Dlaczego warto kupić rowerek biegowy dziecku?

Nie da się ukryć, że dla większości dzieci jazda na rowerze to prawdziwa frajda. Nie może zatem dziwić, że maluchy chcą wsiąść na swój pierwszy rowerek tak szybko, jak jest to tylko możliwe. Niejeden jednak rodzic z pewnością przyzna, że zakup pierwszego roweru dla dziecka nie jest wcale taką prostą sprawą, jak mogłoby to się wydawać. Wybór rowerków na rynku jest bowiem bardzo szeroki. Śmiało, można jednak powiedzieć, że dziś dużą popularnością cieszą się przede wszystkim rowerki biegowe. Warto zatem wiedzieć, czym taki rower się charakteryzuje, kiedy go kupić i jak właściwie dobrać. 

Czym jest rower biegowy i kiedy go kupić dziecku?

Rowerek biegowy swoim wyglądem w dużym stopniu przypomina rower dwukołowy. Ten pierwszy pozbawiony jest jednak pedałów. Aby zatem maluch mógł się na nim poruszać, musi odpychać się stopami od ziemi. Rowerki biegowe idealnie sprawdzają się choćby podczas spaceru z całą rodziną, podczas którego dziecko może na rowerku spokojnie poruszać się obok rodziców. Dużą zaletą rowerków biegowych jest to, że nie pozwalają one na rozwinięcie zbyt dużych prędkości. Dziecko może zatrzymać się bez problemu w dowolnym momencie. Dlatego też taki rower idealnie sprawdza się jako pierwszy rower dla dziecka. Oznacza to, że warto go kupić jeszcze przed rozpoczęciem nauki jazdy na typowym rowerze dwukołowym z pedałami. Jazda na rowerze biegunowym pozwoli dziecku później szybciej opanować poruszanie się na standardowym rowerze. Dlatego taki rowerek śmiało zakupić można już dla 2-3 letniego dziecka. W tym wieku dziecko nie powinno mieć żadnego problemu z jazdą na tzw. biegówce.

 

Jak dobrać rowerek biegowy?

Decydując się na zakup pierwszego rowerka biegowego dla dziecka, pamiętać trzeba o jednej podstawowej zasadzie. Rower dopasowany powinien być do wielu dziecka, jego wzrostu oraz możliwości. Rowerek musi być dla dziecka wygody i bezpieczny. Poza tym powinien ułatwiać mu naukę jazdy na rowerze. Dlatego wybierając konkretny model, nie można kierować się wyłącznie jego wyglądem czy ceną. Dobierając model rowerka biegowego, ważne jest, aby po tym, jak dziecko na nim usiądzie, całą stopą dotykało podłoża. Jeśli maluch sięgać będzie jedynie palcami, oznacza to, że rower jest za duży. Kupowanie za dużej biegówki nie jest dobrym pomysłem. W tym przypadku nie można się kierować powiedzeniem, że nieco większy rower posłuży przez dłuższy czas. Rowerek biegowy zawsze musi być dopasowany do aktualnego wzrostu dziecka. Rozwiązaniem może być tu zakup rowerka z regulowanym siodełkiem.

 

Czym cechuje się dobry rowerek biegowy?

Dobry rowerek biegowy to przede wszystkim taki, który wykonany jest z solidnego i wytrzymałego materiału. Co jednak ważne, nie może być on zbyt ciężki. Dziecko musi mieć możliwość jego swobodnego wnoszenia choćby na krawężnik czy schodki. Zbyt ciężki rower nie powoli także dziecku na jego łatwe przestawianie w celu zmiany kierunku jazdy. Ważne jest również samo siodełko. Dobrze, jeśli będzie wklęsłe i dość szorstkie. Dzięki temu dziecko nie będzie się z niego ześlizgiwało. Jak wspomniano, dobrym wyborem będzie także rower z regulowanym siodełkiem. Wspomnieć można jeszcze o tym, aby kierownica miała ograniczony kąt skrętu. Zapewni to dziecku większe bezpieczeństwo.

 

Rowerek biegowy dla dziecka – dlaczego warto?

Rowerek biegowy w znakomity sposób przygotowuje dziecko do jazdy na tradycyjnym rowerze. Poza tym jazda na takim rowerku znakomicie wpływa na ogólny rozwój malucha. Poza tym, dla dziecka to również bardzo dobra lekcja orientacji w terenie, oceniania odległości oraz utrzymywania równowagi.

Więcej informacji na temat rowerków biegowych znajdziesz na stronie: https://qkids.pl/produkty/rowerki-dla-dzieci/rowerki-biegowe/

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

Publikacja: sierpień 2022; Aktualizacja: marzec 2024

Sprawdź także:

Rowerem do szkoły. Jak zadbać o bezpieczną...
Jaka przyczepka rowerowa?
Skateparki, rowerowe tory przeszkód, a przede wszystkim...
A gdyby tak na aktywnościach spędzać cały...
Gdzie na wakacje – Mielno czy Władysławowo?
Wycieczki szkolne – przygoda i edukacja dla...