Pierwsza Komunia Święta, nie zatraćmy się w prezentach!

Pierwsza Komunia Święta to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego małego katolika i jego rodziny. To sakrament podkreślający symbolicznie miłość Boga do człowieka w wymiarze duchowym, którego symbolem jest liturgiczna hostia.

 

 

W Polsce Komunia Święta obchodzona jest bardzo uroczyście. Wydarzenie to łączy tradycje rodzinne i katolickie, oraz jest wyjątkowym czasem łączącym pokolenia.

Przygotowania do tego wydarzenia zaczynają się dużo wcześniej. To ważny i wyjątkowy dzień w życiu całej rodziny, wyjątkowa jest również jego oprawa.Dzień Pierwszej Komunii Świętej jest jednym z kilku ważnych wydarzeń w życiu młodego katolika. Staropolskie tradycje mówią, że w tym dniu dziecko mogło uprosić miłosierdzie u Pana Jezusa dla siebie i innych, choć ten zwyczaj podtrzymywany jest w nielicznych rejonach kraju.

Pewnych zwyczajów nie da się zmienić, ważne, by potrafić odróżnić te ważne od mniej istotnych. Przypominanie dziecku o spotkaniu z Jezusem Chrystusem i duchowej części przyjmowanego sakramentu jest istotą Komunii Świętej. Prezenty są przyjętym obyczajem i wcale nie chodzi o to by je wyeliminować, ale o to, by w komunijnym szaleństwie zachować zdrowy rozsądek i oczywiście umiar.

 

 

Lista prezentów komunijnych przez lata ulega zmianom, ale i tu panuje pewna tradycja.  ROWER czy ZEGAREK nie tracą na popularności, choć ten drugi wypierany jest przez SMARTWATCHE  posiadające lokalizator i funkcje telefonu, które pozwalają rodzicom na kontrolę i kontakt z dzieckiem. Z łask nie wychodzą też MEDALIKI, zarówno srebrne jak i złote, które niezmiennie uważane są za najpiękniejszą komunijną pamiątkę. 

Nowoczesnym trendem są prezenty elektroniczne. Tu popularność zyskują DRONYELEKTRYCZNE HULAJNOGI czy DESKOROLKIKONSOLE PlayStation, LAPTOPYTABLETY czy APARATY FOTOGRAFICZNE.  Nowość natomiast stanowią SEGWAYE czy GOKARTY.

Najważniejsze jednak, by nie dać się zwariować i zadbać o wyjątkowość uroczystości,  pamiętając o najważniejszej w tym dniu osobie – dziecku które przyjmuje Pierwszą Komunię.