Przytulanki i ich wpływ na rozwój dziecka

Przytulanka to nie tylko kolejna pluszowa zabawka. To nierzadko pierwszy przyjaciel dziecka, który daje poczucie bezpieczeństwa, ukojenie, uspokaja i pozwala komfortowo zasnąć. Pomaga uporać się ze smutkiem, strachem, nieobecnością bliskich. Świetnie sprawdza się też jako pierwsza zabawka, na której można ćwiczyć pewne umiejętności, budować relacje, pokazywać emocje. Jaka powinna być przytulanka dla dziecka? Podpowiadamy w poniższym artykule.

.

Najlepsza przytulanka, czyli jaka?

Ważne, by przytulankę dziecko wybrało samodzielnie. Nie musi to być tak ostatnio modna maskotka lama, pluszowy miś czy szmaciana lalka. Bardzo często rolę przytulanki pełni miękki kocyk albo flanelowa pieluszka. Ukochany element zazwyczaj wybierany jest już w pierwszych miesiącach życia.

W wyborze przytulanki można dziecku pomóc. Warto obserwować jego zachowania i upodobania. Do czego najczęściej się przytula, w czym dobrze mu się śpi, na co zwraca uwagę, po co sięga rączką, czym najbardziej się interesuje i na co reaguje pozytywnie?

 

Maluch może wybrać przedmiot, który niekoniecznie nam się podoba, ale absolutnie nie można wymieniać przytulanki czy zastąpić ją inną. Fajne maskotki dla dzieci to te, które podobają się najmłodszym, a nie są podyktowane modą, sezonowymi trendami czy gustem rodziców, chociaż oczywiście można podsuwać latorośli jedynie estetyczne akcesoria.

Uwagę należy zwrócić na wykonanie przytulanki. Nie powinna zawierać ona małych ani ostrych elementów, które dziecko może połknąć czy się nimi zranić. Materiał przytulanki musi być koniecznie miły w dotyku, ale i bezpieczny. Taki, który nie wykazuje ryzyka występowania uczulenia.

 

Jak dbać o przytulankę?

Ukochany miś daje poczucie bezpieczeństwa, jest idealnym przyjacielem i towarzyszem smutków oraz radości od ukończenia przez dziecko mniej więcej 6. miesiąca życia aż do nawet 6. roku życia. Jego zguba bądź zniszczenie może wiązać się z prawdziwą traumą i negatywnym doświadczeniem. Zadaniem rodziców jest więc odpowiednia dbałość o pluszaka. Ponieważ dziecko nie tylko się z nim bawi i zabiera na wszelakie wycieczki, ale także śpi, dobrze, jeśli przytulanka będzie czysta. Należy ją prać w specjalnym proszku, dokładnie tym, w którym pierzemy dziecięce ubranka. Dobrze jest znaleźć odpowiedni moment na takie zabiegi, co może być trudne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że maluch praktycznie nie rozstaje się z ukochaną maskotką. Zabiegi pielęgnacyjne można przeprowadzać razem z dzieckiem, ucząc go jednocześnie dbałości o rzeczy, do których jest się najmocniej przywiązanym.

 

W życiu każdego dziecka przychodzi taki moment, w którym przytulanka zaczyna być zbędna. Przywiązanie do wybranej maskotki to okres przejściowy, ale konieczny do prawidłowego rozwoju najmłodszych. Fakt wyboru jednego, tego najważniejszego pluszaka powinien cieszyć, bo oznacza, że dziecko znalazło „przyjaciela”, z którym przejdzie wszystkie trudne sytuacje, będzie rozwijać wyobraźnię oraz rozmaite etapy nabywania i usprawniania umiejętności motorycznych czy społecznych, a także wyrażania emocji.

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA