Mały – wielki świat zabawy

Zabawa w swój własny mały świat jest jedną z ulubionych form wśród dzieci. Jak się okazuje taka aktywność jest nie tylko jedną z ulubionych wśród najmłodszych, ale także jedną z najbardziej dla nich pożytecznych.

Pora na własny świat

Zabawa w mikro-świat opisuje wszelkiego rodzaju zabawy związane z mini-zabawkami, takimi jak zwierzęta hodowlane, samochody, miniaturki miejsc publicznych czy po prostu małymi figurkami ludzi. Obecnie na rynku zabawek dostępna jest cała gama interesujących mikro-światów, jak w przypadku zabawek marki Playmobil, która oferuje zestawy takie jak „instruktor jazdy konnej”, „dentysta” czy „pawilon weselny z parą młodą”. Dzięki temu każde dziecko może w oka mgnieniu wkroczyć do świata, o którym marzy i który łączy się z jego własnymi zainteresowaniami i pasjami.

 

Mój świat – moje zasady

Dlaczego ten rodzaj zabawy budzi tak wielkie zainteresowanie dzieci i jakie są jego potencjalne korzyści? Okazuje się że wszelkiego rodzaju zabawy w mały świat pozwala dziecku odkryć wiele płaszczyzn współczesnego świata bez wrzucania go w niezręczne sytuacje, które mogłyby je niejednokrotnie przerosnąć. Podczas zabawy z takimi zabawkami jak Playmobil dziecko nie musi udawać, że jest kimś innym, lecz zamiast tego działa bardziej jak reżyser filmowy lub teatralny, który może decydować o losach swoich bohaterów. W ten sposób dziecko tworzy mini świat z własnymi zasadami, który może swobodnie rozwijać oraz nadawać własne reguły. W takiej formie zabawy dziecko samo decyduje, gdzie przedmioty i postacie powinny iść i jak powinny się zachowywać. Takie poczucie kontroli i samoorganizacji są mocno satysfakcjonujące dla dzieci w świecie, gdzie przez większość czasu muszą postępować zgodnie z przepisami i wytycznymi przygotowanymi dla dorosłych.

 

Rozwój języka

Zabawa dziecka w mikro-świat jest świetną okazją do posłuchania tego, o czym maluch mówi w momencie, gdy jest mocno pochłonięte i skoncentrowane. To świetna okazja dla rodzica by odnotować o czym rozmawiają lub co robią poszczególne przedmioty lub postacie. Warto pomyśleć dlaczego zachowują się w taki, a nie inny sposób i co sprawia, że dziecko prezentuje w swojej zabawie właśnie taki zestaw zwrotów czy odgrywanych sytuacji. To wszystko rozwija język dziecka i jest jednym z powodów, dlaczego zabawa w mały świat jest korzystna – otóż podczas takiej zabawy dzieci uczą się używać języka do rozwijania swoich myśli i organizowania swojej własnej przestrzeni.

Nie ma zatem wątpliwości, że zabawki takie jak Playmobil powinny znaleźć się w każdym dziecięcym pokoju!

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner