LITEROBRAZKI – VII Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci już od 7-9 września

VII Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci LiterObrazki


Oficjalne otwarcie Festiwalu 7 września 2018 r. (piątek) godz. 17.00 – Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

17:15
Pokaz kaligrafii na dużym formacie!

Na szklanej ścianie Galerii Sztuki Nowoczesnej pisać będzie Aleksandra Ćwikowska. Artystkę będzie można podglądać przy pracy oraz wypróbować się w sztuce pięknego pisania. Przy galerii pojawi się stoisko kaligraficzne, a na nim różne narzędzia, choćby gęsie pióra, po które będzie można sięgnąć i zostawić własny ślad na papierze.
Odważne dzieciaki, zainspirowane wielkim formatem, zapraszamy na warsztaty. Zadaniem każdego z maluchów będzie stworzenie wielkiej litery przywodzącej na myśl ulubione zwierzątko. „L” z długą trąbą? „S” łuską kryte? A może „K” ma wielkie oczy?
Zajęcia poprowadzi Aleksandra Ćwikowska z Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych @nibme


17:30
Spektakl „Literkowo” – Teatr Baj Pomorski

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, skąd się biorą słowa? Jak to się dzieje, że pojedyncze literki dobierają się w pary, tworzą rodziny, które zostają wyrazami? I jak można się nimi bawić?
Zapraszamy na spektakl „Literkowo” przygotowany przez Martę Parfieniuk-Białowicz i Edytę Soboczyńską. Jest to przedstawienie poświęcone przede wszystkim najmłodszym widzom. Krótkie wierszowane wyliczanki wciągną dzieci do dobrej zabawy! Magiczna kraina Literkowo okaże się miejscem wspaniałych przygód i rozbudzi w dzieciach chęć do poznawania świata liter.
Spektakl stymuluje rozwój mowy i naukę czytania na etapie wczesnodziecięcym. Robi to poprzez połączenie walorów edukacyjnych z wspólną zabawą!

Obsada:
Ola – Marta Parfieniuk-Białowicz
Ala – Edyta Soboczyńska

Sugerowany wiek uczestników: 2-7 lat


18:30
„30 znikających trampolin”

Warsztaty zainspirowane książką Doroty Kassjanowicz pt. „30 znikających trampolin”, która jedno zdarzenie opisuje na 30 różnych sposobów, zachęcą Was do spojrzenia na świat z różnych punktów widzenia. Dorota Kassjanowicz i Katarzyna Lis-Lachowicz zwrócą Waszą uwagę na to, jak różnie można odbierać i rozumieć otaczającą rzeczywistość, zaproszą do kreatywnego podejścia do języka – jako wesołej zabawy słowami i konwencjami, zachęcą do odkrywania „magicznej mocy słów”.

Sugerowany wiek uczestników: 8-10 lat


18:30
„Stare Knedelkowo, czyli gdzie mieszkają bajki” – warsztat literacko-stolarski z Joanną Krzyżanek

Autorka zabierze najmłodszych w podróż do Starego Knedelkowa i mieszczącej się w nim biblioteki. Wspólnie z dziećmi przeczyta książkę o miasteczku i wykona makietę Starego Knedelkowa tworząc kolorowe, drewniane domki.

Sugerowany wiek uczestników: 4-10 lat


18:30
Jolanta Richter-Magnuszewska „Miasteczko prosto z chmur”

Jola Richter-Magnuszewska – maluje, rysuje i wycina ilustracje do książek i czasopism dziecięcych. Czasem tworzy plakaty teatralne. Podczas warsztatów na podstawie książki „Miasteczko z bajki”, wspólnie z artystką powymyślamy i powycinamy własne miasteczka – takie z marzeń.


18:30
Sitodruk – pokaz techniki / warsztaty

Otwarta Pracownia Sitodruku zaprasza do wykonania na torbach własnych literobrazkowych odbitek.


20:00
Koncert zespołu Jerz Igor

Jerz Igor to Igor Nikiforow i Jerzy Rogiewicz – muzyczny duet znany z niezliczonej liczby zespołów. Wymienimy tylko te na literę P: Paula i Karol, Profesjonalizm, Pink Freud czy Polonezy Marcina Maseckiego. O swoim projekcie mówią tak: “naszym marzeniem było nagranie płyty dla dzieci, która traktowałaby małych odbiorców poważnie, brzmiącej bogato, nagranej wyłącznie na prawdziwych instrumentach. Takiej, której z radością słuchalibyśmy razem z dziećmi”.

Podczas koncertów można rozmawiać i biegać.


8 września 2018 r. (sobota) 

Biblioteka Główna WIMBP w Bydgoszczy

10:00
Dziedziniec
Rodzinne śniadanie

Wspólne, rodzinne śniadanie – smaczne rozpoczęcie festiwalowej soboty.


10:00-14:00
Pracownia Bibliologiczna
Agnieszka Hamerlińska – logopeda

Konsultacje dla wszystkich chętnych dzieci i rodziców.


10:00-14:00
Dział Informacji
Indywidualne spotkania z psychologiem

Konsultacje dla wszystkich chętnych dzieci i rodziców.


10:00-16:00
Wypożyczalnia Główna
Kiermasz książek

Prezentacja oferty wydawniczej najciekawszych polskich wydawnictw – wyjątkowe książki w dobrych cenach.


10:30
Dziedziniec
Przedstawienie teatralne pt. “Historia zagubionego guzika”

Każde małe dziecko zadaje pytanie: gdzie mieszkają bajki, a my dorośli nie bardzo potrafimy na to pytanie odpowiedzieć. Natomiast uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy postarają się na to ważne pytanie odpowiedzieć w przedstawieniu.
Grupą uczniów opiekują się Krystyna Synak oraz Aleksandra Olek –Weselak.


10:30
Sala Wykładowa
„Nasz stworek” – warsztaty z Karolem Banachem

Wspólnie stworzymy kolorowego stworka w formacie XXL, którego podziwiać będą mogli wszyscy festiwalowi goście.


10:30
Mała Wystawowa
“Włóczkowe inicjały” – warsztaty z Anną Jarecką Salamon

Ubierzemy litery we włóczkowe ubranka. Będziemy owijać, ozdabiać, przyklejać, przeplatać… – może litery staną się kudłatymi stworami?


11:00
Dziedziniec
Spotkanie z Barbarą Gawryluk

Spotkanie z autorką książek dla dzieci, dziennikarką i tłumaczką szwedzkiej literatury dziecięcej


12:00
Sala na górze
„ARKA.woda” warsztaty z Małgorzatą Gurowską

Z foliowych i plastikowych torebek, opakowań stworzymy podwodny świat wskazując na problem zaśmiecania oceanów. Szacuje się, że na powierzchni oceanów unosi się około 100 milionów ton plastiku. Każdego roku trafia tam kolejne 8 milionów ton.


11:00
Czytelnia Czasopism
Spotkanie z Iwoną Chmielewską

Spotkanie z Iwoną Chmielewską, cenioną na całym świecie ilustratorką i pisarką, autorką książek dla czytelników w każdym wieku. Jej twórczość była wielokrotnie nagradzana w kraju i zagranicą. Książka „Oczy” Iwony Chmielewskiej zdobyła pierwsza nagrodę Bologna Ragazzi Award na targach książki dla dzieci w Bolonii.
11:00
Strych
Warsztaty teatralne z Barbarą Rogalską

Barbara Rogalska, aktorka związana z toruńskim Teatrem Baj Pomorski zaprosi najmłodszych do świata wyobraźni – interpretacje teatralne to świetna zabawa!


11:00
Czytelnia Główna
Jola Richter Magnuszewska

Warsztaty wokół autorskiej książki pt. „Rok na targu”, promująca lokalność, sezonowość i ekologię. Porozmawiamy o tym dlaczego kupowanie od lokalnych wystawców jest takie ważne oraz zrobimy stoiska pełne produktów, które powinny znaleźć się na lokalnym targu.


11:00
Czytelnia Ekonomiczna
“Wspomnienie z wakacji” – zajęcia tyflograficzne

Uczestnicy zapoznają się różnymi technikami wykonywanie rysunków dla niewidomych, a następnie z wykorzystaniem różnych materiałów, faktur i tekstur przygotują własne prace w formie książeczek dotykowych oprawionych w ramki pas partu. Podczas zajęć będzie również okazja bliższego poznania świata osób niewidomych dzięki m.in. takim ćwiczeniom jak pisanie na maszynie brajlowskiej, rysowanie na folii i na puchnącym papierze czy poruszanie się z zawiązanymi oczami z wykorzystaniem laski dla niewidomych.

