Dziecko w nocy, czyli jak przekonać malucha do spania w ciemności?

Wielu rodziców w trosce o komfort swoich podopiecznych pozwala im spać przy zapalonym świetle. Dzieci, zwłaszcza małe czują bowiem naturalny lęk przed ciemnością, który skutecznie niweluje włączona nocna lampka. Jak twierdzą eksperci tworzący portal Akademia mądrego dziecka, lęk dziecka przed ciemnością można jednak skutecznie wyeliminować. Warto to zrobić tym bardziej, że spanie w ciemności jest zdrowsze i bardziej regenerujące dla organizmu.

 

Skąd bierze się dziecięcy strach przed ciemnością?

Strach przed ciemnością jest naturalną obawą właściwą dla każdego człowieka. Pod pojęciem lęku kryje się stan złego samopoczucia, który powoduje niejasne odczucie bliskiego niebezpieczeństwa. Akademia mądrego dziecka umiejscawia pojawienie się strachu przed ciemnością w wieku 3-4 lat. Stan ten trwa natomiast do ukończenia przez dziecko 6-7 lat, czyli powinien zakończyć się zanim maluch pójdzie do szkoły. Przyczyn strachu przed ciemnością może być bardzo wiele. Do najczęstszych z nich należą czynniki zewnętrzne, w tym nieumyślne wzbudzanie strachu, zostawianie dziecka samego w ciemnym pomieszczeniu oraz bajki, w tym w szczególności te opowiadające o duchach i potworach.

Ciemność wcale nie musi być jednak taka straszna, zwłaszcza jeśli mamy z nią do czynienia we własnym, w pełni bezpiecznym domu. Aby przezwyciężyć dziecięcy lęk przed nieznanym, warto już od najmłodszych lat oswajać dziecko z ciemnością, do czego swoich czytelników zachęcają eksperci tworzący portal Akademia mądrego dziecka. Można to robić poprzez zabawę, opowiadając lub czytając dziecku bajki oraz zapewniając maluchowi w pełni bezpieczne otoczenie na czas zasypiania. W pierwszym okresie oswajania dziecka z ciemnością można zostawiać włączoną małą lampkę lub uchylone drzwi do oświetlonego przedpokoju. Następnie stopniowo eliminować te dodatki i towarzyszyć maluchowi podczas zasypiania.

 

Jak rozmawiać z dzieckiem o jego obawach?

W skutecznej walce z dziecięcym strachem przed ciemnością niezwykle pomocna okaże się rozmowa. Warto pytać malucha o jego obawy oraz starać się wyjaśniać je prostym, zrozumiałym dla dziecka językiem. Nie bójmy się pytań i wątpliwości, które będą padały z ust naszej pociechy, tylko starajmy się odpowiedzieć na nie wszystkie i tym samym rozwiewać wątpliwości targające maluchem. W razie niechęci dziecka do zasypiania po ciemku, nie zmuszajmy go do tego na siłę – po pewnym czasie obawy powinny ustąpić, a dziecko samo poprosi o zgaszenie światła.

Bardzo istotne jest także czytanie odpowiednich bajek na dobranoc. Na ten delikatny okres przyzwyczajania dziecka do spania po ciemku warto zrezygnować ze wszystkich opowieści o strachach i potworach oraz nie pozwalać dziecku na ich oglądanie w telewizji. Bardzo istotnym czynnikiem, który może zadecydować o sukcesie jest także chwalenie dziecka za każdy, nawet niewielki postęp. Według porad wychowawczych, które regularnie publikuje Akademia mądrego dziecka, chwalenie stanowi bowiem cenną motywację zachęcającą dziecko do dalszych starań, stopniowego usamodzielniania się oraz pokonywania kolejnych przeszkód.

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

 


REKLAMA