Wiejskie Gospodarstwo Edukacyjne BabaLuda

Zagroda BabaLuda to gospodarstwo wiejskie o charakterze edukacyjnym. Właściciele zajmują się chowem dawnych ras zwierząt oraz uprawą starych odmian jabłoni, których niewiele zachowało się w przydomowym sadzie. Można tu zobaczyć prawdziwe wiejskie obejście z zagrodą dla owiec pomorskich, kury czubatki dworskie, czubatki brodate i białoczuby polskie oraz piękne kozy rasy barwnej uszlachetnionej. Na terenie gospodarstwa nie brak również kotów i psów, jak na prawdziwą wieś przystało. Zwierzęta są łagodne i przyzwyczajone do kontaktu z dziećmi.

Pomysł gospodarstwa edukacyjnego i „Warsztatów z pasją”. zrodził się z głębokiego zamiłowania do historii i tradycji regionu oraz z wielkiej miłości do zwierząt. Mocno wierzymy, że uda nam się przekazać dzieciom i młodzieży radość, jaką czerpiemy z obcowania z przyrodą i „zarazić” ich pasją do tradycji oraz tego, co pokochaliśmy w polskiej wsi. Celem naszego projektu jest przyczynienie się, choćby w niewielkim stopniu, do ochrony dziedzictwa przyrody, kultywowania tradycji, kształcenia postawy szacunku do przyrody i promocji ekologicznego trybu życia.

Przyjedź i przekonaj się o wyjątkowości tego miejsca ! Nasze gospodarstwo to:

NIE MUZEUM – tu możesz dotknąć wszystkie stare przedmioty, wypróbować i sprawdzić, jak działają

NIE MINI ZOO – wszystkie nasze zwierzęta mają imiona, z kilkunastoma kurkami włącznie. Traktujemy je, jak członków naszej dużej zwierzęcej rodziny. Są naprawdę oswojone i uwielbiają kontakt z dziećmi. Same chętnie do nich podchodzą i nawołują, żeby się nimi zająć. Nasze zwierzęta możesz nie tylko oglądać, ale dotknąć, pogłaskać, przytulić się, nakarmić, wyczesać, a nawet wydoić kózki.

Wiejskie Gospodarstwo Edukacyjne BabaLuda zostało stworzone specjalnie z myślą o Tobie, naszym małym przyjacielu.

Nasza BabaLuda to jedyne miejsce, w którym możesz obejrzeć typowo polskie rasy zwierząt hodowlanych, zarówno najstarsze, te odtwarzane obecnie, jak i młodsze ! Poprzez świat nie tylko starych eksponatów, ale i zwierząt możesz cofnąć się wiele lat wstecz i zobaczyć, jakie zwierzęta hodowali nasi prapradziadowie. Obejrzysz tu najstarsze rasy kur polskich, rodem ze średniowiecza, o których możesz przeczytać jeszcze w Panu Tadeuszu. Zobaczysz, jak wyglądają owce pomorskie oraz merynosy i kozy barwne uszlachetnione oraz kozioł alpejski górski. Pobyt w naszej BabaLudzie to nie tylko ciekawa lekcja historii i przyrody, ale i świetna zabawa oraz harce po wielkiej łące i dużym drewnianym placu zabaw, zrobionym specjalnie dla was wg pomysłu właścicieli BabaLudy i małych uczestników babaludowych warsztatów!

Tutaj dowiesz się, co to jest kompost, nauczysz się pleść wianki i odróżniać słomę od siana. Tutaj czeka na ciebie prawdziwa ekologia! Nie tylko mówimy, piszemy, ale i żyjemy ekologicznie!!! Przyjedź i przekonaj się, jakie to piękne miejsce, położone z dala od zgiełku i hałasu cywilizacji. Mieszkamy w samym centrum zielonej, bajkowej krainy!!! Tylko u nas dowiesz się, co może oznaczać słowo: ambona i będziesz miał okazję obserwować z niej przez lornetkę bądź lunetę życie ptaków i zwierząt. Jeśli będziesz miał szczęście, zobaczysz lisa, którego nora, znajduje się całkiem niedaleko, sarny, zające, bociana, żurawia siwego, dzikie kaczki oraz inne ptaki i zwierzęta. Nasza BabaLuda to miejsce o tyle niezwykłe, że położone jest niedaleko starego, wczesnośredniowiecznego grodu, potem obozowiska wojsk szwedzkich. Będziesz miał okazję je zobaczyć z drewnianego tarasu widokowego, a nawet posłuchać opowieści o nim!!! Przyjedź do nas, wsłuchaj się w szum drzew, śpiew ptaków, poczuj zapach świeżo skoszonego siana i chleba, dopiero co wyjętego z prawdziwego pieca chlebowego. Tylko u nas wypieczesz chleb według przepisów naszych babć na prawdziwym zakwasie, a nie na drożdżach piekarniczych. Właśnie tutaj ubijesz masło w drewnianej kierzance. Potem będziesz miał jedyną okazję poczuć w ustach smak świeżego, ciepłego chlebka żytniego ze swojskim masełkiem.

Zapraszamy!!! Po wcześniejszych ustaleniach istnieje możliwość uczestnictwa w strzyży owiec, przycinaniu rogów kozom bądź korekcji racic. Uwaga!! Prowadzimy również zajęcia poza terenem BabaLudy, w placówkach oświatowych: przedszkolach, szkołach podstawowych.

Wiejskie Gospodarstwo Edukacyjne BabaLuda działa przy współpracy z Fundacją Ziemia Gotyku Lokalna Grupa Działania i Stowarzyszeniem „Dla Dawnych Odmian i Ras”.

Wiejskie Gospodarstwo Edukacyjne BabaLuda

www.babaluda.pl

mail: [email protected]

Parowa Falęcka 18
87-140 Chełmża
tel.  501 284 564