Zajęcia poprowadzi Krystyna Synak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy


11:30
Czytelnia Regionalna
Paweł Mildner – warsztaty

Warsztaty z Pawłem Mildnerem – ilustratorem i grafikiem, autorem książek. Jego ilustracje pojawiają się także w książkach innych autorów i czasopismach, a czasami także na ścianach. Warsztaty stymulować będą kreatywne myślenie, pokażą też jak dużo w pracy ilustratora zależy od jego własnej inwencji, a czasami po prostu przypadku. Zajęcia zakładają interakcję pomiędzy uczestnikami.


12:00
Sala Wykładowa
Joanna Krzyżanek – „Mini kurs pierwszej pomocy Cecylki Knedelek”

Autorka książki pt. „Cecylka Knedelek przedstawia: Pierwsza pomoc nie tylko dla przedszkolaków” opowie jak zachować się w sytuacji, gdy ktoś się skaleczy, oparzy czy zakrztusi? Jak można pomóc w nagłych wypadkach? Jaki numer
telefonu wybrać, gdy stanie się coś złego? Narratorką i przewodniczką opowieści
o udzielaniu pierwszej pomocy będzie Cecylka Knedelek i jej urocza gąska –
Walerka.


12:30
Czytelnia Czasopism
Warsztaty z Iwoną Chmielewską

Warsztaty z Iwoną Chmielewską, cenioną na całym świecie ilustratorką i pisarką, autorką książek dla czytelników w każdym wieku. Jej twórczość była wielokrotnie nagradzana w kraju i zagranicą. Książka „Oczy” Iwony Chmielewskiej zdobyła pierwsza nagrodę Bologna Ragazzi Award na targach książki dla dzieci w Bolonii.


12:30
Mała Wystawowa
Spotkanie skarpetkowe z Justyną Bednarek

Czy giną Wam czasem skarpetki? Tym razem te zaginione sztuki wykorzystamy do stworzenia pięknych skarpetkowych pacynek. Ozdobione wstążkami, taśmami i kolorowymi ozdobami opowiedzą niejedną ciekawą historię.

Sugerowany wiek uczestników: 6-12 lat


12:30
Strych
Warsztaty audiowizualne „Ruchomy obrazek”, czyli twórcze zabawy z epidiaskopem.

Serdecznie zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach audiowizualnych pod hasłem: „Ruchomy obrazek”. Pod opieką Olgi Hanowskiej stworzymy piękne przedstawienie teatralne oparte na znanym tekście literackim. Będziemy ciąć, kleić, animować, czytać, bawić się światłem, mikrofonem, kolorem i tajemniczym projektorem o wdzięcznej nazwie epidiaskop. Efekt naszych działań absolutnie Was zaskoczy!!!

Sugerowany wiek uczestników: 7-13 lat


13:00
Czytelnia Główna
Warsztaty z Joanną Rusinek

Warsztaty z ilustratorką o bogatym dorobku artystycznym. Joanna Rusinek jest jedną z najoryginalniejszych autorek książek dla dzieci i uznaną graficzką, prowadzi (wraz z Michałem Pawłowskim) studio Kropka i Kreska, gdzie zajmuje się wizualnymi aspektami sztuki.


13:00
Czytelnia Ekonomiczna
Kaligrafia dla dzieci z Aleksandrą Ćwikowską

Kaligrafia – sztuka pięknego pisania. Historia książki rękopiśmiennieczej dla najmłodszych. Dzieciaki dowiedzą się jak powstawała książka w średniowieczu, na jakim podłożu pisano, jak przygotowywano atrament, jakich narzędzi używano. Następnie same przejmą rolę skrybów i spróbują zapisać kartę dawnym krojem pisma, przy użyciu gęsiego pióra lub stalówki w obsadce. Zapisane dzieło zwieńczy i przyozdobi pieczęć lakowa.
Zajęcia poprowadzi Aleksandra Ćwikowska z Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych. @nibme


13:00
Czytelnia Regionalna
Warsztaty z zespołem Małe Instrumenty

Warsztaty z budowy nietypowych instrumentów, z łatwo dostępnych materiałów, zwykle nie kojarzonych z instrumentami muzycznymi.

Sugerowany wiek uczestników: 10 lat lub dzieci młodsze z opiekunem


13:30
Hol Główny
Stwórz swój własny notes!

Pod czujnym okiem pracowników bibliotecznej introligatorni stworzycie własny literObrazkowy notes.


13:30
Dziedziniec
Sitodruk – pokaz techniki / warsztaty

Do wspólnej zabawy zaprasza Otwarta Pracownia Sitodruku.


13:30
zbiórka w Holu Głównym
Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów

Zwiedzanie zabytkowej, poklasztornej biblioteki należącej niegdyś do bydgoskiego klasztoru bernardynów. Jest to najstarszy zachowany w mieście księgozbiór, jego początki sięgają schyłku XV w.
Ilość miejsc ograniczona.


14:00
Sala na górze
“PSIKUSY” – warsztaty z Małgorzatą Gurowską

Pochwała różnorodności i kundlizmu “PSIKUSY” to książka o tym jak powstaje kundel, o psich osobowościach, bogactwie kształtów i maści tworzonych przez samą naturę. Publikacja zawiera 40 różnych ilustracji psów rasowych, przeznaczonych do wycinania i robienia kolaży. Z wyciętych mord, łap, brzuchów, ogonów, kudłów, łat i spojrzeń można tworzyć najróżniejsze mieszańce świata – takie właśnie powstaną podczas warsztatów. Wielość kształtów oraz graficznych i malarskich technik daje nieskończoną liczbę psich wariacji.


14:00
Mała Wystawowa
Marmurkowe warsztaty

Warsztaty z barwienia papieru w technice marmoryzacji zaprezentuje Pracownia Marmoryzacji Papieru marmurkownia.pl


14:30
Czytelnia Ekonomiczna
Kaligrafia dla rodziców z Aleksandrą Ćwikowską

Po warsztatach dla dzieci, ich rodzice sami będą mogli przekonać się, na czym polega kaligarafia i dlaczego ich pociechy wracają z zajęć, z takim błyskiem w oku. Na zajęciach rodzice otrzymają wiele praktycznych rad, ułatwiających wprowadzenie swojego dziecka w świat pisma: jakim narzędziem pisać, w jaki sposób je trzymać, dlaczego nie rezygnować z pisma ręcznego i jak ćwiczyć piękne pisanie, by się nie znudzić. Na wiedzy praktycznej się nie skończy, pióra w dłoń!
Zajęcia poprowadzi Aleksandra Ćwikowska z Krakowskej Szkoły Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych. 


14:30
Strych
„Body percussion – moje ciało to instrument!” – warsztaty muzyczne

Podczas spotkania odkryjemy nową właściwość naszego ciała. Nasze głosy, uderzenia w odpowiednie części ciała, tupnięcia, podskoki czy pstryknięcia mogą zastąpić całą orkiestrę.

Anna Niestatek – wokalistka, edukatorka muzyczna, dyrygentka Bydgoskiej Orkiestry Improwizowanej. Swe działania artystyczne opiera na współpracy ciała i głosu w improwizacji.
Marcin Karnowski – perkusista, perkusjonista, literat, animator kultury. Gra w kilku zespołach. Jest związany z bydgoskim środowiskiem muzycznej awangardy.


14:30
Czytelnia Czasopism
Warsztaty druku 3D – Centrum Edukacyjne ROBOproject

Warsztaty poprzedzi pokaz projektów i druku. Następnie uczestnicy stworzą własne projekty z wykorzystaniem długopisów 3D.


16:00
Dziedziniec
„W kręgu muzyki bajkowej” – koncert muzyków z Filharmonii Pomorskiej

Muzycy Filharmonii Pomorskiej w powakacyjnej atmosferze przedstawią różne muzyczne tematy bajkowe.

Skład:
Katarzyna Jaracz – śpiew
Bartosz Kwiatkowski – śpiew, skrzypce
Rafał Tworek – fortepian
Jacek Kwaśniak – instrumenty perkusyjne
Piotr Szczepańczyk – gitara basowa
Katarzyna Szewczyk – przygotowanie i prowadzenie


9 września 2018 r. (niedziela) 

Biblioteka Główna WIMBP w Bydgoszczy

11:00
Dziedziniec
Rodzinne śniadanie

Wspólne, rodzinne śniadanie – smaczne rozpoczęcie festiwalowej soboty.


11:00-16:00
Wypożyczalnia Główna
Kiermasz książek

Prezentacja oferty wydawniczej najciekawszych polskich wydawnictw – wyjątkowe książki w dobrych cenach.


11:00
Czytelnia Główna
Warsztaty z Magdaleną Rucińską

Czym jest miasto i co powinno się w nim znaleźć, by dobrze służyło swoim mieszkańcom? Jak powstają mapy? Jaki wpływ mają mieszkańcy miast na otaczającą ich przestrzeń? Warsztaty w oparciu o fabułę książki „Miasto Złotej”


11:00
Mała Wystawowa
“Dobry dzień, dobry kocyk, dobra nocka…” – warsztaty z Magdaleną Kozieł-Nowak

Podczas spotkania stworzymy kolorowy kocyk. kocyk przytulanka, kocyk historia obrazkowa, kocyk opowieść, który stanie się przyjacielem dziecka i będzie jego towarzyszem w spokojnym zasypianiu. Warsztat nawiązuje do zbioru opowiadań napisanych przez różnych autorów, pt. “Dobranocki na pogodę i niepogodę”, zilustrowanych przez Magdalenę Kozieł- Nowak.


11:00
Sala Wykładowa
Warsztaty plastyczne „Mega gra planszowa”, czyli jak zostać mistrzem ściganki

Serdecznie zapraszamy do wspólnej plastycznej zabawy dzieci i rodziców. Pod okiem Olgi Hanowskiej, absolutnie drużynowo wyczarujemy przeogromną, jedną uliczną grę planszową, która każdego z Was zachwyci. Będzie ciekawa, kolorowa, wesoła i zaskakująca. To Wy wybierzecie jej tematykę. Pod koniec warsztatów na pewno uda się grę wypróbować. Czy zostaniecie mistrzami ściganki? Przekonajcie się sami.

Sugerowany wiek uczestników: od 7 lat, dzieci z rodzicami


11:00-15:00
Pracownia Bibliologiczna
Agnieszka Hamerlińska – logopeda

Konsultacje dla wszystkich chętnych dzieci i rodziców.


11:00-15:00
Dział Informacji
Indywidualne spotkania z psychologiem

Konsultacje dla wszystkich chętnych dzieci i rodziców.


11:30
Czytelnia Czasopism
Warsztaty z Patrykiem Mogilnickim

Twórcze warsztaty z autorem tegorocznej oprawy graficznej festiwalu.


11:30
Czytelnia Regionalna
Robotyka – warsztaty

Warsztaty robotyki i programowania – pokaz robotów oraz aktywności na matach edukacyjnych


11:30
Czytelnia ekonomiczna
„Zaprojektuj bohatera” – warsztaty z Alicją Kocurek

Warsztaty ilustratorskie „Zaprojektuj bohatera” , czyli czego można się dowiedzieć się o bohaterach literackich na podstawie ich wyglądu zewnętrznego.

Sugerowany wiek uczestników: 8-13 lat


12:00
Strych
Prelekcja Marii Nowakowskiej pt. „Polska książka obrazkowa, czyli 1001 powodów do dumy”

Czy książka obrazkowa istniała od zawsze? Czym jest, skąd się wzięła i jak ją poznać? O których twórcach pamiętamy, a którzy jeszcze warci są przypomnienia? – na te i inne pytania odpowie w swojej prelekcji Maria Nowakowska, na co dzień przewodniczka i popularyzatorka architektury Łodzi, która od 9 lat prowadzi bloga Garaż ilustracji książkowych, poświęconego głównie polskiej ilustracji z okresu po 1945 r.

Na prelekcję zapraszamy rodziców, dziadków i opiekunów


12:00
Sala na górze
Warsztaty z Elżbietą Jabłońską

Warsztaty z artystką, która zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, fotografią, instalacją oraz działaniami typu performence. Elżbieta Jabłońska wykorzystuje i przekształca w swoich pracach kulturowe stereotypy i klisze, prowadzi z nimi inteligentną grę, pełną humoru i ciepła.


12:30
Czytelnia Główna
„Etnogadki” – warsztaty na podstawie książki o obyczajach polskich

O przesileniach i dawnych sposobach odmierzania czasu, o roli słońca i księżyca w życiu człowieka, o porach roku i o tym skąd się wzięły ich nazwy, o wpływie jaki natura wywiera na człowieka oraz o wielu innych rzeczach związanych z żywiołem czasu dowiecie się na warsztatach, które poprowadzą Monika Michaluk i Witold Przewoźny. Na zajęciach zainspirowanych książką “Etnogadki” dzieci wykonają swój własny magiczny zegar – kalendarz do stałego uzupełniania o nowe pomysły w ciągu całego roku.


13:00
Dziedziniec
Spotkanie z Krystyną Czubówną

Krystyna Czubówna czyli jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów w Polsce. Dziennikarka, prezenterka i lektorka wystąpi ostatniego dnia Festiwalu na Dziedzińcu.


13:00
Czytelnia Czasopism
Patryk Mogilnicki

Warsztaty projektowania okładek płyt winylowych


13:00
Dziedziniec
Sitodruk – pokaz techniki / warsztaty

Otwarta Pracownia Sitodruku zaprasza do wykonania na torbach własnych literobrazkowych odbitek.


13:30
Mała Wystawowa
“Wojtek, żołnierz bez munduru” warsztaty z Elizą Piotrowską

Oto historia Wojtka, najsławniejszego niedźwiedzia na świecie, który wziął udział w II wojnie światowej. Ale zanim Wojtek stał się bohaterem, był małym niedźwiadkiem, który nie mógł przeżyć ani jednego dnia bez swojego taty – żołnierza Piotra Prendysza. Jak dorósł i jak poradził sobie z tą miłością, dowiecie się właśnie tutaj.

Sugerowany wiek uczestników: 8-11 lat


14:00
Sala Wykładowa
Mikołaj Kamler – warsztaty

Kreatywne warsztaty z Mikołajem Kamlerem, ilustratorem, projektantem okładek do książek, a także twórcą filmów animowanych.


14:00
Czytelnia Ekonomiczna
Drukowane LiterObrazki – warsztaty z Aleksandrą Ćwikowską

Historia książki drukowanej dla najmłodszych. Z drewnianych czcionek drukarskich będziemy tworzyć obrazy, ozdabiać zwierzaki i wymyślać własne, LiterObrazkowe stwory.
Zajęcia poprowadzi Aleksandra Ćwikowska z Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych. 


14:00
Czytelnia główna
Praktyczny warsztat z zakresu integracji sensorycznej- „ Uczę się przez zmysły”- warsztaty z Natalią Górką- Pik

Warsztaty z Natalią sitoGórką- Pik, neurologopedą, logopedą wczesnej interwencji, pedagogiem spec., terapeutą integracji sensorycznej, terapii bilateralnej, terapeutą ręki, zajmuje się karmieniem terapeutycznym. Pracuje w szpitalu na oddziale z pacjentami chorymi neurologicznie, oraz placówce edukacyjnej, współtworzy Szkołę Jedzenia Tadek Niejadek w Bydgoszczy, gdzie zajmuje się terapią karmienia i jedzenia dzieci m.in. z wybiórczością pokarmową, kamienieniem terapeutycznym.


14:30
Czytelnia regionalna
„Uwaga: gramy! Po co? Dla zabawy. Skąd? Z wyobraźni” – teatralno-literackie warsztaty dla najmłodszych z Justyną Superczyńską

Teatr wyczarowany z pudełka, kamyka, kawałka firanki, wygrany na pokrywce, guzikach, zainspirowany tekstami z klasyki literatury dziecięcej. Dzieci będą miały okazję wcielić się w rolę widzów, aktorów, przekonają się, że teatr może zmieścić się w dziecięcej dłoni, a każdy przedmiot stać się może teatralnym rekwizytem i posłużyć do opowiedzenia najbardziej niezwykłych historii.

Sugerowany wiek uczestników: 1-3 lat


14:30
Strych
Pokaz filmu „Superagentka”

Duńska animacja o 10-letniej Agathe-Christine to kino detektywistyczne dla młodych widzów w najlepszym wydaniu.
Gdy dziewczynka przeprowadza się z rodziną do nowego miasta, natychmiast zakłada biuro detektywistyczne, a w lokalnym sklepiku dostaje pierwsze prawdziwe zlecenie. Ma siedem dni na rozwiązanie zagadki drobnych kradzieży. Nowe zadanie będzie doskonałą okazją do zdobycia prawdziwego przyjaciela.
„Superagentka” otrzymała nagrodę Jury ECFA European Children’s Film Association podczas 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” w Poznaniu i brała udział w konkursie filmów pełnometrażowych 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.


16:00
Dziedziniec
Krystyna Czubówna i muzycy Bydgostia Accordion Trio – koncert

 

 

Wiersze o zwierzętach znanych polskich poetów w wykonaniu Krystyny Czubówny z towarzyszeniem artystów z Bydgostia Accordion Trio w składzie: Agnieszka Karwowska (flet), Michał Litwa (wiolonczela) oraz Maciej Drapiński (akordeon).

Szczegóły na stronie http://literobrazki.pl/

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury, z Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz przez Miasto Bydgoszcz.

Bydgoszcz dla Dzieci objęła Patronat nad Festiwalem Książki Obrazkowej dla Dzieci LiterObrazki.