Bydgoszcz KOCHA Biegać!

Biegi to z całą pewnością ulubiona dyscyplina sportowa bydgoszczan. Każdego dnia w parkach i na ulicach osiedli zobaczyć można osoby, które biegają niezależnie od pogody czy pory dnia. Bieganie stało się powszechne, to aktywność, której każdy chce spróbować, bowiem nie wymaga ona wielkiego zaangażowania, wystarczą dobre buty do biegania i odrobina chęci by przekonać się, czy ten sport nam się podoba.

 

BIEGAJ PO BYDGOSZCZY!

Motywacji na rozpoczęcie przygody z bieganiem jest wiele, a jedną z nich może być ilość odbywających się w naszym mieście biegów, zawodów, maratonów czy półmaratonów w których każdy może wziąć udział, samodzielnie próbując swoich sił lub licząc na wsparcie i doping rodziny czy przyjaciół.

Bydgoski kalendarz biegowy zachwyca ilością wydarzeń i miejsc w których można biegać, a tym samym zachęca by choć raz spróbować, poczuć klimat tego sportu, porywalizować.

Przez cały rok okazji do biegania jest mnóstwo. Wydarzenia cykliczne czy też spontaniczna akcja, nie ma to znaczenia, ważny jest ruch, aktywność, cel jaki sobie obraliśmy lub też przyświeca danemu biegowi, no i meta.

Bydgoszcz ma swoich biegowych ulubieńców, zarówno jeśli chodzi o spokojne pokonanie wyznaczonej trasy biegu jak i o ekstremalne przeżycia. Bydgoszcz biega z każdej okazji i pod każdym pretekstem. Hasłem przyciągającym jak magnes wszystkich miłośników i amatorów biegania jest „Biegaj z nami” i biegną bydgoszczanie całymi rodzinami odpowiadając na to wezwanie. Jest akcja – jest reakcja.

Nie mniejszą popularnością cieszą się liczne biegi charytatywne, odbywające się praktycznie o każdej porze roku. Bieg wiosenny, bieg „zadyszka” czy „zadymka” bieg Niepodległości, bieg Mikołajkowy, bieg świąteczny, bieg sylwestrowo – noworoczny, bieg 3 króli, bieg w stronę życia, KrwioBieg, bieg dla WOŚP, bieg dla …. ktokolwiek potrzebuje pomocy Bydgoszcz biega!

Na uwagę zasługują również liczne imprezy dzielnicowe zachęcające do biegania. Popularne i lubiane biegi odbywają się m.in. na Miedzyniu, w Smukale, w Fordonie, na osiedlu Leśnym czy też w Myślęcinku, takie jak chociażby Botaniczna piątka. I o tyle o ile bieganie w dzień jest całkiem zrozumiałe, to na Wilczaku i Okolu Bydgoszcz biega również nocą nad Kanałem Bydgoskim. To znana i lubiana trasa, którą na cotygodniowe wspólne bieganie wybierają również uczestnicy Parkrun. Tu także odbywał się wyjątkowy Bieg z Łapką, podczas którego każdy z uczestników mógł biec ze swoim pieskiem, lub czworonożnym towarzyszem ze schroniska.

Stałe imprezy biegowe naszego miasta to oczywiście kwietniowy Bydgoski Bieg Urodzinowy, Półmaraton Bydgoski, Run Bydgoszcz, Bieg Instalatora, ProNatuRUN czy Bydzia Trail. Miłośników ekstremalnych wyzwań corocznie przyciąga wiosenna i jesienna edycja Terenowej Masakry czyli biegu z przeszkodami po trudnym terenie, a organizatorzy bardzo starają się za każdym razem zaskoczyć stałych bywalców imprezy oraz dostarczyć atrakcji nowym śmiałkom decydującym się na to ekstremalne wyzwanie.

Bydgoszcz na biegowej mapie Polski widoczna jest wielokrotnie. U nas właśnie odbywają się między innymi największe ogólnopolskie imprezy biegowe z których warto wymienić City Trail czy PKO Festiwal Biegowy.

 

DZIECI LUBIĄ BIEGAĆ!

Największym zainteresowaniem cieszą się jednak absolutnie wszystkie biegi w których udział wziąć mogą dzieci. Organizatorzy każdego roku zwiększają liczbę miejsc startowych, a chętnych uczestników i tak z każdym rokiem przybywa. Imprezy biegowe dla dzieci są więc oblegane, a ilość dostępnych miejsc znika czasem w kilka godzin od rozpoczęcia zapisów. Biegi te podzielone są zazwyczaj na dystanse dostosowane do wieku młodych uczestników, dzięki czemu każde z dzieci ma szansę w pełni sprawdzić swoją kondycję i cieszyć się z dotarcia  do mety.

Wśród najpopularniejszych i najbardziej lubianych imprez wyróżnić należy Waleczne Dzieciaki – czyli bieg z przeszkodami dla dzieci, Kids Run, Wszystkie Dzieci Biegają, Goal Zero Hero, Bieg Wilczym Tropem organizowany przez ZHP, czy ogólnopolskie City Trail Junior i PKO bieg charytatywny na Zawiszy. To budujące, bowiem aktywność na świeżym powietrzu to zawsze doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu z dziećmi, a włączając w to sportową zdrową rywalizację mamy okazję zachęcić dzieci do spędzania czasu z rówieśnikami i odkrywania sportowych pasji.

Organizatorzy zawodów sportowych dla dzieci zdają sobie sprawę, że dla najmłodszych przede wszystkim liczy się zabawa, dlatego wybierając się na biegi z dziećmi należy wziąć pod uwagę fakt, że zawody biegowe dla najmłodszych zazwyczaj nie kończą się wraz z otrzymaniem przez dziecko medalu za dotarcie do mety. Takie wydarzenia bogate są w liczne atrakcje, konkurencje, konkursowe zabawy oraz uroczystości i imprezy towarzyszące, podczas których można nawiązać nowe znajomości, spędzić miło czas oraz oczywiście napić się wody czy zjeść smaczny posiłek. Powstają wręcz prawdziwe Miasteczka Biegowe, a wszystko po to by stworzyć przyjazną sportową atmosferę, która kojarzyć się będzie z przyjemnością, do której dziecko chętnie będzie wracać. Jakże to proste i jakże genialne.

 

WYSTARTUJ!

Czy łatwo rozpocząć bieganie? Oczywiście że łatwo, trudniej natomiast jest wytrwać. Ilość korzyści jakie niesie ze sobą ta forma aktywności fizycznej sprawia jednak, że wielbicieli biegania wciąż przybywa. Aby rozpocząć przygodę z bieganiem wystarczą chęci. Następnie wybieramy trasę biegową, a odległość jaką sobie wyznaczymy powinna być dostosowana do naszej kondycji, wyznaczonego czasu i oczywiście towarzystwa, coraz częściej bowiem widuje się aktywnie spędzających czas na bieganiu rodzica i nastolatka. Z pewnością warto zaopatrzyć się również w lekkie i przewiewne buty do biegania, dopasowane do rodzaju biegu i dystansu jaki chcemy pokonać.

Brzmi abstrakcyjnie, a jednak wierzcie lub nie, ale buty do biegania różnią się w wielu kwestiach. Damskie buty do biegania to nie tylko kolorystyka i mniejsza rozmiarówka. Technika biegu kobiet jest inna, inny jest też nacisk wynikający z mniejszej wagi ciała, buty te więc charakteryzuje przede wszystkim zupełnie inna technologia amortyzacji buta. Nie bez znaczenia jest też prędkość i dystans który zamierzamy pokonać, a nawet nawierzchnia po której zamierzamy biegać. To więc nie sprytny zabieg marketingowy, ale nasza fizjonomia sprawia, że męskie buty do biegania mają nieco inny kształt dostosowany do kształtu męskiej stopy, grubszą piankę a nawet specjalny proces produkcji dzięki czemu stopa się nie poci, a więc ku radości wielu buty pochłaniają znacznie mniej zapachu. No i umówmy się, nie da się przebiec maratonu w zwykłych sportowych butach, ale do parku będą w sam raz.

Biegania nie trzeba się uczyć, wszak każdy potrafi biegać, tajemnicą nie jest również, że regularne bieganie to wiele korzyści dla zdrowia. Przede wszystkim jednak chodzi o ruch, o naturalną aktywność ciała, o wzmocnienie organizmu i zwiększenie jego wydolności – co przekłada się bezpośrednio na wzrost ilość endorfin (znanych nam pod nazwą hormonów szczęścia), zwiększa się nasza siła, wzmacnia charakter, a poprzez wzrost energii mamy więcej pomysłów a nawet więcej chęci do życia.

Pierwsze biegowe kroki warto stawiać mając plan treningów i stopniowo go realizować. Początkowo dystanse są krótkie a czas treningów z każdym tygodniem należy stopniowo wydłużać. Nie warto także ścigać się z samym sobą, więcej korzyści z biegania przyniesie spokojny trucht czy szybki marsz od szybkiego męczącego treningu, zwłaszcza w pierwszych tygodniach. Spokój, cierpliwość i systematyczność to klucze do sukcesu.

Biegać może każdy, biegać można wszędzie, biegać można dla przyjemności lub stawiać sobie rozliczne cele. Bieganie to forma uwalniania jak i świadomego podejścia do swojego ciała. Bieganie daje nam czas na przemyślenia, czego następstwem niejednokrotnie jest świadoma zmiana podejścia do życia. Bieganie to także rodzaj dyscypliny jak i stylu życia, aktywność którą warto wyrabiać w sobie bez względu na wiek – jeśli oczywiście nie ma ku temu przeciwwskazań.

Aktualny Kalendarz Biegowy wraz z możliwością zapisów znajdziecie m.in na stronie biegi.bydgoszcz.pl, elektronicznezapisy.pl czy też korzystając z ogólnopolskiej bazy biegów ebiegi.pl oraz na stronach organizatorów.

Pomocne mogą okazać się także liczne aplikacje informujące zarówno o kolejnych organizowanych w Bydgoszczy i okolicach biegach jak i przypominające o regularnych treningach czy też podpowiadające gdzie w naszej okolicy znajdziemy najlepsze trasy do biegania.

Z pewnością spotkamy się na jednym z nich, więc… DO ZOBACZENIA NA STARCIE!

 


REKLAMA

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

ZDJĘCIA:PIXABAY

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,