Spacerówka na każdą porę roku

Spacer to jedna z najprzyjemniejszych, fascynujących i jakże niedocenianych form spędzania czasu z dzieckiem.

Jednocześnie jest to doskonałe połączenie aktywności fizycznej  z wszechstronnym rozwojem dziecka w każdym wieku. Ilość bodźców sprawia bowiem, że podczas odkrywania i poznawania otaczającego dziecko świata, kształtuje się każdy ze zmysłów, wpływając pozytywnie na wszystkie aspekty rozwoju dziecka od dnia narodzin poprzez każdy kolejny dzień jego życia. Zanim bowiem dziecko zorientuje się w otaczającym go świecie, musi go dobrze poznać.

Rozwój zmysłów dziecka odbywa się etapami poprzez łączenie wielu wrażeń. Od pierwszych chwil życia docierają do dziecka dźwięki, bodźce dotyku, zmiana temperatury czy też zmiana pozycji ciała, których Maluszek wcześniej nie doświadczał. Medyczne wyjaśnienie tego procesu nazywane jest integracją sensoryczną, czyli tak naprawdę jest niczym innym jak nauką odbierania i przetwarzania wszelkich czynników, których doświadcza codziennie każdy z nas, natomiast istotny jest fakt, że podczas kontaktu z naturą percepcja dziecka jest bardziej wyczulona.

 

PRZYRODA  – ZJAWISKO POZYTYWNE

Zanim Maluch podczas pierwszych swoich spacerów zacznie rozróżniać i rozumieć kolory otaczającego go świata, pozytywnego oddziaływania spacerowania doświadcza mama i tata, kontakt z przyrodą wprowadza bowiem harmonię i spokój do życia każdego człowieka. Niemowlęta podczas spacerów zazwyczaj leżą w wózkach, przysłuchując się dźwiękom dobiegającym znad wózka. Słyszą śpiew ptaków, czują powiew wiatru, ciepło promieni słońca, a nawet zmianę wilgotności powietrza, zwłaszcza gdy spadnie na nie deszczowa kropla. Dla nas to zwykłe zjawiska przyrodnicze, natomiast dla małego dziecka to burza doświadczeń mająca niebagatelny wpływ na intelektualny rozwój Maluszka. O dobroczynnym wpływie wynikającym ze snu dziecka przebywającego w otoczeniu przyrody nawet nie trzeba pisać.

Jeszcze ciekawiej jest gdy dziecko zaczyna siadać, czy też poznaje siłę grawitacji podczas wstawania. Spacer to teraz prawdziwa przygoda, bowiem wraz z nadejściem następnego etapu rozwoju dziecka, którym jest sztuka samodzielnego przemieszczania się, rozpoczyna się cudowny czas eksplorowania i doświadczania poprzez dotyk otoczenia z bliska. Wyprawa z takim Maluchem to doskonały sposób na pokazywanie przyrody wokół nas, która będzie zachwycająca tylko wtedy, gdy będzie przemyślana, dobrze zorganizowana oraz oczywiście bezpieczna.

I wcale nie chodzi o to by nie zabierać naszych najmłodszych towarzyszy wypraw w ekstremalne miejsca, lecz o umiejętność przewidzenia jakie przygody mogą na nas czekać po drodze i co w takich przypadkach z pewnością nam się przyda.

SPACERÓWKA NA KAŻDĄ PORĘ ROKU

Wiosna, lato, jesień, zima… na wspaniałą eskapadę, rodzinny wypad za miasto, czy też codzienny spacer każda pora roku jest dobra, ale nie może w tym wszystkim zabraknąć naprawdę dobrego wózka. Takiego, w którym znajdzie się miejsce na wszelkie skarby, które dziecko zapragnie ze sobą zabrać, ale także na cały niezbędny prowiant, którego nie jest w stanie pomieścić żadna stanowiąca wyposażenie wózka torba – zwłaszcza gdy obowiązkowo musicie zabrać największą paczkę chrupek kukurydzianych jaka kiedykolwiek istniała.

