Kolka u niemowlaka – jak sobie z nią poradzić?

Kolka, pojawiająca się często w początkowym okresie życia, jest trudnym przeżyciem nie tylko dla samego dziecka, ale również dla jego rodziców. Skutkować może ona płaczem, rozdrażnieniem czy problemami z zasypianiem, a bez wątpienia odbije się to na młodych, zapewne zmęczonych rodzicach. Dzisiaj podpowiemy, jak radzić sobie z kolką, co może pomagać oraz co o samej kolce po prostu warto wiedzieć.

Jedną z przyczyn kolki mogą być problemy z mikroflorą jelitową dziecka. Nie każdy przypadek będzie jednak taki sam, a sama kolka, chociaż jest problemem powszechnym i znanym od lat, cały czas jest niezbadana, a sami lekarze mogą powiedzieć o niej stosunkowo niewiele. Samych problemów, które prowadza do kolki, jest na pewno więcej, jednak problem z mikroflorą jelitową na pewno warto rozważyć, gdyż jego związek z kolkami potwierdzą badania.

 

Kolka u noworodka – badania

Podczas badań porównano mikroflorę jelitową dziecka, które nie miało problemów z kolką, z dzieckiem, które zostało tym problemem dotknięty – okazało się, że u dziecka borykającego się z kolką ilość bakterii kwasu mlekowego, znajdująca się w jego organizmie, była zbyt mała, natomiast większa była ilość problematycznych bakterii, niepożądanych przez człowieka i jego organizm.

 

Kolka u dziecka – co zrobić?

Jeżeli obawa przed kolkami jest duża, lub już obserwuje się zachowania dziecka, które mogą wskazywać na to, że dziecko ma problemy z kolką, warto postawić na probiotyki dla dziecka, których zadaniem jest uzupełnienie mikroflory jelitowe. Jeżeli kolki związane są właśnie z problemami z mikroflorą jelitową, powinny one stać się łagodniejsze i ustępować, lub nie powinny się pojawiać, jeżeli suplementację zacznie się odpowiednio wcześniej.

Jednocześnie, problem z kolkami można niwelować na kilka różnych sposób. Jednym z nich jest odpowiedni sposób karmienia dziecka – podczas jedzenia nie powinno ono połykać zbyt dużej ilości powietrza. Dziecko nie powinno być również przekarmiane – warto zdecydować się na większą ilość mniejszych posiłków.

 

Kolka – kiedy pojawia się u dziecka?

Kolka pojawia się u dzieci najczęściej między 6 a 8 tygodniem ich życia. Jest to jednocześnie problem, który nie trwa bardzo długo, gdyż zazwyczaj kolki kończą się w okolicach 4 miesiąca życia – nie zmienia to jednak faktu, że jest to problem uciążliwy i dla dziecka, i dla jego rodziców. Jeżeli w okolicach 6 tygodnia życia obserwujemy wzrost płaczliwości, rozdrażnienie, problem z usypianiem dziecka, warto rozważyć, że to problem z kolkami, który może się rozwijać i trwać przez kolejne tygodnie. Warto w takim przypadku zdecydować się na wizytę u pediatry, natomiast dobrym rozwiązaniem mogą okazać się również suplementy probiotyczne, najczęściej w kropelkach – to one przeznaczone są dla najmłodszych dzieci.

Kolka – intensywność objawów

Może wydawać się, że kilka tygodni z kolkami nie jest dużym problemem, jednak warto pamiętać, że kolki mogą pojawiać się bardzo często, nawet kilka razy w tygodniu, i trwać nawet kilka godzin. Jest to olbrzymi dyskomfort dla dziecka, dlatego, jeżeli tylko jest taka możliwość, jako rodzice powinniśmy zrobić wszystko, by dziecka na kolki po prostu nie narażać.

 

Inne przyczyny kolki

O ile badania faktycznie wskazuje, że problemy z mikroflorą jelitową mogą przekładać się na problemy z kolkami, o tyle trzeba też pamiętać, że powodów, które do nich prowadza, jest więcej. Często zalicza się do nich czynniki biologiczne, społeczne czy psychologiczne. Jeżeli nie wiemy, co może być przyczyną kolek, a problem staje się coraz bardziej intensywny i odbijający się na dziecku, warto zawsze skonsultować się z lekarzem pediatrą.

 

Problemy z mikroflorą jelitową a inne problemy zdrowotne

Należy pamiętać, że potencjalne problemy z mikroflorą jelitową mogą prowadzić do znacznie poważniejszych problemów, niż wspomniane kolki. Bakterie w organizmie człowieka odpowiedzialne są m.in. za odporność i wspomagania walki z patogenami, dlatego jeżeli kolki pojawiają się u dziecka, warto upewnić się, że z jego mikroflorą jelitową wszystko jest dobrze. Jeżeli się tego obawiamy, warto skonsultować się z lekarzem, pytając jednocześnie o sugerowane przez niego probiotyki.

 

Podsumowanie

Kolka u niemowlaka to problem znany od lat, jednak cały czas lekarze i specjaliści nie są pewni jej genezy. Najnowsze badania wskazując jednak na coraz to nowe powody, które mogą do niej prowadzić. Chociaż kolki nie są problemem bardzo poważnym, generują duży dyskomfort dla całej rodziny, dlatego warto starać się ich uniknąć. Jednym ze sposób mogą być probiotyki czy inny, bardziej odpowiedni sposób karmienia dziecka.

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA