W domu poczytaj dzieciom wierszyki!

Wiersze to świetna zabawa dla dzieci, ale też prosty sposób na przekazanie im wiedzy. Głośne czytanie wierszy dzieciom pomaga budować rodzinne więzi oraz zaufanie. Dzieci lubią, kiedy rodzic poświecą im znaczną uwagę, uwielbiają czuć się najważniejszymi na świecie.

Jakie wiersze lubią dzieci?

Najbardziej uwielbiane wiersze przez dzieci to te o charakterze zabawnym, wpadające w ucho czy wszelkie rymowanki. Dzieci, które znają już podstawowe słowa chętnie, włączą się do wspólnego powtarzania zdań wyczytanych przez rodzica. Liczne wyrazy dźwiękonaśladowcze są świetną okazją, aby dziecko ćwiczyło umiejętność mowy i poznawało nowe wyrazy. Niektóre wiersze są dla dzieci bardzo zabawne i rozśmieszają nasze pociechy, inne pouczają lub przedstawiają piękno otaczającego ich świata.

Dzieci uwielbiają wiersze opatrzone bogatą ilustracją. W czasie, gdy rodzic czyta na je na głos, te mogą podziwiać piękne obrazki. Wpływają one też na pobudzanie wyobraźni, dzięki temu maluch poznaje lepiej elementy otaczającej go rzeczywistości.

Dlaczego warto czytać wiersze dzieciom?

Czytanie wierszy dzieciom to solidna inwestycja w ich rozwój. Dzieci, zanim zaczną mówić, są wiernymi słuchaczami, dlatego staraj się czytać swojemu maluszkowi jak najwięcej. Sprawi to, że pozna on nowe słowa oraz ich znaczenie, które będzie mógł dopasować do otaczającego go świata. Czytanie książek niemowlakom rozwija ich umysł, dzięki czemu zazwyczaj szybciej nauczą się mówić. Czytanie wierszy dzieciom pobudza w nich chęć poznania świata, uczy myślenia i trenuje umiejętność koncentracji. Dzieci, którym czytano wiersze w dzieciństwie, w przyszłości często stają się miłośnikami książek.

Świetnym pomysłem, aby urozmaicić zabawę dziecku podczas czytania mu wiersza, jest użycie zabawek, które mogą posłużyć jako pacynki. Dlatego, jeśli masz w swoim domu wiele zabawek dziecka w postaci zwierzątek czy bohaterów z bajek to wykorzystaj je, aby umilić wspólną zabawę. Podczas czytania wiersza staraj się wymawiać słowa z jak największą dokładnością, gdyż czerpie wzorzec z najbliższego otoczenia. Krótkie rymowanki ćwiczą nie tylko prawidłowe wypowiadanie słów, ale także aparat mowy. Jeśli Twoja dykcja nie jest najlepsza, możesz odtworzyć dziecku wiersz w formie multimedialnej, która jest ostatnio coraz popularniejsza.

Najważniejsze zalety wierszy dla dzieci:

  • Rozwijają wyobraźnię.
  • Rozśmieszają, pouczają i pokazują piękno otaczającego świata.
  • Wyrabiają nawyk do czytania.
  • Rozwijają umysł.
  • Pomagają w nauce słów i w ich wypowiadaniu.

Wiersze Marii Konopnickiej i Kornela Makuszyńskiego

Bardzo popularne wśród dzieci i ich rodziców są wiersze Marii Konopnickiej i Kornela Makuszyńskiego. Maria Konopnicka w swoich wierszach odkrywa przed dziećmi wyjątkowy świat wiejskiej przyrody, lasy oraz dzikie zwierzęta. Dzieci za sprawą jej wierszy mogą lepiej poznać popularne zwierzęta występujące w Polsce oraz piękno otaczającej przyrody. Nieznaczną wadą twórczości Marii Konopnickiej jest fakt, że w jej wierszach pojawiają się słowa, które wyszły już z użycia. Czasami dzieci dopytują o znaczenie nieznanych im słów. Mimo wszystko utwory Marii Konopnickiej nie straciły na popularności i dalej są uwielbiane przez dzieci.

Autor powieści pt. „Szatan z siódmej klasy” zyskał popularność wśród dzieci wierszami o przygodach Koziołka matołka. Dzięki niemu powstał cykl obrazkowy historyjek z fabułą pisaną wierszem. Przygody Koziołka Matołka bardzo spodobały się dzieciom, gdyż historia została opowiedziana w niesamowity sposób. Historia Koziołka Matołka uczy dzieci, aby wpadając nawet w najcięższe tarapaty się nie poddawać i dążyć do celu.

Czy dzieci mogą same czytać wiersze?

Oczywiście wraz z rozwojem dziecka może ono samo zacząć czytać książki bez pomocy rodziców. Najważniejszą kwestią pozostaje to, aby rodzic kontrolował poprawność wypowiadania przez dziecko słów. Małe dzieci często mają problem z wymawianiem głoski „r”, dlatego warto ćwiczyć z nim wymawianie słów z tą głoską. Aparat mowy dziecka w młodym wieku rozwija się dynamicznie, dlatego warto szybko trenować wymowę już od najmłodszych lat.

 

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA