Nawilżacz powietrza ogranicza ryzyko infekcji u dzieci

Zbliża się sezon jesień, a wraz z nią sezon grzewczy. W tym czasie w wielu domach występuje problem zbyt niskiej wilgotności powietrza. To jeden z czynników przyczyniających się do infekcji u dzieci w sezonie jesienno-zimowym. Najlepszym sposobem na poprawę poziomu nawilżenia jest zastosowanie dobrego nawilżacza powietrza.

Wilgotność powietrza a odporność

Wilgotność względna powietrza powinna mieścić się w granicach od 40 do 60%. Jeśli poziom nawilżenia jest zbyt niski, dochodzi do wysychania błon śluzowych wyściełających drogi oddechowe. W rezultacie znajdujące się w śluzówce rzęski, których zadaniem jest oczyszczanie wdychanego powietrza, nie są w stanie prawidłowo spełniać swojej funkcji. To ogromne ułatwienie dla wirusów i bakterii, a zwłaszcza w przypadku dzieci, u których układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni rozwinięty.

Czy każdy nawilżacz powietrza jest dobry?

Nie każdy nawilżacz powietrza jest równie dobry, dlatego warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego urządzenia. Podczas porównania dostępnych modeli należy uwzględnić przede wszystkim te cechy, które decydują o skuteczności oraz o bezpieczeństwie.

Technologia ewaporacji

W sprzedaży dostępne są nawilżacze:

  • ewaporacyjne,
  • ultradźwiękowe,
  • parowe.

Dużym zainteresowaniem cieszą się urządzenia ultradźwiękowe, ponieważ kuszą niską ceną i szerokim wyborem. Niestety wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego, że ultradźwięki rozbijają na mikroskopijną mgiełkę nie tylko wodę, ale i całą jej zawartość. W efekcie do powietrza trafiają drobinki minerałów, chemikaliów, bakterii itp. To wszystko wraz z tlenem wędruje do organizmu dziecka, a celem nawilżania powietrza jest przecież ochrona jego zdrowia.

W przypadku nawilżaczy parowych problem ten nie występuje. Urządzenie działa podobnie do czajnika elektrycznego, czyli doprowadza wodę do wrzenia, tak więc drobnoustroje giną. Nietrudno jednak domyślić się, że emitowana para wodna jest gorąca. Czasami dochodzi też do mocnego nagrzania obudowy nawilżacza. Umieszczenie takiego urządzenia w pobliżu dziecka naraża je na poparzenie.

Największe bezpieczeństwo zapewniają nawilżacze ewaporacyjne, które wykorzystują naturalny mechanizm odparowywania wody. Nie dochodzi tu do wzrostu temperatury, a zanieczyszczenia zostają zatrzymane na filtrze. Technologię ewaporacji wykorzystują m.in. Stadler Form Oskar oraz Philips HU4816/10. 

Higrostat dla pełnej kontroli nad wilgotnością

Ważną zaletą ewaporacji jest ograniczenie ryzyka przewilżenia powietrza. Nadmierna wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, dlatego nigdy nie powinno się nawilżać powietrza w sposób niekontrolowany. W utrzymaniu wilgotności na idealnym poziomie pomaga higrostat. Dzięki niemu nawilżacz może pracować w trybie automatycznym, w którym użytkownik wybiera pożądaną wilgotność, a sprzęt samodzielnie dąży do tego, żeby ją uzyskać i utrzymać. 

Higrostat obecny jest m.in. w takich nawilżaczach jak Klarta Humea WiFi o Xiaomi Smartmi Pure Evaporative. Warto dodać, iż oba urządzenia zostały wyposażone w moduł WiFi, pozwalający na sterowanie nimi na odległość. W przypadku braku higrostatu należy regularnie kontrolować poziom nawilżenia. Znaczna część nawilżaczy ma wbudowany higrometr, lecz jeśli w zakupionym modelu go brakuje, warto zaopatrzyć się w taki miernik. Najprostsze wilgotnościomierze kosztują kilkanaście złotych.

Domowe metody nawilżania – czy warto?

Pierwszymi objawami przesuszenia powietrza zazwyczaj są drapanie w gardle i suchy kaszel. W takiej sytuacji niektórzy decydują się podnieść wilgotność poprzez stosowanie domowych metod nawilżania powietrza. Chociaż niektóre z nich znane są od pokoleń, to warto dobrze zastanowić się nad zasadnością ich stosowania. 

Niska skuteczność to nie jedyny powód. Popularnym rozwiązaniem jest wieszanie na grzejniku mokrego ręcznika. Co prawda parowanie prowadzi do podniesienia wilgotności powietrza, ale jednocześnie do skażenia go resztkami środków chemicznych, które są obecne w produktach przeznaczonych do prania i płukania.

Podsumowanie

Najlepszym sposobem na utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza w sezonie jesienno-zimowym jest zastosowanie ewaporacyjnego nawilżacza powietrza z higrostatem. Co prawda żadne urządzenie nie zagwarantuje uniknięcia choroby u dziecka, lecz dzięki zapewnieniu dobrego nawilżenia błon śluzowych, ryzyko infekcji zostanie zredukowane.

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

Sprawdź także:

Jakie książki dla dzieci wybrać?
Kosmiczne dekoracje na urodziny
Sok malinowy to napój o niezwykłym smaku...
Co powinieneś wiedzieć o klockach magnetycznych przed...
Przytulanki i ich wpływ na rozwój dziecka
Minky – materiał dla każdego