej taki fotelik przetestujemy w sklepie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, nie każdy fotelik będzie pasował do wagi dziecka, ale i do samochodu! Różne modele aut, mają inaczej wyprofilowane siedzenia i w różnych miejscach rozmieszczone pasy bezpieczeństwa, przez co nie wszystkie foteliki da się bezpiecznie i stabilnie przymocować.

Fotelik samochodowy musi być dostosowany do wagi dziecka

Foteliki dzielą się na grupy wiekowe oraz wagowe. W pierwszych dniach życia Malucha świetnie sprawdzi się fotelik samochodowy dla niemowlaka o grupie wiekowej 0+, czyli tzw. nosidełko, które rodzice mogą dostać wraz z zakupem wielofunkcyjnego wózka 3w1.

Fotelik 0-13 kg montowany jest tyłem do kierunku jazdy, zawiera pałąk, który służy nie tylko do przenoszenia fotelika – to także dodatkowe zabezpieczenie w razie wypadku. Należy też pamiętać, że niemowlaka nie powinno się trzymać w takim foteliku dłużej niż 2 godziny dziennie.

W następnych miesiącach życia Malucha można sklasyfikować grupy: I, II oraz III. Do grupy I należą Maluchy w wieku 9-18, czyli fotelik posłuży do 4 roku życia, a fotelik montowany jest pięciopunktowymi pasami przodem do kierunku jazdy, chociaż coraz częściej można spotkać foteliki montowane tyłem do jazdy.

Do grupy II i III należą dzieci w wadze 15-36kg, czyli dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy fotelik samochodowy “rośnie” wraz z dzieckiem.