Badania słuchu u dzieci – co to jest niedosłuch i jakie są jego rodzaje?

Podczas badań przeprowadzanych w ramach Narodowego Testu Słuchu w kilkudziesięciu różnych miastach w Polsce, uzyskane wyniki za każdym razem pokazują, że znaczna część społeczeństwa polskiego boryka się z problemami ze słuchem. W miarę upływu czasu odsetek osób z wadą słuchu może znacznie się zwiększać, i to na całym świecie. Oczywiście aparaty słuchowe w Bydgoszczy, jak i dostępne w wielu innych miastach, mogą umożliwić normalne funkcjonowanie – warto jednak wcześniej sprawdzić, czym charakteryzuje się niedosłuch i jakie są jego rodzaje.

 

Czym jest niedosłuch i w jaki sposób go rozpoznać?

Niedosłuch to nic innego, jak trwałe schorzenie, w wyniku którego nasz narząd słuchu nie jest tak czuły, jak być powinien. Zdarza się, że człowiek może urodzić się z wadą słuchu, co zwykle jest spowodowane uwarunkowaniem genetycznym, chorobą matki bądź też urazem powstałym podczas porodu. Dodatkowo niedosłuch często występuje również u osób po 60. roku życia, co wiąże się z naturalnym procesem starzenia się. Niestety coraz częściej zdarza się, że z ubytkami słuchu mamy do czynienia wśród młodzieży i osób dorosłych.

Powodów niedosłuchu może być bardzo wiele. Czasem wynika to z urazu lub przebytej choroby, może to być jednak wynik długotrwałej pracy w środowisku, gdzie panuje hałas (np. branża hutnicza). Jeśli jednak często przytrafiają nam się sytuacje, kiedy nie rozumiemy, co ktoś do nas mówi albo gdy nieustannie podgłaśniamy telewizor bądź radio, być może jest to znak, że powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

 

Rodzaje niedosłuchu

Głębokość ubytku słuchu mierzymy w decybelach. Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagę, że istnieją trzy typy niedosłuchu, podzielone względem tego, która część ciała została uszkodzona lub nie działa prawidłowo:

  • niedosłuch odbiorczy – dźwięk trafia do ucha wewnętrznego, niestety zostaje nieprawidłowo przekształcony, dlatego występuje problem z jego rozpoznaniem. Jest to wynik uszkodzenia ślimaka lub samego nerwu słuchowego, czasem jest także efektem stanu zapalnego;
  • niedosłuch przewodzeniowy – wówczas dochodzi do zaburzenia pracy ucha zewnętrznego oraz ucha środkowego, np. z powodu zwapnienia kosteczki słuchowej lub uszkodzenia błony bębenkowej. Dźwięki nie są wtedy przenoszone do ucha wewnętrznego;
  • niedosłuch mieszany – łączy w sobie cechy zarówno niedosłuchu odbiorczego, jak i przewodzeniowego.

Chociaż medycyna jak dotąd nie znalazła skutecznego lekarstwa na niedosłuch czy głuchotę, to jednak warto zaufać współczesnym metodom protetyki słuchu, takim jak nowoczesne aparaty słuchowe, by cieszyć się komfortowym życiem.

Więcej na stronie: http://www.acustic.pl/ 

 

 

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

Publikacja: styczeń 2023; Aktualizacja: luty 2024

Sprawdź także:

Nebulizatory dla dzieci i dorosłych – jak...
Dentysta dla dziecka – jak go wybrać?
Multisensoryka w edukacji przedszkolnej: jak rozwijać zmysły...
Rehabilitacja dzieci, młodzieży i niemowląt w Bydgoszczy
Dezynfekcja ubrań – o czym należy pamiętać
Kolorowanki dla 2, 3 i 4 latka...