Zabierz mnie wreszcie na rolki.

Jednym z najchętniej wybieranych sportów rekreacyjnych zaraz po rowerze i hulajnodze są rolki, aktywność, którą uwielbiają dzieci, dorośli natomiast nie zawsze podzielają ten młodzieńczy entuzjazm, czy słusznie?

 

PO PIERWSZE BEZPIECZEŃSTWO

Rekreacyjna jazda na rolkach jest aktywnością mało skomplikowaną i nie wymagającą inwestowania dużych kwot by ów przygodę rozpocząć. Ponadto miejsc i terenów by uprawiać ten sport jest mnóstwo na każdym osiedlu, zachęcając a wręcz zapraszając miłośników rolek do rozpoczęcia oraz doskonalenia swoich umiejętności, gdzie zatem przyczyna awersji u dorosłych?

.

Rolki z uwagi na wymagane wyczucie równowagi i koordynacji to sport przez wielu uważany za kontuzjogenny. Początkujący rolkarze mają bowiem niekiedy problem z utrzymaniem równowagi i właściwej prędkości w tym samym czasie, więc nie trudno o upadek. Wstanie z rolek także nie jest łatwe i wymaga ćwiczeń a więc i wielu powtórzeń, co może początkowo zniechęcać, a nawet wiązać się z urazem. Chęć ochrony pociech przed najmniejszym choćby zadrapaniem jest więc naturalna i wynika z troski a nie niechęci do rolek. Z tego też względu, troski o siebie i swoje bezpieczeństwo  każdy bez wyjątku niezależnie od doświadczenia i umiejętności jako elementy obowiązkowe powinien być wyposażony w kask, rękawiczki oraz ochraniacze na kolana i łokcie.

Odpowiednio dobrane i skompletowane wyposażenia każdego rolkarza to komfortowa, nieskrępowana i bezpieczna jazda, odpowiednie atesty i certyfikaty niech są więc podpowiedzią i potwierdzeniem jakości wybieranych przez Was rolek dla dzieci, jak i dla siebie. Nie obawiajcie się jednak, że ten dodatkowy wykładnik zrujnuje Wasz budżet, czy też na dalszy plan odłoży marzenia o pierwszej jeździe.

 

OD CZEGO ZACZYNAMY JAZDĘ NA ROLKACH?

Pierwsze lekcje to najczęściej ćwiczenia równowagi i prawidłowej postawy – lekko pochylona sylwetka i delikatnie ugięte w kolanach nogi ustawione nieco szerzej – to nienaturalna pozycja, której opanowanie zazwyczaj rozpoczyna proces prawidłowego przemieszczania się na rolkach. Instynktownie zaczynamy odpychać się a następnie dostawiać nogi by kontynuować jazdę. Hamowanie też początkowo nie jest łatwe, zwłaszcza gdy jedziemy nieco szybciej, a hamulec piętą czyli tylną częścią rolki nie dla każdego jest oczywisty.

Dla własnego bezpieczeństwa oraz wyrobienia w sobie prawidłowej postawy a następnie techniki jazdy warto więc skorzystać choćby z kilku lekcji w profesjonalnej bydgoskiej szkółce jazdy na rolkach Rollerblading School.

Nauka jazdy na rolkach zwłaszcza na początku nie jest może zbyt pasjonująca, za to potem staje się prawdziwą przyjemnością. Często z rekreacyjnego uprawiania sportu przeradzając się w pasję, a niekiedy nawet współzawodnictwo włączając w to zaawansowane techniki, jazdę street czy wyczynowe triki i wyskoki w Skateparkach, a nawet rolkowe maratony. Tu jednak przydadzą się już bardzie profesjonalne rolki, najbardziej znane i cenione wśród rolkarzy to Rolki Rollerblade.

 

 

ZALETY DLA ZDROWIA

Zdrowy tryb życia to już nie trend, to naturalny element wpisany w kalendarz dnia, niezależnie czy jest to bieganie, spacer czy jazda na rolkach, która jako forma aktywnego wypoczynku wplata się doskonale w potrzebę kontaktu z naturą.

A niesie ze sobą więcej dobrego niż przypuszczacie, bowiem aby trochę pojeździć trzeba zaangażować w to wiele mięśni ćwicząc jednocześnie partie nóg, pośladków, grzbietu, talii czy rąk.  Regularna jazda na rolkach poprzez naturalną poprawę kondycji wzmacnia funkcjonowanie całego układu krążenia, oraz przyczynia się poprzez m.in. dotlenienie organizmu i zwiększoną produkcję hormonów szczęścia (endorfin) do poprawy nastroju. Rolki jako alternatywa dla biegania to idealny sposób na przyjemne spalanie kalorii dodatkowo kształtując i modelując mięśnie ud, łydek, czy brzucha, więc jak tu ich nie kochać!

 

ROLKI DLA KAŻDEGO!

Rolki damskie i męskie to nie tylko różnice w wyglądzie. Kobiety są lżejsze, mają szczuplejszą stopę, jeśli upatrzyliście więc sobie konkretny model warto zwrócić uwagę – poza rozmiarem –  na przeznaczenie, dedykowaną płeć rolek. Wierzcie lub nie, ale producenci zdają sobie sprawę z różnic w budowie stopy damskiej i męskiej, modele rolek męskich są zatem szersze, nieco cięższe i co tu dużo ukrywać, z racji twardszych kółek wytrzymalsze.

Rolki są aktywnością dla wszystkich, niezależnie od wieku. To doskonały sposób na spędzenie czasu z bliskimi na świeżym powietrzu ciesząc się wspólną jazdą, zabawą oraz obecnością rodziny, a także przyjaciół. I choć najczęściej spotkać można dzieci z rodzicami lub grupy młodzieży spędzające aktywnie czas popisując się nowymi osiągnięciami w wybranym stylu jazdy, to coraz więcej dorosłych decyduje się na pierwszą jazdę. Przewagę stanowią jednakże osoby, które w swoim dzieciństwie jeździły na łyżwach, a więc są zorientowane o czym mowa gdy pada hasło balans ciałem.

Wspólne wycieczki na rolkach na dłuższym niż spacer dystansie, lub takie łączone ze spacerem także nie są już czymś niezwykłym, a raczej pożądanym. Łączone aktywności i eksplorowanie okolicznych miejsc to wspaniały pomysł na ciepły weekend w plenerze. Korzystajcie!

 


REKLAMA

 

 

 


ARTYKUŁ REKLAMOWY – kliknięcie w link oraz materiał promocyjny przekierowuje użytkownika na stronę platformy zakupowej

źródło zdjęć:Obraz autorstwa prostooleh na Freepik; https://pixabay.com/photos/park-skateboard-skates-group-class-191585/

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,