Pierwsza lalka dla dziewczynki i dla chłopca.

Przyzwyczailiśmy się, że lalki są zabawkami, którymi bawią się dziewczynki. To właśnie dla nich powstają niezliczone projekty tych wyjątkowych zabawek. Pierwsza lalka towarzyszy małej dziewczynce niekiedy już od pierwszych dni życia. I nie ma znaczenia, czy jest potrzebna, konieczna… liczne atesty, wyjątkowo mięciutki nieuczulający materiał, zastosowane przypinki do wózka, a nawet personalizacja lalki, której imię będzie wyszyte (i oczywiście będzie to imię naszego dziecka) sprawiają, że oprzeć się im nie można.

 

Pierwsza lalka to najczęściej szmacianka. Wybierana jest oczywiście z uwagi na bezpieczeństwo Maleństwa. Dzisiejsza szmaciana lalka jest mięciutka, wykonana jak przystało na pierwszą towarzyszkę do przytulania w nietuzinkowym stylu i pastelowych kolorach, jest wyjątkowa i piękna.

Kiedy powstała pierwsza szmacianka ustalić trudno, nie mniej w nielicznych źródłach pojawiają się wzmianki o gałgankach czy materiałowych lalkach, łatwo więc wyciągnąć wniosek, że upleciona towarzyszka zabaw była jedną z pierwszych zabawek jeśli nie jedyną, jakie dawno, dawno temu miała mała dziewczynka.

Popularność szmacianych lalek nigdy nie zmalała. Jeszcze kilka lat temu była wyjątkowym prezentem  przygotowanym własnoręcznie przez babcię lub kogoś z rodziny dziecka. Dziś sami możemy wybrać czy ma to być unikatowa ręcznie robiona lalka, czy  bardziej współczesna lalka, jednakże nie mniej wyjątkowa.

 


 

Dzieci kochają przytulanki, dlatego producenci materiałowych lalek zwrócili uwagę na potrzebę przytulania się do lalek nie tylko dziewczynek, ale również małych chłopców. Pomysł choć początkowo wydawał się kontrowersyjny, okazał się niezwykle trafionym. Do tej pory bowiem chłopcy mieli do przytulania misie lub inne dostępne zwierzaczki. Dziś dzięki uważności i pomysłowości szmacianki mają swoich chłopięcych odpowiedników, będących towarzyszami zabaw, powiernikami pierwszych tajemnic, ale przede wszystkim dziecięcymi bohaterami wspierającymi małego chłopca.

Nie należy się temu dziwić, bowiem nie ma w tym nic niepokojącego. Dzieci naśladują zachowania dorosłych więc kilkulatki bawiące się lalką odtwarzają najczęściej sceny znane im z najbliższego otoczenia. Małe dzieci posiadające rodzeństwo będą naturalnie naśladować mamę lub tatę, natomiast te, które jeszcze nie posiadają siostry lub brata instynktownie będą traktować lalkę jak towarzysza zabaw, którego im potrzeba.

 

 

Szmaciane lalki wszystkie bez wyjątku, jeśli zostaną zaakceptowane przez dziecko są doskonałym wsparciem i pomocą dla każdego rodzica. Poza możliwością ich tulenia pomagają w usypianiu dziecka, towarzyszą w każdym spacerze, są pomocą gdy Maluch zostaje pod opieką babci lub dziadka, są czymś więcej niż zabawką, to najważniejszy towarzysz zarówno dziewczynki jak i chłopca.
Warto pamiętać również o tym, że poprzez zabawę lalką dziecko uczy się pierwszych relacji, poznaje pierwsze i właściwe w indywidualnym rozwoju dziecka sposoby reagowania, prowadzące do budowania w nim otwartości czy empatii. Jeśli aż tyle potrafi szmaciana lalka, to warto podarować ją na prezent, bez względu na płeć dziecka.

ARTYKUŁ REKLAMOWY – kliknięcie w link oraz materiał promocyjny przekierowuje użytkownika na stronę platformy zakupowej