Zasady bezpieczeństwa przy obcowaniu z koniem i w trakcie jazdy

Jazda konna sprawia wiele przyjemności, jednak nie oznacza to, że należy podchodzić do niej w sposób beztroski. Uważa się przecież, że jeździectwo w najróżniejszych formach, jest sportem o podwyższonym ryzyku. Brak odpowiedniego przygotowania się do spotkania z koniem może skutkować niebezpiecznymi sytuacjami. Dlatego, o czym należy pamiętać w sytuacji, kiedy rozpoczyna się przygodę z jazdą konną? Jak bezpiecznie zachowywać się w trakcie spotkania z koniem stajni, jakich zasad przestrzegać w trakcie jazdy konnej?

 

 

Bezpieczna stajnia

Nie tylko jazda konna wiąże się z niebezpieczeństwem, kiedy to nie stosuje się odpowiednich zasad. Także w stajni, kiedy koń jest w stanie spoczynku, trzeba być niezwykle ostrożnym. Opieka nad koniem, jego boksem w stajni wymaga wiedzy, umiejętności. Niezwykle ważne jest również pozytywne podejście do zwierzęcia. Konie to zwierzęta dość płochliwe, dlatego wystarczy jeden zły ruch, aby je sprowokować. Skutki tego mogą być niebezpieczne nie tylko dla człowieka, ale i zwierzęcia i jego otoczenia. Dlatego przede wszystkim osoby, które nie czują się jeszcze na siłach do obcowania z koniem, nie są pewne tego, że będą wiedziały jak obchodzić się ze zwierzęciem, sprzątaniem jego boksu, powinny wszystkie czynności realizować przy pomocy np. instruktora.

Należy mieć ogromny szacunek do konia, dlatego, kiedy chcemy wejść do boksu, to robimy to tylko w sytuacji, kiedy koń będzie ustawiony frontem do wejścia. Pod żadnym pozorem nie wolno wejść do boksu, gdy koń nas nie widzi lub jest w trakcie snu. Grozi to jego spłoszeniem, nieprzewidzianą reakcją, która może się zakończyć wypadkiem. Kolejną istotną zasadą jest dbanie o komfort konia, czyli nigdy nie można go zmuszać do współpracy. Zwierze powinno samodzielnie ją rozpocząć, wtedy można oczekiwać, że wszystko będzie, jak należy. Mając w planach przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych, trzeba je wykonywać w specjalnie przygotowanych miejscach. Na pewno zakazane jest czyszczenie konia w boksie.  


REKLAMA

.

Obcowanie z koniem. Najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Podczas spotkania z koniem, niezależnie od miejsca, należy zachowywać się niezwykle spokojnie i cicho. Głośne zachowanie, krzyczenie może sprawić, że koń się spłoszy, a jego zachowanie będzie niebezpieczne. Zakazane jest przechodzenie pod koniem. Oczywiście nikogo raczej nie posądza się o tak nieodpowiedzialne zachowanie. Następstwo takich ruchów może prowadzić do tragedii.

Przygotowując konia do jazdy, pod żadnym pozorem nie wolno owijać sobie uwiązu wokół ręki. Jeżeli coś takiego zostanie zrobione, to w sytuacji, kiedy koń np. zostanie spłoszony, zostaniemy mocno pociągnięci, co w najlepszym wypadku skończy się kontuzją.

Karmiąc konia z ręki, musimy mieć w pełni otwartą dłoń. Przysmaki dla koni są zazwyczaj małe, a jak wiadomo konie, to łakomczuchy. Mogą reagować w sposób gwałtowny, co przy nieotwartej w pełni dłoni, doprowadzić może do pogryzienia.

Prowadząc konia, należy pamiętać o tym, aby iść zawsze po jego lewej stronie. Wyprowadzając konie, zawsze dokładnie sprawdzamy mocowanie i stabilnie trzymamy uwiąz oraz wodzę. 

 

Jak bezpiecznie jeździć na ujeżdżalni i w terenie?

Przygotowując się do jazdy konnej na ujeżdżalni, niezależnie czy indywidualnie, czy w grupie, koniecznie trzeba zastosować pewne zasady bezpieczeństwa. 

Jadąc w grupie, należy zachować odpowiednie odległości, tak aby nie najeżdżać na konia poprzedzającego. Ogólnie przyjęta zasada mówi o pozostawieniu wolnych przestrzeni o długości 1,5 konia. Mijając konia, robi się to według zasady lewej ręki. Mijany koń musi znajdować się po lewej stronie. Widząc na ujeżdżalni osoby bardziej zaawansowane, jeżdżące szybciej, zawsze należy ustąpić im miejsca. 

Jeżdżąc konno, nie można pod żadnym pozorem wypuszczać wodzy z rąk. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek kłopoty w trakcie jazdy, pierwsze co należy wykonać, to powiadomić o tym instruktora. Osoba doświadczona będzie wiedziała jak się zachować i zaordynuje najlepsze, najbezpieczniejsze rozwiązanie. 

Wyruszając w teren na koniu, najważniejszą zasadą bezpieczeństwa jest zakaz wyprzedzania instruktora. To on nadaje tempo oraz umiejętnie panuje nad całą grupą. 

 

Bezpieczny ubiór do jazdy konnej

Decydując się na rozpoczęcie przygody z jeździectwem, bardzo ważne jest, aby zadbać o odpowiedni ubiór. Wybiera się odpowiedni kask, który ma za zadanie skutecznie chronić głowę jeźdźca. Kaski do jazdy konnej, oprócz wykonania z wytrzymałego materiału, muszą posiadać doskonały system wentylacji. Buty do jazdy konnej mają być wygodne, ale również doskonale chronić staw skokowy i kostki. Do ochrony kręgosłupa doskonale nadaje się starannie dopasowana kamizelka ochronna. Dobrze jest zadbać o komfort w trakcie jazdy, poprzez wybór wygodnych, dedykowanych do jazdy konnej leginsów. W świecie jeździectwa znanych pod nazwą bryczesy. Dodatkowo każdy wyposaża się w dobrej jakości rękawiczki ochronne, które sprawią, że dłonie nie zostaną narażone na przetarcia oraz odciski.

Artykuł powstał we współpracy z portalem: https://www.gnl.pl/

 

 

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA