Uwaga maluch! Czyli jak przygotować mieszkanie, gdy dziecko zaczyna chodzić

Możesz zapomnieć o wypitej w spokoju kawie? Nawet wyjście do toalety nie jest łatwym zadaniem, gdy po domu biega kilkunastomiesięczne dziecko. Ale tak naprawdę zabawa, rozpoczyna się, gdy leżący dotychczas niemowlak, zaczyna raczkować. To znak, że czas przygotować naszą codzienną przestrzeń na ciekawego świata małego odkrywcę. Gniazdka, kurki w kuchence gazowej, narożniki, szuflady, okna – nagle okaże się, że otaczające Cię przedmioty są bardzo ciekawe i jeszcze bardziej niebezpieczne, gdy próbuje się do nich dobrać ciekawski maluch.

Uwaga, prąd!

Zdaje się, że zabezpieczenia na gniazdka to jedne z pierwszych, które pojawiają się w domu. Już półroczny maluch wie, że kontakt jest zacznie bardziej interesujący niż kosz kolorowych zabawek, Niestety nim uzmysłowi sobie, jak bardzo zabawy z prądem są niebezpieczne, upłynie sporo czasu. Zabezpieczenia na gniazdka, mają formę okrągłych plastikowych zatyczek, które umieszczamy w gniazdku. Zatyczkę wyciągamy przy użyciu specjalnego klucza-wytrychu, który znajdziemy w zestawie. Warto nadmienić, że zabezpieczenia na kontakt to nieduży wydatek, który zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo maluszka poznającego otaczającą go przestrzeń.

Jak nie nabić sobie guza?

Jeszcze ciekawiej zrobi się w Waszym domu, gdy maluch z czworaków stanie w końcu na dwóch nóżkach i zacznie zwiedzać dom w iście sprinterskim tempie. Pomocne okażą się wówczas osłony narożników mebli. Najczęściej silikonowe z paskiem samoprzylepnej taśmy, dzięki której nałożymy zabezpieczenie na stół lub wystający blat. Ciekawym rozwiązaniem jest również osłonka z piankowej taśmy, którą możemy zamocować na kancie stołu, blatu czy parapetu.

Jak nie zdenerwować mamy?

Co lubią mamy? Porządek. Co lubią dzieci? Dobrą zabawę i chaos. Niestety często dobra zabawa w wykonaniu kilkunastomiesięcznego dziecka oznacza także niebezpieczeństwo. Wyciąganie rzeczy z szafek jest nie tylko irytujące, ale i niebezpieczne – zwłaszcza, jeśli jest to szafka z chemią, lekami czy szuflada z ostrymi sztućcami lub narzędziami. Zabezpieczenia na szafki i blokady na szuflady pozwolą zapanować nad tą samowolką naszej ciekawej świata pociechy. Blokady na szafki mogą być magnetyczne lub przyklejane do mebli za pomocą umieszczonej na nich taśmy samoprzylepnej. Zabezpieczenie na meble uchroni maluszka przed przytrzaśnięciem paluszków, ograniczy dostęp do przedmiotów nieodpowiednich dla tak małych dzieci.

Jak się nie poparzyć?

Dzieci uwielbiają „kucharzyć”, a także podpatrywać mamę i tatę w trakcie ich codziennych obowiązków. Nic dziwnego, że mimo zakazów, dzieciaki próbują odkręcić gaz czy ściągnąć garnek z pieca. Chcą być, przecież jak mama i tata. Nie rozumieją zagrożenia. Na szczęście możesz łatwo wyeliminować niebezpieczeństwo. Wystarczy założyć zabezpieczenia na kurki od gazu. Jedna sztuka kosztuje około 5 zł. Przed ściąganiem gorących garnków i patelni z kuchenki uchroni osłona na kuchenkę w postaci barierki. Gorący piekarnik odgrodzi od wszędobylskich rączek maluszka – osłonka na piekarnik, która niweluje wysoką temperaturę.

Stop – tu nie wchodzimy!

Wielu rodziców nie wyobraża sobie bez niej życia. To czasem jedyne rozwiązanie, które pozwala na wyjście do toalety albo spokojne ugotowanie obiadu. Bramka rozporowa, bo niej mowa, uchronił nie jednego malucha przed nieszczęściem. Zwykle barierka rozporowa montowana jest w wejściu do kuchni, tak by maluch nie miał do niej swobodnego dostępu. Sprawdza się także jako zabezpieczenie przed samodzielnym pokonywaniem schodów, jeśli mieszkacie w domu bądź mieszkaniu etażowym. Jest wręcz niezastąpiona, jeśli maluszek śpi już w swoim pokoju, a jego pomysłowość nie zna granic, więc nocne bądź poranne zwiedzanie mieszkania na własną rękę nie jest wskazane.

Jeśli szukasz pomysłów, inspiracji i rozważań, które pozwolą stworzyć przestrzeń bezpieczną i przyjazną dla Twojego dziecka, zajrzyj koniecznie tu. Wszystkie rodzaje zabezpieczeń przed dziećmi możesz znaleźć na stronie: https://allegro.pl/kategoria/bezpieczenstwo-zabezpieczenia-257785

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

Sprawdź także:

Jak wybrać prezent na roczek dla dziewczynki?
Jak wykorzystać inteligencję wieloraką w codziennej nauce...
Mata piankowa – do zabawy i nauki...
Dziecko w nocy, czyli jak przekonać malucha...
Bezpieczne i kreatywne zestawy klocków dla najmłodszych...
Body niemowlęce ze śmiesznymi napisami