Materac do łóżeczka dla niemowlaka

Każde niemowlę musi mieć zapewnione odpowiednie warunki snu i wypoczynku, a odpowiedni materac to łóżeczka to podstawa, od której wiele zależy. Estetyczny wygląd materaca to nie wszystko, trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy rodzaj wypełnienia jest polecany tak małym dzieciom. Komfort malucha i spokój rodziców warte są tego, by poświęcić kilka chwil na zaznajomienie się z tematem.

 

 

Materace dla niemowląt

Niemowlę spędza w swoim łóżeczku dużo czasu, a więc należy dołożyć wszelkich starań, by miejsce to było urządzone jak najlepiej. Co to oznacza w praktyce? Odpowiednie łóżeczko dziecięce i pościel z bezpiecznego materiału są ważne, ale przypadkowy materac może zepsuć wszystkie starania. Optymalny model sprawi, że niemowlę będzie mogło zasnąć w komfortowych warunkach, poza tym będzie sprzyjał prawidłowemu rozwojowi kręgosłupa dziecka.

Kupując materac dla niemowlęcia, wielu młodych rodziców myśli przede wszystkim o tym, by znaleźć produkt o wymiarach pasujących do łóżeczka. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, bo zbyt mały materac będzie się fałdował, a za duży pozostawi wolną przestrzeń w łóżeczku. Jednak wymiary to tylko jedna z kilku ważnych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu materaca dla niemowlęcia. Bardzo ważne jest też jego wypełnienie, bo to głównie ono wpływa na komfort snu, a także bezpieczeństwo i zdrowie dziecka. Trzeba zwrócić uwagę na miękkość materaca – nie może on być zbyt twardy, nie powinien być też zbyt miękki i o niskiej gęstości. Warto pamiętać o tym, że kręgosłup niemowlęcia ma być równomiernie podparty, dlatego najlepsze okazują się modele bezstrefowe. Na materacu nie powinny pojawiać się odkształcenia, a maluch nie może zapadać się podczas snu. Dla niemowląt, które mogą po rodzicach odziedziczyć alergie, odpowiednie będą materace antyalergiczne. Również pokrowiec na materac powinien mieć takie właściwości.

Materace dziecięce – jaki najlepszy

Wysokiej klasy materace dla dzieci są zdatne do użytku przez długie lata, jednak wiadomo, że maluchy szybko rosną. Materac powinien być dostosowany do wzrostu i wagi malucha, ale i starszego dziecka. Model dla dziecka, które skończy już okres niemowlęcy powinien być nie tylko dłuższy i szerszy, ale też nieco twardszy – materac dla rosnących dzieci musi bardzo dobrze rozkładać obciążenie. Poza tym zarówno materace dla niemowląt, jak i materace dla dzieci powinny mieć jak najlepszą wentylację wewnątrz wkładu. To pozwala uniknąć rozwoju bakterii, grzybów i roztoczy w środku materaca. Jeśli nie można zdecydować się na twardość produktu, można wybrać model dwustronny, który z jednej strony ma bardziej miękkie, a z drugiej twardsze podłoże. Jeśli u dziecka stwierdzono alergię, to konieczne jest zakupienie modelu wykonanego z antyalergicznych materiałów.

Materace lateksowe – antyalergiczne

Materac lateksowy dla dziecka to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej rodziców. Trzeba wiedzieć, że materac z takim wypełnieniem według wielu specjalistów ma najlepsze właściwości ortopedyczne. Jest to niezwykle ważne, jeśli ma się na uwadze prawidłowy rozwój układu kostno-stawowego dziecka i chce się zrobić przemyślany zakup. Lateks stanowi równomierne podparcie dla dziecka, niezależnie od tego, jaką pozycję przybiera jego ciało podczas snu. Struktura pianki lateksowej sprawia, że materac jest elastyczny i wyjątkowo sprężysty, ale także bardzo odporny na odkształcenia. Pod wpływem ciężaru świetnie dostosowuje się do kształtu ciała dziecka. Elastyczność punktowa to jedna z jego najważniejszych cech, o której trzeba pamiętać, szukając materacu dla dziecka. Należy też zaznaczyć, że dzięki swej porowatości lateks gwarantuje znakomitą przepuszczalność powietrza, a więc jest po prostu higieniczny. Specjalny system otworów i kanalików to gwarancja znakomitej wentylacji. Materiał ten ma właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne, poza tym nie sprzyja rozwojowi roztoczy. Jeśli interesują Państwa materace antyalergiczne gwarantujące wysoki komfort użytkowania, to materace z lateksu na pewne są godne Waszej uwagi.

Jak powstaje pianka lateksowa, którą wykorzystuje się w materacach? Jest to połączenie kauczuku naturalnego z kauczukiem syntetycznym. W niektórych modelach przeważa kauczuk naturalny, w innych syntetyczny. Najważniejsze jest, aby materiały te były wiadomego pochodzenia, gdyż to pozwala w pełni cieszyć się komfortem i higieną snu. Należy także stawiać na najwyższą jakość lateksu. Materace lateksowe mogą mieć różną twardość, dlatego można wybierać spośród modeli idealnie dopasowanych do określonych potrzeb. Niegdyś były polecane głównie dorosłym, jednak nowoczesne modele powstają z bardziej zaawansowanych materiałów, dostosowanych także do potrzeb najmłodszych użytkowników. Właściwości ortopedyczne materaców z lateksu sprawiają, że poleca się je dzieciom, a także dorosłym z bólami kręgosłupa.

Jaki materac wybrać dla dziecka?

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że zdrowy sen i komfortowy wypoczynek są niezwykle ważne dla każdego człowieka. Jednak to dzieci są szczególnie narażone na konsekwencje związane ze złą jakością snu. Aby wywiązać się jak najlepiej z roli rodzica, należy zaopatrzyć swoją pociechę w jak najlepszy materac. Modele wykonane z lateksu to idealne rozwiązanie. Są to produkty, które wyróżniają się higienicznością i hipoalergicznością, ponadto są bezwonne. Warto zaznaczyć, że jedną z wad tanich materaców wykonanych z niskiej jakości materiałów jest to, że mają specyficzny, irytujących zapach. Zainwestowanie w wysokiej jakości materac lateksowy zapewnia przyjemny sen – dziecko, które ma do dyspozycji taki model, nie będzie przewracało się z boku na bok, usiłując znaleźć odpowiednią pozycję ciała.

Jeśli chcą Państwo zakupić materac przez długi czas zachowujący swoje właściwości i nie narażający dziecko na problemy ze zdrowiem, to warto zdecydować się na materac z lateksowym wypełnieniem. Poleca się go zarówno niemowlętom, jak i przedszkolakom oraz starszym dzieciom. Sekretem powodzenia, jest wybór materaca o odpowiedniej twardości – najmłodszym zalecane są materace dziecięce miękkie (H1), choć niektórzy specjaliści doradzają wybór nieco twardszego materaca, czyli H2. Trzeba też zwrócić uwagę na pokrowiec – najlepiej aby również on miał antyalergiczne właściwości i miał zamek w kształcie litery ”U”, bo ułatwi to ściągnięcie go do uprania. Dobrze jest też mieć na względzie, że materac z lateksu to produkt przyjazny dla środowiska.