Tam gdzie jest śnieg, tam jest zabawa!

Położenie Polski  na mapie sprawia, że mieszkamy w wyjątkowym miejscu na świecie, w którym to nadzwyczaj pięknie objawia nam się każda z pór roku. Każdej możemy doświadczać, zachwycać się nią, czerpać z niej tak piękno jak i inspirację.

.

DZIŚ BĘDZIE O ZIMIE

Dzieci lubią zimę najbardziej na świecie, a „zima lubi dzieci” cytując za Anną Jurksztowicz słowa zimowej piosenki. I nie ma się co dziwić, bowiem wyjątkowej zabawie w niskich temperaturach tylko niespożyta dziecięca energia może sprostać. Czy to oznacza, że dzieci nie odczuwają zimna? Nic podobnego, najzwyczajniej w świecie biologiczny proces rozwoju człowieka nastawiony jest w pierwszych latach życia na wzmożoną aktywność ciała i umysłu, więc dla energicznego malucha zabawy ruchowe to najzdrowsza forma dorastania.

Prawdziwa zimowa radość zaczyna się gdy dzieci wypatrzą za oknem padający śnieg. Tego zachwytu nie da się z niczym porównać, a dziecięca ekscytacja szybko udziela się wszystkim domownikom. Zdarza się więc, że kilka chwil później rodzinka stoi w drzwiach gotowa do wyjścia, a dzieci domagają się zabrania sanek. Czyż to nie magia? Miliony białych płatków sprawiają, że tak znana nam okolica przemienia się na naszych oczach w bajkowy, iskrzący się, otulony świat.

CO ROBIĆ NA ŚNIEGU?

1. Bałwan to podstawa – to tradycyjny zimowy ulubieniec, dlatego entuzjastycznie do ulepienia bałwana podchodzą dzieci i dorośli. To wręcz śnieżny rytuał, choć w rzeczywistości jest wspaniałą twórczą zabawą na świeżym powietrzu. Nie mniej nie ograniczajcie się do bałwana, śnieg to całkiem wdzięczny materiał do tworzenia także innych figur, a gdy nasypie go więcej, nada się na wspaniały labirynt czy śnieżną propozycję domku eskimosa.

2. Rzucanie śnieżkami –  czyli tradycyjna śniegowa bitwa, której nijak uniknąć się nie da, ale można ją kontrolować. To lubiana przez dzieci zimowa zabawa, jednakże kończy się gdy ktoś nieopatrznie dostanie śnieżką w głowę, nie ma więc sensu ryzykować. Znacznie bezpieczniejszym pomysłem jest wyznaczenie dzieciom celu w który mają trafiać. Mogą ćwiczyć celność, szybkość, sprawność i wspaniale się bawić czy rywalizować bez nieprzyjemnych wrażeń z oberwania śnieżką.

3. Sanki – któż ich nie lubi, zjazd choćby z najmniejszej górki w okolicy to powód do radości, dlatego nie odmawiajcie sobie i dzieciom tej przyjemności, wskakujcie na sanki i jazda. A gdy nie ma górek w pobliżu to zawsze pozostaje radość z ciągnięcia na sankach naszego dziecka podczas rodzinnego spaceru w parku czy pobliskim lesie. Radość dziecka daje rodzicom siłę by jak najdłużej wytrwać.

4. Narty – czyli prawdziwe zimowe szaleństwo, to sport który można pokochać. I choć jazda na nartach wydaje się być trudna, to w rzeczywistości okazuje się dość prostą sztuką, dającą ogromną radość. Najlepszym miejscem do nauki jazdy na nartach są oczywiście góry, tu bowiem najłatwiej o wypożyczenie dobrego, dopasowanego do naszego wzrostu i umiejętności sprzętu, jak i o instruktora, który nauczy nas podstaw. Narty dla dzieci różnią się od tych dla dorosłych, są bowiem profilowane w taki sposób, by ułatwić dzieciom kontrolę nad prędkością jazdy, a więc zapewnić maksymalne możliwe bezpieczeństwo. Na większości stoków narciarskich nie tylko w Polsce obowiązkowo należy pamiętać o kasku narciarskim, chroniącym głowę każdego, a zwłaszcza początkującego narciarza. Najpopularniejszym czasem do nauki jazdy na nartach w górach są oczywiście ferie zimowe, ale każdy inny termin który gwarantuje śnieg w górach także Wam się spodoba.

5. Orły i Anioły – oraz odbijanie twarzy w śniegu… ot taka nowa zabawa, o ile orły i anioły są u nas dość popularną aktywnością, podczas której dzieciaki leżąc na śniegu machają rączkami i nóżkami, dzięki czemu powstaje wyciśnięta figurka, o tyle zabawa z odbijaniem twarzy dotarła do nas ze skandynawii i co ciekawe większą popularnością cieszy się wśród dziewcząt.  

6. Tropy na śniegu – to wspaniała zabawa ruchowa uwielbiana przez najmłodszych. Dzieci najpierw odnajdują pozostawione przez okoliczne zwierzęta ślady, podążają nimi na bezpieczną odległość próbując jednocześnie odgadnąć jakie zwierzę je zostawiło. Zabawa nie jest łatwa i wymaga spostrzegawczości. Wielokrotnie zdziwić się można, jak wiele zwierząt mieszka w naszym sąsiedztwie, a jeśli zabierzemy dzieci na zimową wyprawę do lasu, zrobi się jeszcze ciekawiej. 

UBRANIE NA ZIMOWĄ ZABAWĘ

Zimowe wyprawy, te w okolicy Waszego domu, jak i wyjazdy na ferie zimowe wymagają zwrócenia większej uwagi na ubranie. Znany sposób „na cebulkę” jest idealnym rozwiązaniem, ale tylko w przypadku, gdy dziecko w razie potrzeby będzie mogło ściągnąć jedną warstwę, warto bowiem wiedzieć, że „na cebulkę” nie oznacza grubo, lecz warstwowo, tak by dziecku było po prostu wygodnie i ciepło, a nie gorąco!

Ważnym elementem udanych zimowych wypraw jest odzież termoaktywna. Jej zadaniem jest termoregulacja ciała chroniąc przed wyziębieniem organizmu zwłaszcza podczas intensywnych zabaw. Warto ją kupić nie tylko na zimowy wyjazd. Podstawą są też ciepłe skarpety i buty, które ochronią stopy przed zimnem i wilgocią, by nie narazić dziecka na odmrożenia, doskonale sprawdzą się śniegowce, lub kozaki wodoodporne.

Kilkulatkom uwielbiającym zabawy na śniegu warto kupić dwuczęściowy kombinezon, do którego nie przylepia się śnieg i ochroni dziecko przed chłodem. U starszaków doskonale sprawdzają się ocieplane nieprzemakalne spodnie i dziecięce kurtki narciarskie, które są lekkie i ciepłe, oraz standardowo wyposażone m.in. w odblaski i pas śniegowy czyli dodatkową warstwę chroniącą dzieci przed zimnem. Do kompletu brakuje nam więc nieprzemakalnych rękawiczek, szalika i czapki.

Tak przygotowani możemy w pełni cieszyć się rodzinną zabawą na śniegu. Wspólnie spędzony czas uwiecznić na zdjęciach, a nawet gdy o tym zapomnimy, zostaną bezcenne wspomnienia.


Śnieg to magia, znamy ją z własnego dzieciństwa, i za każdym razem tak samo nas zachwyca. Wyjątkowość płatków śniegu, ich ulotność i nadzwyczajne piękno sprawia, że choć nie chcemy marznąć, to kochamy zimę za ten czar, za tą tajemnicę którą niosą płatki śniegu, wszystkie razem i każdy z osobna.

Ach, zima… gdy brak śniegu jest szara i smutna, lecz gdy znów białym puchem pokryje się Ziemia, wrócą pomysły o zimowych zabawach…

a potem będzie wiosna.

 

 

 


ARTYKUŁ REKLAMOWY – kliknięcie w link oraz materiał promocyjny przekierowuje użytkownika na stronę platformy zakupowej

 ZDJĘCIA:Pexels

 

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner