Kiedy można zacząć nosić dziecko w nosidełku?

Nosidełko dla dziecka to wygodne i często wybierane przez rodziców rozwiązanie. Sprawdzi się nawet w przypadku bardzo małych dzieci. Chcesz kupić nosidło? Zobacz, jakie są rodzaje i które wybrać na początek.

Dlaczego warto kupić nosidełko dla dziecka?

Nosidełko to sposób na noszenie dziecka na rękach i… wolne ręce! Nie da się nie docenić tej zalety. Wiedzą o tym dobrze zwłaszcza rodzice tych niemowlaków, które zaczynają płakać natychmiast po odłożeniu do łóżeczka lub wózka.

Ale nosidełko przyda się nie tylko dla dzieci „nieodkładalnych”. To gadżet, który ułatwi rodzicom robienie zakupów (nie do każdego sklepu można wejść z wózkiem), krótki spacer z psem czy dłuższą wyprawę np. w góry. Wózek na szlaku na pewno się nie sprawdzi, za to nosidełko turystyczne jak najbardziej.

Nosidełka przydaje się także w domu – zamiast nosić dziecko na rękach, można trzymać je w nosidełku. Maluch nie odczuje żadnej różnicy, bo jego podstawowa potrzeba bliskości zostanie zaspokojona, za to rodzic na pewno doceni swobodę ruchów.

 

Jakie są rodzaje nosideł dla dzieci?

Nosidełko dla dziecka to bardzo szerokie pojęcie. Mieści się w nim wiele rodzajów tego znanego rodzicom gadżetu. Prosty podział wyróżnia dwie grupy: nosidła twarde i miękkie.

Miękkie nosidła są najczęściej wybierane przez rodziców, bo też i mają najwięcej zalet. Można porównać je do dobrze dopasowanej chusty. Dziecko ma zapewnione właściwe podparcie kręgosłupa i odpowiednio ułożone nóżki.

Wśród miękkich nosideł wyróżnia się:

– regulowane – można je łatwo dopasować do wzrostu i wagi dziecka, a w razie potrzeby wyregulować ustawienia. Także rodzic może dobrać długość szelek i pasa biodrowego do swojej postury;

– typu Toddler – wyraźnie większe siedzisko z podparciem czyni ten model idealnym dla większych, nawet kilkuletnich dzieci;

– ergonomiczne – nadają się dla dzieci, które nie potrafią samodzielnie siedzieć, umożliwiają ułożenie pleców w pozycji fizjologicznej i dają dobre podparcie główce. Dzięki zastosowaniu specjalnej wkładki można używać ich nawet przy bardzo małych dzieciach.

Nosiła sztywne nie gwarantują miękkiego, dokładnego otulenia dziecka i dlatego zaleca się je dla starszych dzieci. To przede wszystkim turystyczne siedziska ze stelażem, wygodne przy długich trasach, zakładane przez rodziców na plecy.

Drugim rodzajem sztywnych nosideł są tzw. wisiadła, również przeznaczone dla starszych dzieci. Od innych modeli różni je przede wszystkim sposób użytkowania, tu dziecko noszone jest tyłem do rodzica. Fizjoterapeuci odradzają długotrwałe użytkowanie wisiadeł, ponieważ nie zapewniają one dostatecznego wsparcia dla bioder i kości udowych.

 

Od jakiego wieku można nosić dziecko w nosidełku?

Zasadniczo nosidełka produkowane są z myślą o dzieciach, które potrafią stabilnie trzymać głowę i umieją siedzieć. Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy dziecko będzie gotowe, gdy będzie miało cztery miesiące, czy dopiero siedem. Dlatego, jeśli stawiamy na nosidełko dla siedzącego dziecka, powinniśmy kierować się jego umiejętnościami, a nie wiekiem. Każde dziecko jest inne, a jego rozwoju nie da się przyspieszyć na siłę.

Jeśli chodzi o dzieci, które nie umieją siedzieć, to noszenie ich w nosidełku jest możliwe, ale pod warunkiem zapewnienia dobrego wsparcia pleckom i główce.

 

Czy można nosić w nosidełku noworodka?

Noworodki mają specyficzne potrzeby, jeśli chodzi o sposób ich noszenia. Przede wszystkim ze względu na niedojrzały układ kostno-stawowy i nie w pełni rozwinięty kręgosłup (przez pierwszy rok życia jego kształt zmienia się, by finalnie osiągnąć literę S) nie powinny być pionizowane. Z tego powodu często słyszy się, że tak małych dzieci nie można nosić w nosidełkach.

Nie jest to do końca prawda. Faktycznie większość nosidełek projektowana jest z myślą o starszych dzieciach. Trzeba natomiast odróżnić pionizowanie, które jest wymuszaniem podjęcia pracy przez niegotowy do tego kręgosłup i mięśnie pleców, od przenoszenia w pozycji wertykalnej, w której dziecko ma dobrze podpartą głowę, a kręgosłup ułożony jest w pozycji fizjologicznej – w przypadku noworodka będzie to litera C.

Do przenoszenia noworodków nadają się tylko ergonomiczne nosidła wyposażone w specjalną wkładkę.

 

Nosidło czy chusta – która opcja jest lepsza?

Trudno jednoznacznie wybrać lepszą opcję. Zarówno nosidełka, jak i chusty mają szereg zalet. Chustę łatwiej dopasować do wielkości dziecka, można kupić jedną na kilka lat. Z drugiej strony jej zakładanie trwa dłużej, a umiejętność wiązania najlepiej trenować pod okiem osoby doświadczonej w chustonoszeniu.

Nosidełko można łatwo założyć i równie łatwo zdjąć. Dobrze dobrane posłuży dziecku długo, jednak nie tak długo, jak chusta.

Większość nosidełek przeznaczonych jest dla większych, umiejących samodzielnie siedzieć dzieci i trzeba o tym pamiętać. Chusty można używać od pierwszych dni życia, stosując wiązanie zwane kangurkiem.

Przy wyborze warto kierować się osobistą wygodą, ale też… zdaniem dziecka. Maluch, chociaż nie potrafi mówić, na pewno „da znać”, czy lepiej czuje się w nosidełku, czy też w chuście.

 

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

Promocja marki EMPIK