Objawy ząbkowania u niemowląt

Każde dziecko rozwija się według indywidualnego rytmu dyktowanego przez organizm. Proces wyrzynania się pierwszych ząbków może rozpocząć się nawet w drugim miesiącu życia, choć nie ma nic dziwnego w tym, iż pierwsze objawy pojawią się kilka miesięcy później. Jakie objawy daje ząbkowanie i w jaki sposób można ulżyć maluchowi? O tym kilka słów poniżej.

Ząbkowanie – co to takiego?

Pierwsze zęby są zauważalne często u półrocznych dzieci, jednak etap ich przebijania się przez dziąsła zaczyna się dużo wcześniej. Kiedy? To sprawa na tyle indywidualna, iż ciężko wskazać konkretną datę, choć można przyjąć pewne ramy czasowe. Zwykło się uważać, iż ząbkowanie może rozpocząć się w drugim miesiącu życia. Przeważnie jednak proces ten zaczyna się nieco później. Wyrzynanie się pierwszych ząbków, które w późniejszym czasie będą odpowiedzialne za gryzienie czy prawidłową wymowę daje charakterystyczne objawy, które u rodziców mogą budzić duży niepokój. Nie ma co ukrywać, przebijanie się przez dziąsła zębów nie jest przyjemne, warto więc wiedzieć, w jaki sposób można u malucha, choć nieco uśmierzyć ból. Więcej informacji tutaj.

 

Najczęstsze objawy ząbkowania u maluchów

Jeżeli maluch z rozkosznego i roześmianego noworodka nagle zmienia się w apatycznego niemowlaka, który nadmiernie płacze i nie chce jeść, to wielu rodziców w odruchu troski wpada w panikę i czym prędzej jedzie po pomoc do lekarza. Taka interwencja nie zawsze jest konieczna – warto sprawdzić  czy powodem wymienionych dolegliwości nie są wyżynające się ząbki. Proces może trwać kilka miesięcy, a okresowo objawy będą się nasilać i ustępować. Trzeba uzbroić się w cierpliwość oraz poznać sposoby na to, by maluchowi przynieść ulgę.

Najczęstsze objawy ząbkowania u niemowlaków, to między innymi:

  • nadpobudliwość,
  • płaczliwość,
  • ślinotok,
  • brak apetytu,
  • bezsenność,
  • pocieranie policzków,
  • wkładanie rączek do buzi,
  • gorączka,
  • opuchnięcie dziąseł.

Poszczególne objawy mogą być rozłożone w czasie, nie u wszystkich dzieci muszą one wystąpić. Niektóre maluchy przechodzą okres ząbkowania wyjątkowo spokojnie, z kolei dla innych jest to trudny moment naznaczony wieloma niedogodnościami.

Nadpobudliwość, płaczliwość to najczęściej sygnał wysyłany przez niemowlaki, który ma dorosłych poinformować o tym, że dziecku coś dolega. Pocieranie policzków i wkładanie rączek do buzi może być próbą samodzielnego złagodzenia dolegliwości bólowych. Na nadmierną produkcję śliny w tym okresie jest tylko jedna rada – zawsze trzeba mieć pod ręką śliniak.

 

Jak przynieść ulgę ząbkującemu maluchowi?

Przede wszystkim trzeba bardzo dokładnie obserwować dziecko. U każdego z maluchów objawy mogą być bardzo różne. Gdy nagle pojawi się pobudliwość, gorączka czy brak apetytu, nie trzeba wpadać w panikę. W przypadku ząbkowania zwiększona temperatura ciała występuje na krótki czas.

Warto poznać kilka sposobów na to, jak pomóc dziecku przejść przez okres ząbkowania. Istotne jest odpowiednie karmienie. Nie ma w tym przypadku rozwiązania idealnego. Niektóre maluchy chętniej sięgną po papkę, którą mogą łatwo przełknąć, inne natomiast będą wolały twardszy pokarm idealnie nadający się do masowania dziąseł.

W aptekach dostępne są także żele czy maści łagodzące objawy swędzenia dziąseł u maluchów przechodzących przez ząbkowanie (sprawdź tutaj). Informacje dotyczące dawkowania powinny być zawarte na dołączonej ulotce. Ulgę w dolegliwościach bólowych mogą przynieść również gryzaki.

 

Ząbkowanie u malucha – jakich błędów nie popełnić?

Pomimo iż dziecko może przy ząbkowaniu być bardzo płaczliwe i niespokojne, to sięganie po leki na uśmierzenie bólu bez konsultacji z lekarzem jest bardzo ryzykowne. Maluch ma wyjątkowo delikatny organizm, a farmaceutyki łatwo przedawkować.

Dobór odpowiedniego gryzaka także jest kluczową sprawą. W sklepach z dziecięcymi artykułami znaleźć można szeroki wybór gryzaków, jednak nie każdy z nich będzie dobrym rozwiązaniem. Wybierając produkt, trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, czy maluch nie porani sobie nim dziąseł. Jednym z częściej popełnianych błędów przez rodziców ząbkujących dzieci jest zamrażanie gryzaków – jest to bardzo niewskazane, ze względu na możliwość uszkodzenia śluzówki.

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA