Płyn do płukania – czy używać go do prania dziecięcych ubrań?

Pytanie „W jaki sposób prać dziecięce ubrania?” prawdopodobnie zadaje sobie wielu rodziców. Delikatna dziecięca skóra wymaga bowiem specjalnej pielęgnacji. Pod znakiem zapytania dla wielu rodziców stoi również konieczność stosowania płynu do płukania tkanin. Niektórzy twierdzą, że jest to środek konieczny, a jego stosowanie może zapewnić szereg korzyści, inni natomiast uważają ten detergent za zbędny. Postanowiliśmy sprawdzić, gdzie leży prawda i czy używać płynu do płukania do dziecięcych tkanin.

Płyn do płukania to detergent, którego głównym zadaniem jest nadanie miękkości oraz zapachu płukanym ubraniom. Uczucie świeżości podczas noszenia ubrań wypłukanych w danym detergencie to jedna z głównych zalet dla których używamy płynu do płukania. Płyny zapewniają również niezwykłą miękkość. Dzięki właściwościom zmiękczającym płynów do płukania możemy sprawić, że przykładowo ręczniki, które po długim używaniu przestały być miękkie i puszyste, staną się takie na nowo. Poprzez zastosowanie płynu do płukania tkanin ubrania nie będą nieprzyjemne w dotyku. Staną się natomiast dużo milsze i nie będą drażniły delikatnej skóry dziecka. Chcąc wykorzystać płyn do płukania musimy jednak uważać na jego stosowanie. Zbyt duża ilość detergentu może doprowadzić do przedozowania, które z kolei może dać efekt odwrotny do zamierzonego. Za dużo środka do płukania sprawi, że jego resztki pozostaną w tkaninie, a ubrania, które powinny być miękkie staną się zbite i nieprzyjemne w dotyku. 

Co może zaoferować płyn do płukania?

Mimo stosowania tego detergentu głównie ze względu na chęć zapewnienia pięknego zapachu i miękkości, nie są to jedyne zalety, które może zaoferować płyn do płukania. Podczas płukania tkanin nasze ubrania nasiąkają tym detergentem, co sprawia, że woda zostaje z nich wyparta. Dzięki temu zagniecenia są bardziej wygładzone, a dodatkowo płukana odzież wysycha zdecydowanie szybciej. Po zastosowaniu płynu do płukania zwiększy się również komfort noszenia naszej odzieży, która ponadto przestanie się elektryzować. 

płyn do płukania, eurochemia,

Czy płyn do płukania stosować do dziecięcych ubranek?

Mimo wielu zalet, które zapewnia stosowanie płynu do płukania z pewnością wątpliwości dotyczące używania tego detergentu do płukania dziecięcych rzeczy nie zostały rozwiane. Czy jest to środek odpowiedni dla naszego malucha? A może spowoduje on podrażnienia i wysypkę? Jeśli pierzemy ubrania naszego dziecka, które jest jeszcze bardzo małe, faktycznie lepiej zrezygnować z mocno perfumowanych środków. Mogą one doprowadzić do pojawienia się alergii i powstawania podrażnień na delikatnej skórze naszej pociechy. Warto zatem postawić na środki w wariancie bezzapachowym lub o delikatnym, naturalnym zapachu.

Jeśli wybieramy ubranka dla naszego dziecka, zwracamy uwagę na to, by były one wykonane z materiałów, które są naturalne i przyjemne w dotyku. Tak samo ważny jak sam skład ubrania jest także detergent, w którym ową tkaninę pierzemy czy płuczemy. Jeśli mamy w domu proszki do prania czy płyny do płukania, które zawierają silne substancje zapachowe czy alergeny i zamierzamy wyprać w tych detergentach dziecięce ubrania, powinniśmy to przemyśleć, ponieważ możemy doprowadzić do powstania alergii u naszego dziecka. Skóra dziecka wymaga specjalnej troski oraz ochrony. Z myślą o dzieciach stworzono specjalne warianty detergentów do prania, takie jak opcje Sensitive, które powinniśmy wybierać w początkowych miesiącach życia naszego malucha. Spory ich wybór oferuje sklep internetowy Eurochemia. Jeśli pierzemy lub płuczemy ubrania małego alergika, możemy również wypróbować detergenty w wersji hipoalergicznej. Warto również zwrócić uwagę na produkty, które zostały przebadane dermatologicznie. Środki te nie powinny powodować podrażnień, a dodatkowo są bardzo delikatne. Nie zawierają silnych substancji zapachowych, które dla niektórych mogą być drażniące. Dodatkowo ilość składników takich, jak konserwanty, została w tych produktach zredukowana do minimum. Co więcej, ekologiczne hipoalergiczne produkty są stworzone ze substancji przyjaznych naturze, zatem są to środki odpowiednie dla każdego, kto chce zminimalizować swój negatywny wpływ na środowisko. 

płyn do płukania, Eurochemia

Alergik a płukanie ubrań

Jeśli jesteśmy rodzicami małego alergika, powinniśmy zwracać dużą uwagę na obserwację jego skóry. Jeżeli zauważymy, że pojawiła się u niego reakcja alergiczna, natychmiast powinniśmy zaprzestać stosowania produktów, które mogły się przyczynić do jej powstania. Ważne jest także skontaktowanie się z alergologiem. Przyczyną alergii u naszego dziecka nie musi być wyłącznie detergent. Warto jednak dokładnie zbadać jego skład. Jeśli zastanawiamy się nad zastosowaniem proszku lub płynu do prania dziecięcych ubrań, możemy zwrócić uwagę również na różne certyfikaty będące świadectwem przyjaznego składu i odpowiedniej dla dziecka formuły. 

Podsumowując, jeśli chcemy dokładnie wyprać ubrania naszego dziecka, warto pamiętać o ich płukaniu oraz namaczaniu. Płukanie wykonujemy po praniu właściwym, natomiast namaczanie przed nim. Namaczanie będzie niezwykle skuteczne jeśli chcemy pozbyć się plam, które są nieco trudniejsze do wywabienia. Żeby dokładnie namoczyć pranie, wkładamy je do miski z ciepłą wodą oraz dodajemy odrobinę proszku do prania. Dopiero po takim wstępnym namaczaniu pierzemy dziecięce ubrania w pralce lub ręcznie. Dzięki temu zabrudzenia powinny zniknąć niemal całkowicie. Ubrania powinniśmy namoczyć bezpośrednio po powstaniu plamy. W ten sposób osiągniemy najlepsze rezultaty, a dodatkowo zapobiegniemy utrwalaniu się plam. 

Jak stosować płyn do płukania?

Aby móc skorzystać z zalet, które niesie stosowanie płynu do płukania, należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Tylko w taki sposób osiągniemy efekt, o który nam chodzi i który zapewnia producent. Nie powinniśmy zatem dolewać za dużo detergentu do naszej pralki. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, może mieć to skutki, których chcielibyśmy uniknąć. Najmniej poważnym będzie po prostu problem z wypłukaniem detergentu, ale tkaniny mogą także stracić swoją miękkość i puszystość. Nie należy również zapominać o tym, że nie możemy wlewać płynu do płukania bezpośrednio na płukaną odzież. Takie działanie może spowodować powstawanie odbarwień i plam. Płyn do płukania wlewamy zatem do odpowiedniego zbiornika w naszej pralce. Jeśli chcemy wykorzystać płyn do płukania, a pierzemy naszą odzież ręcznie, dolewamy odpowiednią porcję płynu do miski z wodą. Następnie musimy poczekać aż tkanina nasiąknie wodą i płynem. Po tym czasie powinniśmy wykręcić płukany materiał, a następnie powiesić go do wysuszenia. Namaczanie dziecięcych ubranek to rozwiązanie zdecydowanie lepsze niż wrzucanie do pralki odzieży, która jest mocno zabrudzona. Bardzo ważne jest to, by dokładnie wypłukać resztki detergentu. Jeśli nasza pralka ma opcję podwójnego płukania, warto ją zastosować. Dzięki temu możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo, że detergent, który nie jest do końca wypłukany, przyczyni się do wystąpienia reakcji alergicznej u naszego dziecka. 

Jak się okazuje, pranie dziecięcych ubrań nie musi być trudne. Dzięki naszym wskazówkom wybór odpowiednich detergentów powinien być dużo prostszy, a dziecięce ubranka uda się wyprać w sposób bezpieczny bez konieczności nadwyrężania domowego budżetu. 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI  – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

Sprawdź także:

Dezynfekcja ubrań – o czym należy pamiętać
Jak się ubrać na spacer z dzieckiem?...
Body niemowlęce ze śmiesznymi napisami
Drewniane meble dla niemowląt – czy warto...
Koszula ciążowa do karmienia – niezastąpiona w...
Minky – materiał dla każdego