Wózek, w którym dziecko może swobodnie się poruszać będąc jednocześnie zapięte w pasy bezpieczeństwa, wygodnie spać gdy zmęczenie wygra z ilością wrażeń, które dostarczyła wyprawa. Wózek, który podczas spacerów można prowadzić jedną ręką bez obawy że będzie sam skręcał, taki który nie należy do tych lekkich porywanych przez niewielki wiatr, lecz swoją wagą pozwalający na lekkość prowadzenia praktycznie w każdych warunkach. Wózek, w którym bez problemu uda nam się dziecko przebrać gdy zaistnieje taka potrzeba, w końcu taki, którego wyposażenie czy też dodatkowe akcesoria sprawią, że nie straszna nam będzie żadna pogoda, deszcz czy wiatr, zimno czy upał, w każdych warunkach nasza pociecha będzie po prostu chroniona.

IDEAŁ DLA KAŻDEGO OZNACZA CO INNEGO

Czy zatem istnieje wózek spacerowy który spełni wszystkie nasze potrzeby i wymagania? Który doskonale sprawdzi się zarówno na miejskim bruku jak i polnych ścieżkach? Który posłuży pierwszemu jak i kolejnym dzieciom jeśli taka będzie nasza decyzja, a w razie potrzeby przewiezie Malucha oraz Starszaka? Wózek, który pomieści koc piknikowy na wiosnę, latem zabawki plażowe oczywiście wraz z plażowym piaskiem, jesienią zmieści się do niego niezliczona ilość kasztanów, a zimą uda nam się przewieźć (oprócz dziecka) zakupy, które zrobiliśmy podczas świątecznego szaleństwa. Wózek, którego twórcy doskonale znają realia macierzyństwa, dlatego przygotowali specjalne miejsce na kubek termiczny, by choć podczas spaceru można było wypić ulubioną kawę, która jest jeszcze ciepła. 

Po prostu ideał!

Czy można dziś taki znaleźć? Oczywiście że tak! Znalezienie odpowiedniej spacerówki dla dziecka wcale nie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać. Wybór tego idealnego dla nas, a tym samym idealnego dla naszego dziecka wózka sprowadza się obecnie do określenia naszego stylu życia i wyboru kolorystyki jaka nam najbardziej odpowiada. Komfort dziecka, wszelkie atesty i parametry dotyczące bezpieczeństwa dziecka podczas jazdy, jak i bezpieczeństwa użytych materiałów do produkcji wózka, w końcu jakość jego wykonania są dziś parametrami bez spełnienia których nie trafi on na rynek, to naprawdę ogromna ulga.

Zdecydujmy więc czy nasza spacerówka ma być wersją sportową pozwalającą na aktywność fizyczną, terenową sprawdzającą się na leśnych ścieżkach, czy też tradycyjnym pojazdem do miejskiego przemieszczania się po parkowych alejkach.

Niezależnie od naszego wyboru nie zapomnijmy o najważniejszym, przyroda wokół nas rozwija dzieci poznawczo, a wózek spacerowy to doskonały produkt ułatwiający nam przedstawienie naszemu dziecku świata jako pięknego i kreatywnego placu zabaw, bowiem każdy kamyk, patyk, czy kałuża rozbudza w dziecku ciekawości, uczy spostrzegawczości i umiejętności obserwacji oraz jakże ważnej wrażliwości na piękno i naturę istnienia. Wieść niesie, że spacer wzmacnia układ odpornościowy co ma oczywiście dobroczynny wpływ na zdrowie naszego dziecka. Natomiast według R. Louv – autora książki Ostatnie dziecko lasu „Dzieci potrzebują kontaktu z przyrodą w takim samym stopniu, jak niezbędne im jest właściwe odżywianie czy odpowiednia ilość snu”, więc jak tu im czegokolwiek odmawiać.

 

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

Sprawdź także:

Nie tylko o fotelik chodzi, czyli bezpieczeństwo...
Pierwsza bryka – jak wybrać wózek dla...
Kiedy można zacząć nosić dziecko w nosidełku?
Spacer z dziećmi – przyjemność i korzyść...
Czego potrzebuje niemowlę? Wyprawka dla dziecka
Dzieci kochają kołysanie.