Jakie są przeciwwskazania do stosowania olejków eterycznych?

Naturalne olejki eteryczne na stałe wkroczyły do naszej codzienności. Stosujemy je w inhalacjach podczas infekcji górnych dróg oddechowych, leczymy nimi trądzik, kaszel, katar i zapalenie zatok, wykorzystujemy olejki do masażu, aromatycznych kąpieli oraz w aromaterapii. Szerokie właściwości olejków eterycznych pozwalają również na ich zastosowanie w kosmetologii. O ile stosowanie olejków eterycznych jest uznawane za bezpieczne, o tyle musimy również liczyć się z pewnymi przeciwwskazaniami. O czym musisz wiedzieć przed zastosowaniem olejku?

aromaterapia przeciwwskazania

.

Olejki eteryczne – wyjątkowe właściwości a przeciwwskazania

.

Olejki eteryczne naturalne z oferty olejkowysklep.pl niosą ze sobą wielkie dobrodziejstwo, które wykorzystuje z chęcią medycyna naturalna i kosmetologia. Mają one nie tylko piękny zapach, ale również i prozdrowotny charakter. Niosą one wsparcie w leczeniu różnych dolegliwości, wykazują działanie przeciwwirusowe i przeciwstarzeniowe, koją układ nerwowy, mają:

  •   działanie relaksacyjne,
  •   działanie przeciwbakteryjne,
  •   właściwości antyseptyczne,
  •   właściwości rozgrzewające,
  •   działanie przeciwzapalne.

 

Niestety, olejki do aromaterapii posiadają również istotne przeciwwskazania. Za najłagodniejszy uchodzi z pewnością olejek lawendowy, pozyskiwany w procesie destylacji parą wodną kwiatów i ziela lawendy. Najwyższej jakości olejki eteryczne zastosowanie znajdują również w pielęgnacji skóry problematycznej. Ich łagodny aromat odstrasza owady, w tym komary i pomaga leczyć bezsenność. Takie olejki mogą być stosowane zarówno przez dzieci, jak i osoby starsze.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o wyciąg z drzewa herbacianego. Taki olejek z drzewa herbacianego jest stosowany w kosmetyce do leczenia trądziku. Kilka kropel olejku warto stosować na skórę z łupieżem, gdyż w przypadku olejków herbacianych ich wsparcie w walce z tego rodzaju problemami zostało potwierdzone w badaniach. Ten powszechnie stosowany olejek oddziałuje na ciało i umysł, ale ze względu na swoje silne właściwości, które wykorzystywane są w kosmetyce, medycynie i aromaterapii, nie może być stosowany przez dzieci, które nie ukończyły jeszcze 6 lat oraz przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

 

Przeciwwskazania w wykorzystaniu olejków eterycznych w aromaterapii

.

Niektóre olejki tworzą idealne kompozycje zapachowe, warte wykorzystania w aromaterapii. Szeroki wybór sprawia, że produkty pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji, sprawdzają się w coraz większej liczbie domów i mieszkań. Warto przy tym sięgać po naturalne olejki eteryczne najwyższej jakości, pozbawione zbędnych substancji. Olejki zapachowe, tworzone na bazie chemicznych substancji, nie niosą ze sobą takich korzyści, jak naturalne wyciągi. Nie każdy jednak może korzystać z możliwości, jakie niosą ze sobą takie produkty. Dla przykładu:

  • olejek z drzewa różanego ma piękny kwiatowy zapach, działający jak afrodyzjak, ale nie jest on zalecany dla niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących,
  • olejek cytrusowy może sprawdzić się jako źródło energii po ciężkim dniu, może jednak powodować reakcje alergiczne u osób uczulonych na cytrusy,
  • rozmarynowe olejki eteryczne przeciwwskazania mają nieco szersze. Roślinny olejek rozmarynowy zdziała przeciwbólowo i rozgrzewająco, ale należy z niego zrezygnować u kobiet w ciąży, karmiących piersią, a także u małych dzieci, alergików i osób borykających się z nadciśnieniem.

 

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,