Pozytywny wpływ wspólnej zabawy na rozwój dziecka – dlaczego plac zabaw jest tak ważny?

Choć mogłoby się wydawać, że dzieci najlepiej czują się w domu w otoczeniu rodziców i najbliższych osób to warto mieć świadomość tego, jak ważna dla jego prawidłowego rozwoju i samorealizacji jest także możliwość wspólnej zabawy z rówieśnikami na świeżym powietrzu. Place zabaw w parku, na osiedlowym placu lub skwerze miejskim są rewelacyjnym miejscem do takich spotkań, bo często wynikają ze spontanicznych inicjatyw samych malców. A dlaczego jeszcze place zabaw odgrywają tak ważna rolę w życiu dziecka i jak powinien prezentować się ten odpowiednio przystosowany?

 

 

Współczesny plac zabaw i jego rola w rozwoju dziecka

Zabawa i przedmioty, które dajemy dziecku odgrywają w życiu malucha ogromną, jeśli nie kluczową rolę, a zatem to od nas dorosłych zależy, czym otacza się dziecko i co dzięki temu zyska. Warto analizować i podpatrywać, czy dziecko wykorzysta podarowane mu zabawki oraz scenariusze odgrywanych zabaw do tego, by prawidłowo rozwijać wszystkie swoje zmysły i stymulować uczucia. Przede wszystkim należy zatem wspomóc malucha w kreowaniu świata zabawy, a także podnosić jego kompetencje na coraz wyższy poziom. Dziecko samo nie zaakcentuje swoich potrzeb, ale często wskazuje kierunek zabaw, w którym chce podążać.

Zabawa na placu zabaw odgrywa w takim rozwoju ogromną rolę, bo uświadamia dziecko o tym, jak ważna jest wspólnie spędzony czas, czym jest dzielenie się miejscem i przyrządami z innymi dziećmi. Ze wspólnymi placami zabaw jest dokładnie tak samo, jak z przedszkolem. Wspólne zabawki, narzędzia i pomoce plastyczne nie zawsze są zarezerwowane tylko dla tego konkretnego dziecka. Maluch musi zatem samodzielnie podejmować decyzje o tym, jak się bawić, jak dogadać w trudnych kwestiach dzielenia się. Na placu zabaw może być zatem przyjemnie, ale często trzeba podjąć pierwsze dziecięce decyzje.

Ciekawie wyposażony plac zabaw będzie wspomagał wspólną zabawę, a co powinno się na nim znaleźć, by było ciekawie i angażująco?

Dobrze wyposażony plac zabaw, co to oznacza w praktyce?

Ciekawych placów zabaw nie brakuje. Wręcz przeciwnie pojawia się ich dość dużo nie tylko w strefach zielonych, ale również nieopodal osiedli, czy w rejonach centrów handlowych. Dzieci coraz chętniej korzystają z takich miejsc, bo warto podkreślić, że kuszą one swoim bogatym wyposażeniem.

Na dobrze zaprojektowanym placu zabaw swoje ulubione przyrządy znajdą i młodsze i starsze dzieci, a dzięki temu cała rodzina może wspólnie spędzić czas. Co powinno znaleźć się na dobrze wyposażonym placu zabaw? Tu nie może zabraknąć torów przeszkód, drabinek, małpiego gaju, piramid, zestawów wspinaczkowych i wielu innych atrakcyjnych elementów. Im będzie ich więcej, tym lepiej dla dzieci. Nowoczesne sprawnościowe tory przeszkód, znajdziesz tutaj: https://playtime.pl/place-zabaw/200/tory-sprawnosciowe

Zobacz, czym się charakteryzują i zaproś swoje dziecko do zabawy.