Łóżka dla dzieci – czym kierować się przy zakupie?
Podobno przesypiamy aż 1/3 naszego życia. Jedni pewnie trochę więcej, drudzy nieco mniej. Niezależnie od tego czy zaliczamy się do grupy śpiochów czy bliżej nam raczej do rannych ptaszków, nie da się ukryć, że spora jego część przypada właśnie na odpoczynek w słodkich objęciach Morfeusza… Od jakości tego odpoczynku natomiast w dużej mierze zależy jak wygląda pozostałe 2/3 naszego życia, w którym musimy „ogarnąć” jeszcze pracę, dzieci i wszelkie inne nasze codzienne aktywności na które wiecznie brakuje nam czasu. Najwięcej śpimy jako dzieci, potem zapotrzebowanie na sen spada wraz z wiekiem. Nam, dorosłym, do dobrego snu wystarczą zwykle jedynie odpowiedniej jakości materac i wygodna poduszka. Nasze dzieci potrzebują jednak czegoś więcej. I dziś właśnie o tym; czym się kierować przy zakupie łóżka dziecięcego? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak sprawić by ten niezwykle istotny mebel był nie tylko praktyczny i spełniał swą podstawową funkcję, ale też niósł dzieciom radość?
Łóżko to nie tylko mebel…
Łóżka dla dzieci to temat rzeka. Mnóstwo producentów, niezliczona ilość kształtów, motywów przewodnich, mnogość użytych materiałów. Łóżko piętrowe, łóżko z szufladą, łóżka „rosnące wraz z dzieckiem”. Łóżko dla chłopca, łóżka dla dziewczynek. Łóżko dziecięce z barierką lub bez. Całe mnóstwo możliwości i my. Samotni, „początkujący” rodzice, którzy po raz pierwszy muszą się zmierzyć z tym problemem jeszcze zanim nasza pociecha pojawi się na świecie… I wtedy (paradoksalnie!) wybór jest jeszcze najprostszy. Łóżko dla niemowlaka musi być przede wszystkim bezpieczne. Po drugie bezpieczne. Po trzecie… Zgadliście; raz jeszcze BEZPIECZNE. A więc obowiązkowo łóżko ze szczebelkami, z regulowanym poziomem, by dziecko nie wypadło z niego przez pierwsze 1,5 czy 2 lata życia. Estetyka? Owszem, ważna. Ale przede wszystkim dla nas. Niemowlak wszak nie zdążył sobie jeszcze wyrobić gustu…
Łóżko to też miejsce zabaw!
Schody zaczynają się później, gdy nasza pociecha kończy swój drugi, trzeci rok życia. I nie chce już oglądać świata zza krat. W dodatku zaczyna mieć swoje zdanie, ulubionego bohatera z kreskówki, a my znamy już temperament i możliwości naszego dumnego przedszkolaka. Łóżko dziecięce potrafi być w tym okresie nie lada wyzwaniem! Na pierwszym miejscu nadal powinno być bezpieczeństwo. Ale łóżko dla dziecka w wieku 3/4 lat oprócz swojej podstawowej funkcji może (a nawet powinno!) spełniać jeszcze inne. Przede wszystkim może być miejscem wyśmienitej zabawy. Wystarczy do pokoju naszego malucha wstawić na przykład łóżko ze zjeżdżalnią, a radości nie będzie końca! Łóżko ze zjeżdżalnią NEO PLUS w kolorze olchy, jest bezpieczne, bardzo ustawne (sprawdzi się nawet w niewielkim pokoiku) i estetycznie wykonane. Oprócz zjeżdżalni zapewnia jeszcze naszemu dziecku możliwość dowolnego zaadoptowania przestrzeni pod łóżkiem – wystarczy kolorowa zasłonka i przestrzeń ta zamieni się w tajną bazę, do której można zaprosić kolegów i ukryć się przed światem.
Jeśli w naszym domu mamy dwójkę maluchów warto rozważyć kupno łóżka piętrowego. To idealne łóżko dla bliźniaków, lub rodzeństwa w zbliżonym wieku. Pozwala nam zaoszczędzić mnóstwo miejsca oraz jest atrakcją samą w sobie. Problemem może być jedynie ustalenie kto gdzie ma spać, bo kto z nas nie marzył w dzieciństwie o piętrowym łóżku i spaniu „na górze”? Jeśli z pewnych względów takie rozwiązanie nie wchodzi jednak w grę, nasze pociechy nie mogą dojść do zgody kto gdzie ma spać, lub też nie ogranicza nas powierzchnia dziecięcej sypialni możemy zdecydować się na łóżko dwuosobowe dla dzieci lub łóżko dziecięce rozkładane – dodaje Karolina Woźniak z bloga parentingowego Lupiko.pl
Dla chłopca czy dla dziewczynki?
Dobrym pomysłem może też być kupno łóżka stylizowanego w kształcie np. formuły 1, ciężarówki, czy też z postaciami z ulubionej kreskówki. Łóżka dla chłopców w kształcie (lub z motywem) wozu strażackiego, policyjnego radiowozu czy wyścigówki będą idealnym dopełnieniem chłopięcych, wczesnodziecięcych fascynacji zawodem strażaka, policjanta czy kierowcy rajdowego. Owalne kształty, brak ostrych krawędzi a przy tym dobrej jakości, trwała farba zapewniają estetyczne wykończenie przy jednoczesnym bezpieczeństwie użytkowania. W ofercie naszego sklepu znajdziemy również łóżko dla dziewczynki z motywami zwierzątek, wróżki, czy kucyków utrzymane w różowej, dziewczęcej kolorystyce. Dzięki takiemu „spersonalizowanemu” podejściu zyskamy nie tylko uśmiech naszego potomka, gdy mebel stanie w końcu w jego pokoju, ale także zwiększymy nieco nasze szanse na to, by zagonić go do spania, gdy nastanie upragniony przez każdego rodzica wieczór…
Podsumowanie
Dokonując wyboru dziecięcego łóżka warto pamiętać o tych kilku podstawowych kwestiach. Pamiętajmy, że bardzo ważny jest materiał z którego wykonany jest mebel. Drewniane łóżka dla dzieci są trwałe, bezpieczne i uniwersalne. Łóżko dla dzieci musi przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo, musi być pozbawione ostrych krawędzi i być dostosowane do wieku. Musi uniemożliwiać wyjście bez nadzoru (w przypadku niemowlaka), lub zapewniać łatwe i bezpieczne wchodzenie i wychodzenie, gdy nasze dziecko jest już w wieku przedszkolnym. Jednak im starsze dziecko tym bardziej powinniśmy uwzględniać również indywidualne potrzeby naszej pociechy, jego rozwijające się zainteresowania, potrzeby i temperament.
ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA
Promocja marki Meble Arkadius