Rękodzieło dla dzieci: które techniki najlepsze dla maluchów?

Z podstawowymi technikami rękodzielniczymi dzieci na ogół zapoznają się w przedszkolu. W ruch idą plastelina i inne masy plastyczne, krepina, papier kolorowy, a także po prostu różnego rodzaju farby i kredki. W tym artykule opiszemy proste techniki rękodzielnicze najlepsze dla maluchów – mamy nadzieję, że pedagodzy i rodzice chętnie skorzystają z naszych wskazówek, a dzieci twórczo je wykorzystają.

Malowanie palcami

Malowanie z wykorzystaniem własnych rąk zamiast pędzli to coś, co maluchy wręcz uwielbiają. Wiadomo – w końcu nie ma dla nich nic lepszego w ramach zajęć plastycznych od swobodnego, niczym nieskrępowanego malowania. Ze swojej strony polecamy jako podkład do malowania palcami zwykłe białe prześcieradło lub najtańszą gładką tapetę – kartka papieru A4 może bowiem okazać się niewystarczająca dla dziecięcych możliwości twórczych.

Ważne jest to, by udostępnić maluchom odpowiednie farby do malowania palcami. Jeżeli zdecydujesz się na zwykłe farby plakatowe, upewnij się, że są one całkiem bezpieczne, a w kontakcie ze skórą nie wywołają reakcji alergicznej. Takie farby dostaniesz np. w sklepie z wysokiej jakości akcesoriami dla plastyków, LoveArt. Oprócz nietoksycznych, wolnych od substancji uczulających „plakatówek”, znajdziesz w nim także specjalne farby do malowania palcami: miękkie, o kremowej konsystencji i żywych kolorach. Takie farby mają tę przewagę nad plakatowymi, że zostały opracowane i wyprodukowane w taki sposób, by były bardzo łatwo zmywalne – nie tylko z ciała, lecz także ubrań, podłogi, mebli i innych powierzchni, które dzieci w przypływie kreatywności mogą niechcący pobrudzić.

A tak na marginesie: dlaczego warto pozwolić maluchom malować palcami (a nawet stopami)? Tworzenie różnobarwnych abstrakcyjnych dzieł znakomicie wpływa na ich koordynację ruchową oraz rozwój zdolności motorycznych rąk (a także nóg) i palców. Podobnie jak w przypadku każdej innej techniki malarskiej lub rękodzielniczej, malowanie palcami daje dzieciom świetną możliwość ekspresji – bardzo ważną dla ich prawidłowego rozwoju.

 

Kształtowanie: glina, plastelina, modelina…

Przez kształtowanie rozumiemy z jednej strony nadawanie masie plastycznej odpowiedniego kształtu, z drugiej zaś – kształtowanie wyobraźni przestrzennej. Rola wyobraźni przestrzennej jest wręcz nieoceniona w kształtowaniu pojęć geometrycznych, dlatego jej rozwój jest korzystny zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci – udowodniono, że lepienie w glinie, plastelinie, modelinie lub jakiejkolwiek innej masie plastycznej rozwija wyobraźnię przestrzenną, co przydaje się na lekcjach geometrii, choć nie tylko.

Niezależnie od tego, jaką masę plastyczną wybierzesz dla młodych artystów, pewne jest jedno: każda taka masa pozwala dzieciom ćwiczyć ręce poprzez jej wyciskanie, ugniatanie, wałkowanie czy uderzanie. Na początek proponujemy plastelinę, gdyż np. pierwszy kontakt z gliną rzeźbiarską z reguły oznacza dla najmłodszych poznawanie materiału i „bawienie się” nim, najczęściej bez nastawienia na realizację konkretnego pomysłu. Dlatego zajęcia z ceramiki – czy to w przedszkolu, pracowni plastycznej czy we własnym domu – powinny być poprzedzone wstępem z modelowania plasteliny lub modeliny. Pamiętaj: materiał musi być dobrze przygotowany i dostosowany do wieku dziecka. Pięcioletni maluch raczej nie będzie zainteresowany kreatywnym zastosowaniem gliny, zaś nastolatek – już tak. Nie wolno zapominać o tym, że do możliwości młodego plastyka musi być dostosowana nawet wielkość materiału, który trafia w jego ręce: z dużą bryłą gliny drobne dłonie kilkuletniego dziecka po prostu sobie nie poradzą. Kolejność wykorzystania mas plastycznych podczas twórczych zajęć z dziećmi jest prosta – plastelina, modelina, glina.

 

Tworzenie ozdób świątecznych i upominków

Na koniec przygotowaliśmy parę słów o technice, która przebojem zdobyła uznanie rękodzielników kilka lat temu i od tamtej pory nie przestaje cieszyć się zainteresowaniem – czyli o ozdabianiu przedmiotów ze styropianu z wykorzystaniem m.in.:

  • wstążek satynowych,
  • cekinów,
  • filcu dekoracyjnego,
  • brokatu,
  • piórek,
  • pomponów,
  • szpilek dekoracyjnych.

Najpopularniejsze jest dekorowanie przedmiotów ze styropianu w kształcie jaj oraz kul – które po ozdobieniu stają się pisankami oraz bombkami. Jednak producenci artykułów plastycznych, w odpowiedzi na różnorodne oczekiwania klientów, wprowadzili do sprzedaży także szereg innych przedmiotów styropianowych, z których można stworzyć nie tylko ozdoby świąteczne, lecz także upominki dla bliskich na każdą okazję: serca, oponki, gwiazdy, łezki, serca czy postaci zwierząt.

Gwarantujemy, że ozdabianie styropianowych przedmiotów daje dużo możliwości – w zależności nie tylko od wyobraźni dzieci, lecz także od dostępnych akcesoriów. Wiadomo: im więcej różnobarwnych półproduktów do wykorzystania, tym łatwiej zachęcić najmłodszych do  pracy. Styropianowe przedmioty i dodatki do ich ozdabiania sprawdzą się nie tylko w przedszkolach, szkołach i pracowniach artystycznych – ich ceny są niewygórowane, dlatego może mieć je w zanadrzu każdy rodzic, którego pociecha narzeka na nudę.

 

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

Promocja marki LOVEART