Próchnica u dzieci – jak ją rozpoznać?

O zęby warto dbać od najmłodszych lat, aby w przyszłości uniknąć poważnych problemów. Dlatego też ważne jest szybkie rozpoznawanie problemów z zębami u dzieci. Dzisiaj zajmiemy się omówieniem kwestii próchnicy u maluchów. Jak rozpoznać wystąpienie tego problemu u dziecka?

Wyjaśniamy!

Czym jest próchnica?

Zanim wyjaśnimy, kiedy dentysta dla dzieci powinien koniecznie zobaczyć zęby malucha, wyjaśnijmy, czym tak w ogóle jest próchnica. Otóż mowa o chorobie wywoływanej przez bakterie. W płytce nazębnej u każdego człowieka żyją bakterie. Sama ich obecność nie jest problemem. Jednak jeśli zapewniamy bakteriom ich ulubioną pożywkę, mogą pojawić się kłopoty.

Niektóre składniki odżywcze, zwłaszcza cukry, po rozkładzie przez bakterie zębowe niszczą płytkę nazębną. Powstaje wtedy próchnica. Zagrożenie wystąpieniem schorzenia jest duże zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jednak u maluchów występuje nieco częściej z dwóch powodów. Po pierwsze zęby mleczne są bardziej podatne na działanie bakterii, a więc również na próchnicę. Po drugie natomiast dzieci spożywając duże ilości cukrów, w mniejszym stopniu niż dorośli dbają o higienę jamy ustnej.

Kiedy potrzebny dentysta dla dzieci?

Przechodząc do meritum, wyjaśnimy kiedy dentysta dla dzieci jest niezbędny, czyli przedstawimy główne objawy próchnicy u najmłodszych. Niestety w początkowej fazie objawy są mało widoczne. Jednak próchnica u dzieci może być zauważona względnie wcześnie, na etapie żółtego lub żółto-białego osadu na zębach. Kolejna faza to biała, szorstka plama na zębie. To ostatni moment na interwencję umożliwiającą uniknięcie dolegliwości bólowych. Jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie działanie, szkliwo zacznie się łamać oraz zmieniać kolor poprzez zaciemnianie. W konsekwencji może powstać bolesna dziura w zębie, wymagająca borowania i założenia plomby.

Próchnica to zagrożenie zarówno dla dziecka, jak i dla osoby dorosłej. Aby jej uniknąć, należy często i porządnie myć zęby po każdym posiłku, w którym zawierały się cukry. Jeśli natomiast zostaną zauważone objawy próchnicy u malucha, trzeba jak najszybciej wybrać się do dentysty dla dzieci.

 

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

Sprawdź także:

Zgrzytanie zębami u dzieci – przyczyny i...
Korzystanie z aparatów ortodontycznych w leczeniu wad...
Nebulizatory dla dzieci i dorosłych – jak...
Rehabilitacja dzieci, młodzieży i niemowląt w Bydgoszczy
Objawy ząbkowania u niemowląt
Badania słuchu u dzieci – co to...