Wizyta z dzieckiem u okulisty: dlaczego nie należy zwlekać?

Zmysł wzroku, widzenie to zdolność odbierania bodźców wywołanych przez światło widzialne i analiza, przetwarzanie tych bodźców. Wzrok jest najważniejszym zmysłem człowieka, który dostarcza większość niezbędnych informacji z otoczenia.

Wyspecjalizowanym narządem, który umożliwia widzenie jest oko przekazujące bodźce poprzez układ nerwowy do kory wzrokowej w mózgu. Dzięki delikatnemu narządowi, jakim jest oko, widzimy z lekkim opóźnieniem obrazy w czasie rzeczywistym. Oko jest stale nawilżane i czyszczone w poprzez mruganie. Częstotliwość mrugnięć u noworodków to 1-4 razy na minutę, zwiększa się około 6 miesiąca, żeby około 15 roku życia osiągnąć poziom 15-20 razy na minutę. Oko jest narządem szczególnie delikatnym i narażonym na czynniki zewnętrzne. Bardzo ważna jest dbałość rodziców o wzrok dziecka i kontrola wzroku młodego człowieka przez okulistę.

Jak często należy kontrolować wzrok dziecka?

Obowiązkowe bilanse w wieku 2, 4, 6 i 10 lat wykonywane są przez pediatrę obejmują również badanie wzroku, jednak wiedza lekarz badający nie jest specjalistą z zakresu okulistyki dziecięcej.  Jeśli nie wystąpią żadne niepokojące objawy związane ze wzrokiem pierwszą wizytę u okulisty dziecięcego zaleca się wykonać, gdy dziecko ma 2-3 lata. W tym wieku możliwa jest współpraca i można sprawdzić ostrość wzroku dziecka. Jeśli nie ma żadnych dolegliwości następna wizyta powinna się odbyć przed pójściem do szkoły w wieku 5-6 lat. Następne badania kontrolne wzroku dziecka zalecane są co 3 lata. Wizyty kontrolne, nawet w przypadku niezgłaszania przez dziecko jakichkolwiek dolegliwości, są zalecane, gdyż młody człowiek może nieświadomie skrywać wadę wzroku, która w przyszłości może być przyczyną utrudniającą funkcjonowanie w szkole i społeczeństwie.

Jakie są najczęstsze sygnały wad wzroku u dzieci?

Niemowlę nie sygnalizuje kłopotów z widzeniem i jest w pełni zależne bacznej od obserwacji rodziców. Do okulisty dziecięcego należy się udać, gdy po 8 tygodniach życia dziecko ma zeza, gwałtownie mruga oczami, zauważymy oczopląs, ma zaropiałe oczy i często łzawi a w źrenicy ma wyraźny odblask oraz nie reaguje na światło. Kontrola wzroku jest zalecana dla wcześniaków, jeśli mama w okresie ciąży chorowała na toksoplazmozę lub różyczkę oraz gdy rodzice mają znaczną wadę wzroku. Starsze dziecko należy skontrolować u okulisty, gdy zbyt często mruży oczy, słabo widzi w ograniczonym oświetleniu, przekrzywia głowę na bok podczas wypatrywania, skarży się na bóle głowy, zmęczenie i przeciera oczy, mruży oczy i ma trudności z rozróżnieniem barw, figur, kształtów.

Dlaczego nie należy zwlekać z wizytą u okulisty dziecięcego?

Każda wada wzroku trafnie rozpoznana u dziecka z dużym prawdopodobieństwem zapobiegnie konieczności używania szkieł korekcyjnych w dorosłym życiu. Okulista dziecięcy diagnozuje leczy i koryguje wady wrodzone a następnie decyduje o rozpoczęciu farmakoterapii lub leczenia inwazyjnego. W nagłych przypadkach pomaga w usunięciu ciał obcych z gałki ocznej. Pomoc okulisty dziecięcego w Krakowie można uzyskać na przykład w centrum medycznym Scanmed S.A.

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA