Nie tylko o fotelik chodzi, czyli bezpieczeństwo dziecka w samochodzie.

Na temat bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie napisano i powiedziano już tak wiele, jednak myśląc o bezpiecznej podróży z dzieckiem zwracamy uwagę przede wszystkim na dostosowany do wagi i wieku pociechy fotelik samochodowy – i świetnie, bo to bardzo ważne, ale mało kto zdaje sobie sprawę jak wiele czynników wpływa na bezpieczną podróż z dzieckiem.

DOBRY FOTELIK TO PODSTAWA

Tak, co do tego nie ma wątpliwości już od lat. Fotelik samochodowy to pierwszy punkt na jaki zwracamy uwagę myśląc o przewożeniu dziecka samochodem. Producenci tak jak rodzice za punkt honoru stawiają sobie bezpieczeństwo małego pasażera, a ich pomysły, jakość wykonania i właściwą ergonomię fotelika, a nawet ewentualną zawartość substancji szkodliwych w fotelikach samochodowych corocznie sprawdza pod kontem bezpieczeństwa na podstawie testów niemiecki automobilklub w specjalnie powołanym do tego instytucie, znanym nam jako ADAC.

ADAC przyznaje fotelikom punkty (gwiazdki), których połowa otrzymywana jest za bezpieczeństwo czyli trwałość skorupy fotelika w testach zderzeniowych przy 64km/h w zderzeniu czołowym i 50km/h w zderzeniu bocznym, na pozostałą ocenę natomiast składają się łatwość montażu fotelika, komfort dziecka oraz jakże wydawało by się prozaiczna sprawa czyli łatwość jego wyczyszczenia.

Do mniej popularnych w Polsce niezależnych organizacji konsumenckich prowadzących badania m.in nad jakością fotelików dziecięcych należą także austryjacki ÖAMTC, szwedzki TEST PLUS  czy brytyjski AA TRUST.

 

CO O FOTELIKACH ZNAJDZIEMY W PRZEPISACH?

Nie tak dawno jeszcze jednym z parametrów branych pod uwagę był wiek dziecka, znowelizowano jednak przepisy (Ustawa Prawo o ruchu drogowym) zobowiązując rodziców i przewoźników do przewożenia najmłodszych pasażerów w fotelikach samochodowych aż do uzyskania przez dziecko 150 cm wzrostu. Aby podróż dziecka była komfortowa i bezpieczna fotelik samochodowy powinien być dopasowany także do indywidualnej anatomii dziecka, dlatego podniesiono górną granicę wagową fotelików w niektórych modelach do 50 kg, uaktualniona została również rygorystyczna norma i-Size dopasowująca model fotelika do wzrostu dziecka, dostępna tylko dla fotelików z systemem ISOFIX.


REKLAMA

Jednocześnie te same przepisy dopuszczają możliwość przewozu dzieci na podkładkach podtrzymujących,  które zgodnie z polskim prawem mogą być używana przez dziecko  o wzroście nie mniejszym niż 130 cm. Pamiętajmy jednak, że jest to rozwiązanie awaryjne dodające kilka centymetrów dzięki czemu pasy bezpieczeństwa nie będą przechodzić przez szyję dziecka, podkładka bowiem w żaden sposób nie chroni głowy i nie osłania ciała dziecka.

Równocześnie przepisy warunkowo dopuszczają podróżowanie dziecka bez fotelika. Do tak wyjątkowych sytuacji należą m.in. stan zdrowia dziecka uniemożliwiający mu podróż w foteliku (najczęściej na podstawie stosownego zaświadczenia), podróż dziecka w taksówce, autobusie, karetce, pojeździe policji i Straży Granicznej lub miejskiej. Natomiast na tylnym siedzeniu bez fotelika mogą jeździć dzieci wyższe niż 135 cm wzrostu (jeśli ich masa nie pozwala na przewożenie w foteliku) oraz dziecko powyżej 3 lat, jeśli przewozi się jednocześnie trójkę dzieci i nie da się zamontować trzeciego fotelika (przepis ten dotyczy wyłącznie pojazdów pięcioosobowych).

 

INNE CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA BEZPIECZEŃSTWO MAŁYCH PODRÓŻNYCH

Bezpieczne i świadome podróżowanie z dzieckiem to nie tylko kwestia pasów czy fotelika. By dotrzeć do celu zwłaszcza na dłuższych trasach rodzice zaopatrują się w napoje i przekąski, które niestety często podawane są dzieciom podczas jazdy samochodem. Tymczasem mało kto zdaje sobie sprawę z faktu że jedzenie oraz picie w samochodzie może być niebezpieczne. Chodzi tu oczywiście o ryzyko zachłyśnięcia, zakrztuszenia czy zadławienia się dziecka zwłaszcza w przypadku niespodziewanego manewru czy nagłego hamowania auta. Lizak, cukierek, a nawet bułka mogą być zagrożeniem dla życia dziecka, a gdy dojdzie do takiej sytuacji na trasie, nagłe zatrzymanie się i pomoc dziecku może być znacznie utrudniona. Planując więc dłuższy wyjazd warto uwzględnić częstsze postoje które pozwolą na spokojne zjedzenie posiłku zarówno przez kierowcę jak i wszystkich pasażerów.

Bezpieczeństwo na drodze to nie tylko kwestia umiejętności i postępowania zgodnie z przepisami ale również wyobraźni, rozwagi i ostrożności rodzica. Komfortowa i spokojna podróż z dziećmi, zarówno ta na bliską odległość jak i dłuższy wyjazd to nie tylko kwestia fotelika, żadna ilość gwiazdek bowiem nie zagwarantuje nam bezpieczeństwa gdy sami narażamy najbliższych na niepotrzebne ryzyko.

 

 


ARTYKUŁ REKLAMOWY – kliknięcie w link oraz materiał promocyjny przekierowuje użytkownika na stronę platformy zakupowej

Sprawdź także:

Jak wybrać idealny fotelik samochodowy dla Malucha?
Kompletujemy wyprawkę, czyli na co zwrócić uwagę...
Pierwsza podróż Maluszka – fotelik dla noworodka...
Czego potrzebuje niemowlę? Wyprawka dla dziecka
Pierwsza bryka – jak wybrać wózek dla...
Kiedy można zacząć nosić dziecko w nosidełku?