Kąpiel niemowlęcia – o czym musisz pamiętać?

Kąpiel maluszka często spędza sen z powiek młodym rodzicom – niepotrzebnie! Zwykle niemowlęta lubią relaksujące przed snem kąpiele, czy polewanie ich ciepłą wodą. To sposób na dodatkową pielęgnację skóry i obowiązkowy rytuał higieny.

 

Jak kąpać maluszka?

Przede wszystkim nie trzeba myć niemowlęcia codziennie. W zupełności wystarczą dwie lub trzy  kąpiele w tygodniu. W okresie letnim ze względu na wysokie temperatury i pot przemywaj dodatkowo ciało zwilżonymi chusteczkami. Jak przygotować się do pierwszej kąpieli? Na samym początku ułóż wszystkie niezbędne akcesoria: wanienkę, ręcznik, oliwkę, szampon oraz kosmetyki myjące. Nie zapominaj, aby obok mieć również czystą pieluszkę, śpioszki oraz kremy do pielęgnacji. Tych rzeczy użyjesz zaraz po wykąpaniu maluszka. Zadbaj o odpowiednią temperaturę wody – najlepiej 37°C.

Dokładnie umyj każdą część ciała maluszka. Z czasem, gdy dziecko zacznie rosnąć, będzie to znacznie sprawniejsza czynność. Połóż na dnie wanienki pieluszkę tetrową, która sprawi, że jej podłoże nie będzie się ślizgać. Odpowiednio przytrzymaj niemowlę – ułóż je na plecach i wsuń rękę pod kark i ramiona. Możesz także położyć dziecko na brzuszku. Pamiętaj jedynie, aby rękę ułożyć pod pachy.

Podczas pierwszej kąpieli nie zanurzaj dziecka zbyt energicznie – pozwól na to, aby mogło oswoić się z wodą. Najpierw zamocz nóżki, a dopiero później resztę ciała. Etapowo nakładaj preparaty myjące. Uniemożliwisz przedostanie się niektórych kosmetyków w okolice twarzy. Pamiętaj o miejscach intymnych, ponieważ często w ich okolicach występują odparzenia oraz podrażnienia skóry – szczególnie w pierwszych tygodniach życia. Na koniec dokładnie owiń maluszka w ręcznik i wytrzyj każdą część ciała. Nie szoruj skóry, a delikatnie przykładaj materiał, aby wchłonąć wodę.

Jakich kosmetyków używać?

Do kąpieli powinniśmy używać preparatów o działaniu myjącym, które zawierają w pełni naturalne składniki. Sprawdzą się u maluszków ze skłonnościami do alergii lub skórnych podrażnień. Wówczas warto sięgnąć po kosmetyki bezzapachowe. Pamiętaj o szamponie do włosów. Niezależnie, czy nasz maluch ma bujną czuprynę, czy tylko kilka kosmyków – należy regularnie myć jego główkę. Delikatny szampon dla dzieci od Musteli to preparat, którego można używać już od pierwszych dni życia. Przeznaczony jest do codziennego mycia. Posiada wysoką tolerancję, nie szczypie w oczy oraz nie podrażnia skóry głowy. Hipoalergiczny i łagodny szampon to konieczność podczas pierwszych kąpieli. Pamiętaj, aby nakładać niewielką ilość na wilgotne włosy, a następnie wmasować w skórę i dokładnie spłukać. Po kąpieli warto zadbać o nawilżenie. Już samo mycie maluszka sprawia, że naskórek jest odżywiony. W przypadku suchej lub wrażliwej skóry warto zastosować dodatkowe preparaty, które dadzą ukojenie i wyciszą podrażnione miejsca.

 

 

Źródło zdjęcia: freepik.com