Pierwsza Komunia Święta, nie zatraćmy się w prezentach!

Pierwsza Komunia Święta to w życiu każdego małego katolika i jego rodziny niezwykle ważna chwila. To sakrament podkreślający symbolicznie miłość Boga do człowieka w wymiarze duchowym, którego symbolem jest liturgiczna hostia.

W Polsce Komunia Święta obchodzona jest bardzo uroczyście. Wydarzenie to łączy tradycje rodzinne i katolickie, oraz jest wyjątkowym czasem łączącym pokolenia. Przygotowania do tego wydarzenia zaczynają się dużo wcześniej. To ważny i wyjątkowy dzień w życiu całej rodziny, wyjątkowa jest również jego oprawa.

 

 

Staropolskie tradycje mówią, że w tym dniu dziecko mogło uprosić miłosierdzie u Jezusa Chrystusa dla siebie i innych, choć ten zwyczaj podtrzymywany jest w nielicznych rejonach kraju. Istotą sakramentu jest jednak przypomnienie o wartościach, które były podłożem do rozkwitu chrześcijaństwa, a pierwszą i najważniejszą rolę odgrywa tu MIŁOŚĆ we wszystkich jej przejawieniach.

CZYM JEST PRAWDZIWA MIŁOŚĆ

I JAK JĄ DZIECKU WYTŁUMACZYĆ – dowiesz się tu

 

Lista prezentów komunijnych przez lata ulega zmianom, ale i tu panuje pewna tradycja.  ROWER czy ZEGAREK nie tracą na popularności, choć ten drugi wypierany jest przez SMARTWATCHE  posiadające lokalizator i funkcje telefonu, które pozwalają rodzicom na kontrolę i kontakt z dzieckiem. Z łask nie wychodzą też MEDALIKI, zarówno srebrne jak i złote, które niezmiennie uważane są za najpiękniejszą komunijną pamiątkę. 

Nowoczesnym trendem są prezenty elektroniczne. Tu popularność zyskują DRONYELEKTRYCZNE HULAJNOGI czy DESKOROLKIKONSOLE PlayStation, LAPTOPYTABLETY czy APARATY FOTOGRAFICZNE.  Nowość natomiast stanowią SEGWAYE czy GOKARTY.

Pewnych zwyczajów nie da się zmienić, ważne, by potrafić odróżnić te ważne od mniej istotnych. Przypominanie dziecku o spotkaniu z Jezusem Chrystusem i duchowej części przyjmowanego sakramentu jest istotą Komunii Świętej. Prezenty są przyjętym obyczajem i wcale nie chodzi o to by je wyeliminować, ale o to, by w komunijnym szaleństwie zachować zdrowy rozsądek i oczywiście umiar.